První 64bitový Office pro OS X je na světě. Zatím jen v rámci programu Insider

0

Ačkoli se 64bitové systémy staly středním proudem a řada aplikací je běžně nabízena v nativní 64bitové verzi, některé programy se stále drží 32bitů. Pomalý přechod je patrný např. u prohlížečů, i když tam už se poměry mění. Google například již na svém webu standardně nabízí 64bitový Chrome, i když ještě před několika měsíci to byla skrytá sekundární volba.

Microsoft nabízí 64bitový Office pro Windows, standardně však nadále instalujeme 32bitovu edici. Zájemci a zájemkyně tak na výběr mají, byť se zatím modernější architektuře z důvodů kompatibility vyhýbáme. Je to mimochodem stejný důvod, proč se tak pomalu na 64bitlů orientují internetové prohlížeče. Pro OS X přitom Microsoft 64bitovou kancelář dokonce vůbec nenabízí.

Lépe řečeno nenabízel, protože před pár dny byl první 64bitový Office pro OS X uvolněn. Jedná se o verzi 15.24 (160707), která je zatím dostupná pouze v rámci programu Insider Slow. Dne 2. července se pak objevila v kanálu Insider Fast. Ano, také Office má svůj program pro testování nových funkcí, podobně jako je tomu v případě Windows. Ale zpátky k Office 15.24. Čím dalším se kromě nativní podpory 64bitů kancelář v nové verzi chlubí?

Ubuntu dokonce ve 32bitové edici brzy přestane vycházet. Verze 16.10 již nenabídne instalační obrazy, úplný konec 32bitové edice nastane s Ubuntu 18.10.

  • OneNote podporuje kreslení perem na tabletu.
  • Ve OneNotu můžete přidat čtverečkové nebo linkované pozadí, aby se vám lépe psalo rukou.
  • OneNote podporuje kreslení.
  • Některé prvky ve Wordu jsou interaktivní, např. nástroj pro vybírání dat.
  • Ve Wordu najdete panel pro správu vložených objektů.
  • Word, Excel a PowerPoint obsahují nabídku s přehledem sdílených dokumentů. Funkce vyžaduje předplatné Office 365.

OneNote podporuje linkované či čtverečkové pozadí OneNote podporuje linkované či čtverečkové pozadí | Foto: Microsoft

Proč se 64bitovému Office pro jablečné počítače vyhnout? Stejně jako v případě Windows je nejpádnějším důvodem kompatibilita. Pokud ale nepoužíváte žádné doplňky, neměli byste narazit na problémy. Naopak budete moct využít větší adresní prostor; 64bitové aplikace si mohou říct o větší porci paměti a je v nich možné vykonávat náročnější úlohy, které v případě 32bitového nástroje naráží na limit architektury.

Na závěr bych dodal, že je škoda, že Apple nepřidává dotykové obrazovky do svých notebooků. OneNote se právě naučil několika novým kouskům, jedná se však o funkce špatně využitelné. Kreslit myší je dle mého názoru za trest, lépe zná scénář, kdy máte k počítači připojený tablet. Takové zařízení má ale doma málokdo. Kreslení se proto hodí spíše pro iPady, jenže na nich běží zcela jiný OneNote.

Zdroj: Microsoft Community via Neowin

První 64bitový Office pro OS X je na světě. Zatím jen v rámci programu Insider

Ohodnoťte tento článek!