První desky pro Skylake s čipsetem Z170 předvedeny, ukázal je čínský Colorful

0

Je květen a procesory Skylake budou Intelem připuštěny k lačným zákazníkům (zřejmě) až koncem srpna, což ale neznamená, že 14nm CPU s novou architekturou nevyhlížíme už teď. V aktualitě, v nímž jsme přinesli údajné parametry deseti chystaných čtyřjader, byly k vidění snímky vzorku desktopové verze do socketu LGA 1151; minulý týden k nim na internetu přibily také fotografie prvních desek pro tyto čipy určených. Jedná se výrobky značky Colorful, podle výbavy a vzhledu highendové modely určený pro hráče, nadšence a přetaktovávače.

Pro pořádek je třeba říct, že jsme zde již před časem fotky desky se socketem LGA 1151 pro Skylake měli. Jenže to byl průmyslový model typu thin Mini-ITX, tedy základovka na hony vzdálená tomu, jak budou vypadat modely pro PC. Ty od Colorfulu jsou ale jak již bylo řečeno typickými desktopovými modely vyšší třídy – a navíc je výrobce už oficiálně předvedl.

Šlo o akci zaměřenou čínský trh, takže slajdy i informace jsou jen v čínštině. Colorful představil hned několik desek s čipsetem Z170, ovšem ne všechny přímo v reálu. Nejvyšší modely máme zatím hlavně na slajdech a bohužel také bez oficiálního jména. Zdá se, že půjde o rodinu třech podobně vybavených kusů, z nichž jeden bude mít z lícové strany PCB „brnění“ a také přípravu pro vodní okruh.       

Tyto desky mají mít napájecí kaskádu s 14 fázemi, dvanáct portů SATA (u některých modelů šestkrát SATA a dvakrát SATA Express) a slot M.2, tři sloty PCI Express 3.0 ×16 s podporou SLI, integrované audio nazvané GamerVoice (nejspíš na bázi Realteku ALC1150) a také docela zajímavě provedený Ethernet. Síťové adaptéry jsou dva, z nichž jeden je Qualcomm Atheros Killer E2201 a druhý Intel I211-AT, takže jsou zastoupeni oba dva dodavatelé lepších integrovaných síťovek. Mezi výstupy integrovaného videa jsou progresivně jak HDMI, tak DisplayPort a naopak bylo vypuštěno DVI a analogový port D-Sub.

 

 

Deska Colorful iGame-Z170-U (LGA 1151)
Deska Colorful iGame-Z170-U (LGA 1151)

Kromě desek odvozených od tohoto modelu ukázal Colorful ještě o něco méně vybavenou variantu. K této desce máme i jméno (iGame-Z170-U) a je zachycena na hned několika detailněších fotografiích. Tento model bude mít o něco slabší napájení a také jen jeden Ethernet, zdá se ale, že u něj ale Colorful zachoval stejné audio i s elektrolytickými kondenzátory nebo slot M.2 (podle popisky jen 10Gb/s) a jeden port SATA Express. Pokud dobře zkoukám, tak ani na dražších modelech nebude konektor pro disky SFF-8639, možná je ale bude možno připojit adaptérem. Zato by ovšem iGame-Z170-U měla mít řadič pro USB 3.1, a tak soudím, že dražší modely, o nichž byla řeč dříve, jej budou mít také.    

 

Desky Colorful iGame se zatím prodávají zejména v Číně. Do Evropy se výrobci zdá se moc nechce, i když před časem se objevily zprávy, že by se některé desky do distribuce dostat mohly. Tyto modely tedy berte spíše jako předznamenání toho, jak by mohly vypadat desky dalších značek u nás soutěžících. Velké množství modelů by se nejspíš mělo vyrojit na Computexu, kde se výrobci bezesporu svými ještě nevydanými základovkami pochlubí.

 

Zdroje: TweakTown, MyDrives

Ohodnoťte tento článek!