První 28nm čipy již v druhé polovině roku 2011?

0

Příchod prvních grafických čipu společnosti AMD, využívajících 28nm výrobní proces, je očekáván v druhé polovině roku 2011. Podmínkou je, že společnost TSMC si tento nový postup osvojí a nedojde k žádným závažným chybám během přechodu produkce na menší výrobní proces.

Podle dosavadních neoficiálních informací jsme čekali, že grafické karty založené na čipech rodiny Southern Islands mohou vyjít již v prvním pololetí roku 2011. Podle nových informací je to velmi nepravděpodobné, protože TSMC zatím nemá žádnou zakázku od AMD na výrobu 28nm čipů. A třeba podle Daniela Nenniho bude TSMC 28nm proces začínat až v červenci 2011. Produkce tedy nebude připravena dříve než v druhé polovině příštího roku. Na výrobě grafických čipů 28nm procesem se může podílet také Globalfoundries, ale zatím nejsou žádné zprávy, že společnost pracuje na výrobě grafických čipů tímto procesem.

28 nm TSMC

28nanometrový proces je označován jako milník ve vývoji grafických karet. Dovolí vměstnat do čipu mnohem více tranzistorů (jak již dokázala Nvidia se svou Fermi, tři miliardy tranzistorů už nestačí). Dále bude možno dosáhnout vyšších frekvencí a zároveň znatelně vyššího výkonu při stejném nebo nižším vyzařování odpadního tepla.

Dobrou zprávou je, že 28nm čipy jsou stále ohlášeny na rok 2011. Je nanejvýš pravděpodobné (pokud půjde vše podle plánu), že příští rok touto dobou budou čipy obou rivalů (AMD i Nvidia) k dostání na pultech obchodů.

Zdroje: Daniel Nenni, Fudzilla

První 28nm čipy již v druhé polovině roku 2011?

Ohodnoťte tento článek!