První benchmark 32jádrového Zenu. Vzorky mají základní takt jen 1,45 GHz

0

V červenci jsme tu měli zprávu pocházející z anonymního zdroje na fóru AnandTechu, v níž jsme se poprvé dozvěděli údajné takty, na kterých běží vzorky procesorů s architekturou Zen. Dlužno dodat, že pro desktopová osmijádra (vzorky) se jím udávané hodnoty 2,8–3,2 GHz již potvrdily. Nyní zřejmě „leaker“ dostal satisfakci opět. Vynořily se totiž údaje i o 32jádrové serverové verzi Zenu, která má příští rok také vyjít. Zdá se, že i zde byly informace reálné a ukazuje se, že tyto čtyřčipové Zeny budou poměrně nízko taktované, zejména co do základní frekvence.

Nové informace pocházejí z databáze benchmarku Geekbench, kam někdo 2. září nahrál výsledky pro dva 32jádrové Zeny běžící pod 64bitovým Linuxem a s verzí testu 4.0.0 Tryout. CPU se hlásí jako „Family 23 Model 0 Stepping 0“ a má běžet na základním taktu 1,44 GHz (což by podle některých zdrojů mělo ve skutečnosti být 1,45 GHz). Mimo jiného je u něj detekována nulová L3 cache, to ale neznamená nutně, že by byla vypnutá, u některých dalších CPU toto GeekBench dělá také. Velikosti L1 a L2 cache pak odpovídají informacím, které AMD sdělilo při jejím odhalení na Hot Chips.

32jádrový procesor s architekturou Zen v databázi Geekbench (Zdroj: Primate Labs)
32jádrový procesor s architekturou Zen v databázi Geekbench (Zdroj: Primate Labs)

 

Takt 1,45–2,90 GHz

Geekbench ukazuje ES kód obou procesorů (jde samozřejmě o inženýrské vzorky, ne o sériové kusy): 2S1451A4VIHE4_29/14_N. Čtyřčíslí 29/14 na jeho konci značí pracovní takty CPU, kde 14 znamená základní frekvenci 1,45 GHz – systém značení už má svá léta a nepočítá s tím, že by potřeboval přesnost na dvě desetinná místa. Číslice 29 pak znamená maximální turbo 2,9 GHz, což potvrzuje červencové informace z fóra AnandTech. Onen zdroj tehdy uvedl, že 32jádrové modely, které jsou složené ze čtyř čipů (všechny Zeny první generace jsou totiž postavené na jednom osmijádrovém čipu nazvaném Zeppelin), mají TDP 180 W. To by tedy měla být i hodnota TDP zde testovaného vzorku.

 

 

Tyto takty opět nejsou finální a nemusí platit pro sériové procesory, které se příští rok objeví v serverech. Nicméně ukazují asi, že základní frekvence na mnohajádrových serverových čipech bude poměrně nízká. Při 180W TDP připadá na každý z čipů jen 45 W, zatímco desktopová osmijádra mají mít TDP 95 W. Tento příděl ale nebude konzumován jen samotnými jádry, ale také paměťovými řadiči, řadiči PCI Express a integrovanou síťovou konektivitou. V té mají být údajně i 10 Gb/s ethernetová rozhraní, která nemají spotřebu úplně nízkou.

Takto nízký základní takt nemusí ještě nutně znamenat, žeCPU poběží v plné zátěži vždy přesně na něm, čip by měl mít i turbo dosažitelné na všech jádrech za podmínky, že není překročeno TDP. Ovšem jeho hodnotu pro 32jádra zatím neznáme.

 

„Benchmark“

Samotné výsledky testu asi nejsou tak zajímavé jako parametry procesoru, jelikož to vypadá, že platforma je zatím z hlediska výkonu spíše polofunkční. Ačkoliv CPU by v jednovláknové zátěži mělo běžet až na 2,9 GHz, vypadá to, jaky by spíše mělo turbo zcela neaktivní, jelikož 1141 je skutečně malé číslo, zdá se, že výš se dá dostat i s 2GHz Jaguarem (jen pro orientaci, jde o jinou verzi Geekbench). Vícevláknový výsledek (15 620 bodů) pak také nenasvědčuje tomu, že by test měl k dispozici 64 jader s SMT. Na takto velký počet už dost možná Geekbench ani škálovat neumí, v každém případě ale asi o úplně reprezentativní test nepůjde, ať již vlivem softwaru, nebo zatím plně nefungujícího hardwaru.

Deska, v které jsou obě CPU nainstalována, by se měla jmenovat „Diesel“ a jde zřejmě jen o interní testovací platformu. AMD ukazovalo dvousocketovou desku s Opterony Naples minulý měsíc během prezentace Zenu, takže máme fotografie (server AnandTech se jimi zabýval podrobněji, následující obrázky pocházejí od něj) a lze předpokládat, že šlo právě o tento „Diesel“. Prototypová povaha je poměrně zřejmá, osazeno je například FPGA – snad pro emulaci ještě nehotového čipsetu, snad pro jiné testovací role.

Zdroje: Primate Labs, AnandTech

První benchmark 32jádrového Zenu. Vzorky mají základní takt jen 1,45 GHz

Ohodnoťte tento článek!