Objevily se první Ryzeny Treadrippery 5000 s jádry Zen 3, vydání možná až v listopadu

2
Procesor AMD Ryzen Threadripper 3000 1600
Procesor AMD Ryzen Threadripper 3990X

AMD snad konečně pustí výkonnou procesorovou architekturu Zen 3 i do procesorů Threadripper. První modely unikly na internet, vydání ale asi bude až v listopadu. 64jádrový model možná zvedne výkon až o čtvrtinu.

Minulý měsíc jsme informovali o zvěsti, že by AMD údajně mělo vydat highendovou verzi Zenu 3, procesory Ryzen Threadripper 5000, někdy v srpnu, přičemž v obchodech měly být dostupné v září. To zřejmě už neplatí, podle všeho nastalo zpoždění. Threadrippery řady 5000 se ale chystají, teď se vůbec poprvé objevily na internetu testy dvou zřejmě už finálních modelů. Dokonce i s nějakými benchmarky, které slibují slušný výkon.

Ačkoliv firma nakonec Threadrippery v srpnu oficiálně neodhalila (tedy pokud to ještě nenastane dnes), první dva modely prosákly neoficiálně. V databázi testu PugetBench, což je sada měření výkonu určená pro pracovní stanice, se objevil Ryzen Threadripper Pro 5995WX. To bude patrně nejvýkonnější model s 64 jádry a 128 vlákny. Testován byl v desce Sharkstooth-CGL, zřejmě referenční platformě AMD. CGL by totiž měla být zkratka kódového jména Threadripperů se Zenem 3 – Chagall).

Paradoxně se tedy jako první vynořily modely „Pro“ s osmikanálovým řadičem pamětí pro platformu WRX80, ačkoliv ty pravděpodobně vyjdou až v druhé vlně po normálních Thredripperech (ne-Pro) s čtyřkanálovým řadičem pro desky TRX40. Databáze bohužel neuvádí podrobnosti až na to, že CPU mělo 64 jader (128 vláken), frekvence na rozdíl od třeba Geekbench bohužel neukazuje.

Výsledky pro Ryzen Threadripper Pro 5995WX v databázi PugetBench
Výsledky pro Ryzen Threadripper Pro 5995WX v databázi PugetBench (zdroj: Tom’s Hardware)
Výsledky pro Ryzen Threadripper Pro 5995WX v databázi PugetBench 2
Výsledky pro Ryzen Threadripper Pro 5995WX v databázi PugetBench (zdroj: Tom’s Hardware)

Vedle top modelu pak na stejném místě utekl ještě Ryzen Threadripper Pro 5945WX, což by naopak asi měl být nejméně výkonný model. Má totiž jen 12 jader Zen 3 (24 vláken), a bude tedy tvořit úplný základ nabídky, možná existující tak trochu do počtu – výkon jader CPU nebude moc vysoký (v porovnání s běžným Ryzenem 9 5950X), takže případní zájemci by ho museli pořizovat na účely, kde je třeba jen a pouze konektivita PCI Express 4.0 a schopnost osadit velké kapacity paměti s vysokou propustností.

Je dokonce možné, že se dokonce někdy bude kupovat jako „placeholder“ CPU v pracovní stanici, kterou budete chtít sami upgradovat, abyste se vyhnuli příplatku, který za vyšší modely účtuje výrobce (i když to by asi musel být hodně levný, což nejspíš nebude). V generaci 3000 se 12jádro ani neprodávalo na běžném trhu (bylo jen pro OEM trh) a nedivili bychom se, kdyby to tak dopadlo i v generaci 5000.

AMD Ryzen Threadripper Pro 5945WX
Výsledky pro Ryzen Threadripper Pro 5945WX v databázi PugetBench (zdroj: VideoCardz)

PugetBench jinak pro Ryzen Threadripper Pro 5995WX ukazuje některé výsledky, podle kterých bude výrazně rychlejší než dnešní nejvyšší 64jádrový model 3995WX s jádry Zen 2, ve dvou workstation testech má novinka být o 24–28 % rychlejší (při stejném počtu jader). Nicméně až podrobnější recenze ukáží, zda je to reprezentativní výsledek a ne nějaká výjimka.

Dokument k procesorům AMD Ryzen Threadripper 5000 Chagall
Dokument k procesorům AMD Ryzen Threadripper 5000 „Chagall“. Má u nich být zrychlená propojovací logika xGMI2 (Zdroj: MoePC)

Vydání v listopadu, verze Pro až po Novém roce

Zřejmě ještě potrvá docela dlouho, než se tyto procesory objeví na trhu. Speciálně to platí pro varianty Threadripper Pro, které by prý dokonce asi měly vyjít až v novém roce (tj. 2022), alespoň podle šuškandy ne úplně nejasného původu, která koluje.

Běžné ne-Pro modely Threadripperů 5000 s architekturou Zen 3, které jsou asi pro většinu uživatelů relevantnější (a minimálně nestojí tolik), by ale mohly naštěstí vyjít dřív. Nebude to už ale v září, o kterém původně hovořily zprávy. Nedávný únik (respektive krádež) dat z Gigabyte údajně obsahovala také zmínky o tom, že se vydání Threadripperů 5000 pro platformu AMD TRX40 nyní plánuje na listopad (tedy november). Uvidíme, zda se to vyplní, ale dál to snad už AMD odkládat nebude.

Zdroje: VideoCardz, Tom’s Hardware

Objevily se první Ryzeny Treadrippery 5000 s jádry Zen 3, vydání možná až v listopadu
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 6 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Není mi jasné zda 16c ThrPro 5955WX bude ze dvou či čtyř CCX(chipletů). Naznačená velikost L3 cache 64MB by nabízela řešení ze dvou CCX (2x 32MB). V takovém případě je ovšem otázkou zda podobně jako Epyc 7282 složený z pouhých dvou chipletů nebude tento ThrPro limitován v max. průchodnosti chiplet=IOdie=RAM (na efektivně quad-channel)?