První 240Hz monitor s FreeSync: 24,5″ BenQ Zowie XL2540. Funguje i přes HDMI

8

Když jsem sestavoval tipy na vánoční monitory, operoval jsem ještě s tou „poučkou“, že zatímco herní LCD s technologií G-Sync od Nvidie umožňují přetaktovávat panely na nadstandardně vysoké frekvence, ty s FreeSync od AMD jsou nabízena je standardními frekvencemi panelů (tedy u nejrychlejších 144 Hz). Jenže to zdá se neplatí úplně a není ani pravda, že by tyto vysoké obnovovací rychlosti byly možné jen s použitím modulů G-Sync od Nvidie. Objevil se totiž jeden monitor, který to popírá.

Jde o model BenQ Zowie XL2540, o němž se dá do značné míry říct, že svými parametry pomyslně umazává náskok, který v tomto ohledu ekosystém Nvidie měl (ale to trošku přepínáme, jelikož jde jen o jednu vlaštovku). Toto hráčské LCD patří do skupiny modelů s rozlišením jen 1920 × 1080 bodů na malé úhlopříčce (zde 24,5 palce) a s panelem typu TN, které ale nabízejí enormně vysoké snímkové frekvence. Zowie XL2540 by měl být s frekvencí až 240 Hz dokonce stejně rychlý, jako zatím nejrychlejší oznámený monitor s G-Sync: Asus ROG Swift PG258Q, který taktéž slibuje 240 Hz.

BenQ Zowie XL2540 BenQ Zowie XL2540

BenQ přímo neuvádí, že by monitor Zowie XL2540 podporoval FreeSync (G-Sync ale nemá mít také). V seznamu na webu AMD ale toto LCD mezi modely podporujícími FreeSync je, sedí v něm také údaj o 240Hz maximální frekvenci. AMD uvádí, že rozsah FreeSync je 48–240 Hz, takže je podporována funkce LFC. A pozor, údajně nejen na DisplayPortu, ale se stejným rozsahem (tedy až do těch 240 Hz) se prý FreeSync dá použít i na rozhraní HDMI, máte-li tedy HDMI 2.0. Pokud se toto potvrdí, pak půjde o velmi zajímavý monitor, přestože panel TN znamená nižší kvalitu obrazu.

Co se parametrů týká, monitor má mít statický kontrast 1000:1 a jas až 400 cd/m², přičemž regulován je neblikavě. Panel je údajně od AU Optronics a odezvu přechodu šedá-šedá má na pro TN obvyklé papírové hodnotě 1 ms. Monitor má vstupy DisplayPort, HDMI 2.0 (lépe řečeno HDMI jsou údajně hned dvě) a také dual-link DVI; obsahuje tříportový rozbočovač USB 3.0.

BenQ Zowie XL2540

Benq u Zowie XL2540 nabízí ještě třeba častou funkci pro zesvětlení tmavých částí obrazu, ale také speciální fyzické ovládání, tzv. S Switch pro rychlou volbu režimů – jedná se o kabelem připojenou krabičku s několika tlačítky a kolečkem jako na myši. Stojan umožňuje nastavení výšky (14 cm), otočení na výšku i VESA montáž a BenQ na obrazovku také přidal postranní clony, které vás při hraní mají lépe izolovat od okolí či paprsků venkovního světla. Tyto „ploutve“ jsou nastavitelné a v případě potřeby se dají i odebrat.

 

Tento monitor, který bude po stránce obnovovacích frekvencí v táboře FreeSync absolutní špičkou (pokud se podpora potvrdí), by se měl začít prodávat za pár dní, údajně 15. listopadu. Bude ale asi podobně drahý jako předešlá hráčská LCD kombinující vysokou frekvenci s TN panelem o malé úhlopříčce a rozlišení Full HD, která byla spjatá s technologií G-Sync. V Americe se totiž objevil k předobjednání v jednom obchodě, který za něj chce 499 dolarů (po započtení daně tedy okolo 14 800 Kč). Zda se tato cenovka potvrdí, zatím nevíme. Pro již zmíněný Asus PG258Q, jenž by byl srovnatelný, zatím také pořizovací cenu neznáme.

Zdroje: BenQ, AMD, The Tech Report

První 240Hz monitor s FreeSync: 24,5″ BenQ Zowie XL2540. Funguje i přes HDMI

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  1. cena super, to je o 10tis mene nez konkurencni ASUS s G-Sync s identickymi parametry 🙂 Adaptive Sync opet krasne ukazuje ze je pro hrace cenove mnohem blize pri stejnych parameterech monitoru…