Je tu první pevný disk s kapacitou 15 TB: héliový Ultrastar od WD s host-managed SMR

4

Nedávno jsme psali, že by se na trh v příštím a přespříštím roce měly konečně pomalu dostat pevné disky s technologií HAMR, která u nich přinese výrazně rychlejší zvyšování kapacit. To teď není moc překotné, ovšem dosáhlo dalšího milníku. Firma HGST, patřící už léta pod Western Digital, totiž uvedla magnetický disk s kapacitou 15 TB, jenž je vůbec první této „velikosti“.

Touto první vlaštovkou je 15TB model řady Ultrastar DC HC620 neboli také Hs14 (v té už teď existuje 14TB verze). Jde o disk určený pro datacentra a enterprise uživatele, jak už je naznačeno v názvu, a nikoliv pro PC nebo třeba běžné NASy. Jak už tomu totiž bývá, jeho rekordní kapacita je dosažena použitím zápisu SMR s překrývajícími se stopami. To znamená, že při přepisu jakýchkoliv dat je zároveň načíst a znovu zapsat celý blok dat v okolních stopách. Disky SMR se tedy hodí hlavně pro aplikace, kde se hodně čte a kde zápisy probíhají formou sekvenčního ukládání do prázdného prostoru, pro archivaci nebo třeba pro nahrávání videa z bezpečnostních kamer.

Host-managed SMR

Disky Ultrastar DC HC620 jsou navíc komplikované v tom, že nepoužívají transparentní řešení zápisu SMR na úrovni firmwaru, ale jde o host-managed HDD. Toto úložiště tedy nechává správu přepisování stop na operačním systému, typicky to bude Linux. Pro použití těchto disků tedy musí systém být speciálně připraven.

Princip záznamu SMR podle ilustrace WD. Překrytí následujících stop znamená, že se jich na stejnou plochu vejde víc, aniž by musely být samy zhuštěné
Princip záznamu SMR podle ilustrace WD. Překrytí následujících stop znamená, že se jich na stejnou plochu vejde víc, aniž by musely být samy zhuštěné

HGST bude toto 15TB HDD nabízet ve verzích s rozhraním SATA 6Gb/s a SAS 12Gb/s, jeho provedení je klasické 3,5″ desktopové. Jde o HDD s rychlostí rotace ploten 7200 otáček za minutu a používá jako všechna vysokokapacitní HDD plnění vnitřního prostoru héliem. Podle specifikací má dosahovat sekvenční přenosové rychlosti až 244 MB/s (to pochopitelně v případě, kdy zápis není komplikován přehazováním existujících dat kvůli SMR). Jako mezipaměť má disk DRAM o kapacitě 512 MB.

wd-hgst-ultrastar-dc-hc620-pevny-disk-hdd-15tbDíky héliovému plnění má 15TB Ultrastar DC i docela mírnou spotřebu. V nečinnosti (při roztočené plotně) spotřebovává jen 5,2 W v případě SATA verze, a 6,4 W při aktivitě. SAS model má spotřebu jako obvykle o něco vyšší kvůli řadiči a rychlejšímu rozhraní (udáno je 6,2–8,3 W). Záruka disku je pětiletá a udává se u něj zvýšená spolehlivost jako standardně u enterprise disků, střední doba mezi poruchami je 2,5 milionu hodin provozu.

Kdy přesně bude 15TB Ultrastar DC HC620 dostupný, tiskové zprávy přímo neuvádějí. Také neznáme cenu, ovšem disky patrně nebudou dostupné běžně na volném trhu. WD/HGST je asi bude přímo prodávat jen na objednávku přímo zákazníkům (ve větších objemech).

Je tu první pevný disk s kapacitou 15 TB: héliový Ultrastar od WD s host-managed SMR
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.46%) 13 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Zajímala by mě rychlost sekvenčního čtení a zápisu u takového HSS. Při tak vysoké hustotě a počtu ploten a s tím hlaviček by to mohl být docela fofr. Nebude do v důsledku rychlejší jak SSD? 15TB HDD asi levný nebude, ale než se podobných kapacit dočkáme za podobnou cenu u SSD, to se ještě načekáme.