První 3,5″ externí disk bez AC adaptéru. 8TB HDD Seagate Innov8 běží jen z USB

0

V oblasti úložišť se v posledních letech staly předmětem nadšení až obdivu takřka výhradně SSD. Mezi magnetickými disky je to spíš „zívačka“, jelikož jejich už téměř jedinou devizou se stala kapacita, a ta neroste moc rychle. Ale i zde se občas podaří něco zajímavého, a tentokrát mezi disky externími, do jejichž řad Seagate představil novinku s poněkud ztřeštěným názvem „Innov8“.

Ona osmička má kromě estetický účelů opodstatnění – disk nabízí kapacitu 8 TB, jedná se totiž o desktopové, tříapůlpalcové HDD. Ona avizovaná inovace spočívá v tom, že se disk Innov8 obejde bez vlastního napájecího adaptéru, který pro velká externí HDD normálně potřebujete (kromě vyššího příkonu totiž vyžadují také 12V napětí, kdežto USB poskytuje jen 5 V). V tomto případě se ale disk tak jako 2,5″ modely připojuje jediným kabelem, který kromě dat obstará i napájení, a to díky použití rozhraní USB 3.1 s portem typu C. To kromě jiného zprostředkovává také silnější napájení, než předchozí generace USB.

Externí HDD Seagate Innov8

Ačkoliv ušetříte adaptér, disk samozřejmě bude mít vyšší váhu a méně skladné rozměry – pouzdro je velké 20,8 × 12,4 × 3,6 cm a váha brutto je okolo kilogramu a půl. Plášť je hliníkový a na obrázcích vypadá docela pohledně. Konektor je na něm skutečně jen jediný, a to oboustranné USB 3.1 typu C. To tak znamená, že disk budete moci připojit jen k patřičně moderním počítačům vybaveným USB 3.1 (respektive notebookům, ke kterým by obzvlášť seděl), jelikož z normálního USB 3.0 by asi nedostal dostatečný příkon. Port typu C je přímo napsán mezi požadavky (které rovněž tvrdí, že musíte mít Windows 8 nebo novější, či Mac OS X 10.11 a vyšší).

 

Jaký je uvnitř tohoto modelu (jeho kód je STFG8000400) přesně použit disk, materiály od výrobce bohužel nespecifikují. Seagate má v nabídce 8TB HDD jak s plotnami se záznamem SMR (což klade omezení při zápisu a není příliš vhodné pro větší zapisovací zátěže), tak již i modely s konvenčním způsobem záznamu. Která varianta v pouzdru číhá, bohužel nevíme.

 

Do obchodů by se tato novinka podle Seagate měla dostat během dubna. Doporučená cena je stanovena na 349 dolarů v Americe, v Evropě pak na 400 eur. Cena v korunách by tudíž byla někde okolo 10 800 Kč. V ceně je kromě disku a kabelu mimochodem také předplacených 200 GB místa na úložišti OneDrive (na jak dlouho, specifikováno není), software Seagate Dashbord a ovladač souborového systému NTFS pro Mac OS. Záruka by měla být dvouletá.

Zdroje: ComputerBase, Seagate (1, 2)

První 3,5″ externí disk bez AC adaptéru. 8TB HDD Seagate Innov8 běží jen z USB

Ohodnoťte tento článek!