Tohle pošle lodě k Měsíci a Marsu. SpaceX poprvé ukazuje fotky rakety Falcon Heavy

1
SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy

Optimistické plány s letošním startem Falconu Heavy Elonu Muskovi opět nevyšly, příští rok v lednu by ale obří raketa SpaceX měla konečně odstartovat. Šéf a zakladatel firmy na Twitteru ukázal první skutečné fotky, vznikly v montážní hale HIF vedle rampy LC39A, odkud před padesáti lety startovaly také Saturny V (mise Apollo), doposud stále největší rakety v historii.

Falcon Heavy je tvořen třemi upravenými Falcon 9, první stupeň obsahuje 27 motorů Merlin, druhý stupeň pak jeden motor. Raketa má 70 metrů na výšku. Na nízkou oběžnou dráhu vynese 63,8 tuny nákladu, k Marsu 16,8 tuny a k Plutu 3,5 tuny. Musk stále počítá s tím, že Falcon Heavy příští rok dostane dva kosmonauty na oblet Měsíce.

V lednu ale půjde především o test, neponese žádný důležitý komerční náklad. Musk již sdělil, že i motory poběží jen na 92 %. Do kosmu se jako první vypraví Muskovo auto Tesla Roadster. Na cestě k heliocentrické dráze poblíž Marsu prý bude hrát Bowieho pecku Space Oddity. I u Falconu Heavy se počítá s recyklací celých stupňů. Hlavní raketa přistane na mořské plošině, dva boční boostery pak na pevnině. SpaceX se pokusí také o návrat druhého stupně.

Po Falconu Heavy pak přijde BFR, Big Fucking Rocket. S ní má SpaceX velké plány včetně mezikontinentálních letů.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „startoval také Saturny V“ – Jako kdyby sám Musk startoval ty rakety Saturn.

    Podobnou koncepci jsem dříve navrhl v KSP, jen v menším měřítku. Létalo to docela stabilně, zvlášť v jedné z os.