První 8GB paměťové moduly DDR3 pro stolní PC má Adata

0

Adata podle svého vyjádření jako první na světě uvádí na trh 8GB „Gaming Series Desktop Overclocking“ moduly DDR3 pro stolní PC. A na tomto místě musím zdůraznit, že nejde o obvyklý 8GB kit ze dvou 4GB modulů, ale o 8GB na jeden modul.

Alex Wu coby projektový manažer oddělení pro plánování výrobků k tomu říká: „S rostoucí popularitou 64bitových operačních systémů jsou podle mínění mnoha hráčů vysokokapacitní paměti nezbytné. Jsme první, kdo v modelové řadě XPG Gaming nabízí  paměti typu DDR3L 1333G s kapacitou 8 GB. Tento produkt využívá návrh pro 1,35 V, který nabízí hráčům špičkovou stabilitu a efektivitu a také snižuje odpadní teplo a náklady na provoz…“

Já k tomu dodám, že hráči jsou asi ti poslední, komu by v současnosti na hraní nestačilo 16 či 24 GB, které do stolních počítačů nasázíte při použití 4GB modulů. Opravdovou výhodu pocítí spíš uživatelé programů náročných na operační paměť (úpravy hires fotografií, tvorba velkých panoramat a podobné činnosti), nebo uživatelé rychlých RAMdisků.

Napětí snížené na 1,35 V může být dobrým předpokladem pro slušné přetaktování, konzervativní takt 1333 MHz při pomalém časování 9-9-9-24 ale dává tušit, že to s maximální frekvencí, které půjde při přetaktování dosáhnout, nebude tak žhavé, jak by to mohlo vypadat z tiskové zprávy.

Na city opravdových hráčů asi nezapůsobí ani snížené napájecí napětí 1,35 V, paměti jsou v herní sestavě s diskem to poslední, u čeho by nás pálila spotřeba. I v tomto ohledu se tedy záměr marketingu lehce míjí účinkem.

I když zatím vyznívá obsah této novinky kvůli snaze marketingu zaujmout na všechny strany spíše ironicky, musím vypíchnout to podstatné a opravdu zajímavé – po dlouhé době, kdy vrchol nabídky pro stolní počítače tvořily 4GB moduly, se začíná konečně něco dít a máme možnost posunout se někam dál. Cena 4GB modulů zatím klesla na úžasných šest stovek za kus a u většiny počítačů všechny sloty už zalepíte pamětmi za necelé tři tisíce.

Cena jednoho modulu se má podle PC-max pohybovat kolem 199 eur (pět tisíc) za jeden modul a 389 eur (bezmála deset tisíc) za 16GB kit, jak to bude s dostupností, výrobce neuvádí.

Zdroj: TZ Adata, stránka produktu, PC-max.de

Ohodnoťte tento článek!