První 120Hz monitor s rozlišením 4K pro hráče je tu. S 43″ HDR panelem, ale bez G-Sync

9

4K monitory s vyššími obnovovacími frekvencemi už hráči docela dlouho vyhlíží. Nvidia spolu s Asusem a Acerem takováto LCD oznámily už v lednu 2017, ale panely pro tyto monitory pak postihlo opakované zpoždění. Podle webu TFT Central to dokonce vypadalo na vydání až v třetím kvartále letoška, ale nyní už podle něj sériová výroba panelů v AU Optronics konečně začala, i když dostupnost v obchodech asi stále ještě potrvá. První vyhlížené 4K LCD s vysokou frekvencí už se ale na trhu dostalo. Ale není to žádný z původně oznámených highendových modelů (od Aceru a Asusu).

Prvenství si urvala firma Wasabi Mango, což je jeden z řady malých korejských výrobců LCD. O těch jste možná už slyšeli – tyto firmy využívají přebytky nebo horší šarže z tamní produkce panelů (LG, Samsung), ale jejich monitory bývají často výrazně levnější než velké značky, a také nabízejí některé novinky dříve. Před pár lety například tyto korejské monitory byly unikátní možností, jak sehnat IPS monitory se 120Hz frekvencí a rozlišením 2560 × 1440 bodů (často přitom třeba běžely na přetaktovaném rozhraní DVI).

Wasabi Mango teď začalo prodávat model UHD340 s rozlišením 3840 × 2160 bodů a frekvencí 120 Hz, který je prvním komerčně dostupným 4K monitorem s frekvencí vyšší než 60–75 Hz (doposud tuto možnost poskytovala jen kutilská záležitost ZisWorks X28/X39). Tento monitor má panel typu AH-IPS s 10bitovými barvami a údajně také podporou HDR obrazu. Bohužel nevíme, zda poskytuje rozšířený gamut, jas ale má být až 400 cd/m² a podporovány jsou 10bitové barvy na vstupu. Statický kontrast má být 1200:1 a čas odezvy 5 ms.

Wasabi Mango UHD340
Wasabi Mango UHD340

Wasabi Mango UHD340 není ovšem založeno na 27palcovém panelu jako dříve oznámené a zpožděné herní speciály. Jde o obří monitor s úhlopříčkou 43″ (108 cm), přičemž není prohnutý. Základem je tedy dost možná panel určený pro televize, kterým odpovídá i provedení (nepolohovatelný stojan se dvěma nohami, možnost 200mm VESA montáže). Toto zobrazovadlo tudíž nebude úplně pro každého, nebo aspoň ne pro každý stůl. Kromě toho je tu ještě jeden problém: monitor neumí G-Sync, ale ani FreeSync. Hráčům by tedy musela stačit k potlačení neplynulosti jen samotná frekvence 120 Hz (která snižuje jitter o polovinu), ale při rozlišení 4K by zrovna adaptivní obnovování bylo hodně užitečné.

wasabi-mango-uhd340-01Monitor má jako vstupy dva DisplayPorty 1.4 a trojici HDMI 2.0, navíc také optický vstup S/PDIF pro zvuk (integrované jsou 2 × 10W reproduktory) a servisní USB. Podle webu výrobců je také podporováno HDCP 2.2 pro chráněné video z Ultra HD Bluray nebo Netflixu. Monitor má také v 4K a na 120 Hz běžet při plném vzorkování barev 4:4:4, nikoliv na 4:2:2 nebo 4:2:0, případně kompresi DSC (což by tato frekvence při 10bitové barevné hloubce normálně už měla vyžadovat). Zdá se ale, že to je zajištěno použitím dvou kabelů DisplayPort najednou.

Cena Wasabi Mango UHD340 je zdá se 1400 dolarů, což je dost. Ovšem 144Hz HDR monitory Aceru a Asusu s G-Sync HDR mají být ještě výrazně dražší (předběžné informace uváděly 2500 $). Jejich vyšší cena se odvíjí i od drahého stmívatelného podsvícení (a G-Sync, které také cenu zvyšuje), na druhou stranu ale také mají o dost nižší úhlopříčku 27 palců. Dostupnost u nás ale mimo kanály jako je eBay nebo objednávku ze zahraničí asi bude velmi špatná až neexistující, protože korejské značky u nás nebývají v oficiální distribuci.

První 120Hz monitor s rozlišením 4K pro hráče je tu. S 43″ HDR panelem, ale bez G-Sync
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 6 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Zajimalo by me kde autor prisel ze ty monitory od asusu a aceru budou stat 2500$ a taky ze u nas nebudou dostupne. Alza ma acer v predbezne nabidce a jen ceka az bude vedet cenu aby spustila predobjednavky…

  • Ta poznámka o nedostupnosti je pro ty korejské exotické displeje. Ten Asus a Acer s G-Sync HDR u nás určitě budou, možná v červnu? (Před nedávnem se objevovaly informace, že v dubnu, ale to evidentně nevyšlo a podle TFT Central se ty panely teprve teď někdy – nevím, cca 2-3 týdny zpátky? – začaly vyrábět.)
   Cena pro ty G-Sync HDR modely ještě myslím potvrzená není, ta raketa je asi nějaká předběžná informace. Snad by to mohlo jít níž, jestli je to jenom něco jako „placeholder“, ale je to přece jen úplná premiéra téhle kombinace technologií (to podpora HDR na úrovni DisplayHDR 1000 + 384zónové podsvícení není jen tak…)

  • Asus PG27UQ a Acer X27 sdili stejny panel od AUO. Asus se k cene nekolikrat vyjadril, start pred rokem byl $1500, nejdrive priznal narust ceny na $2000, pak priznal ze se mu to nepodarilo udrzet. V nemecku udajne asus priznal oficialni cenu 2500E (vcetne dph).
   Prvni hands on je zde.
   https://youtu.be/0CYPtBvE_9Q
   Dostupnost udajne do konce mesice (nerika se kde).

 2. A zrovna u tohoto extrému – 4K 120Hz – by ten G-Sync byl extrémně užitečný, protože i na nejvýkonnějších současných sestavách lítají frameraty hodně pod těma 120fps u náročných titulů ve 4K.

  Ale ona brzy bude širší nabídka a víc se IMHO sejně budou prodávat standardní velikosti kolem 30″, až budou k dispozici, případně 38″ ultrawide 3840×1600 , které tuším budou brzy i s 200Hz.

 3. Čím větší úhlopříčka bez G Sync, Free Sync…., tím více jsou viditelné vady obrazu. A zakřivění by se u 43″ také už hodilo.
  Čekám na 38″ 21:9 IPS HDR 144 Hz 3840 * 1600 bodů, milirda barev, input lag pod 10ms. Věřím, že v 2019 již budou dostupní nástupci v současnosti prodávaných avšak jen 60/75 Hz modelů (LG, Acer…atd). Čekání mi připadá dlouhé. Ale chápu, že ve 2D se již blížíme vrcholným parametrům, které je lidské oko ještě schopné rozlišit.