Doposud bylo SSD příjemné, ale nepovinné. Teď je tu první hra vyžadující SSD místo klasického disku

11

Rozšiřující pack hry World of Warcraft: Shadowlands by měl vyjít na konci října a normálně bychom o tom zřejmě ani nepsali. Blizzard ovšem aktualizoval systémové požadavky a zřejmě vůbec poprvé nějaká hra vyžaduje SSD. Není zde pouze oznámení o potřebných „gigabajtech“.

Datová náročnost her roste obřím tempem. Nejsou to jen doplňkové videosekvence, dnešní hry mají běžně desítky GB a jako instalační adresář je často potřeba zvolit druhý nesystémový disk. Přestože jde o aplikaci, své místo najde na datovém disku (pokud jich máte více). SSD jsou všude a počítač bez něj abyste pohledali. Blizzard se ale rozhodl evoluci ještě popohnat.

U her jsme zvyklí na tradiční systémové požadavky – grafická karta, procesor či minimální porce operační paměti, zbytek se moc neřešil a v případě disku šlo většinou pouze o kapacitu pro úspěšné nainstalování.

V minimálních požadavcích nového WoW (který ani nepatřil mezi nejnáročnější hry) je sice ještě uvedeno 100 GB prostoru na klasickém plotnovém disku. Ale s upozorněním, že uživatelský zážitek tím může být ovlivněn. V doporučených specifikacích je pak už černé na bílém pouze SSD.

World of Warcraft Shadowlands System Requirements
World of Warcraft Shadowlands System Requirements

Blizzard nerozlišuje disky pro rozhraní SATA a NVMe/PCIe (ani nemusíte mít nejnovější modely pro rozhraní PCIe 4.0), jejichž výkon je rozdílný a zřejmě tak bude stačit základní levné SSD. I to totiž přináší alespoň v rychlosti odezvy proti HDD podstatní zlepšení.

Jak velké SSD máte v počítači?

S hrou na SSD místo HDD bude zážitek o něco lepší a Blizzard zřejmě chtěl vyřešit úzké hrdlo výkonu, i když jej pocítíte hlavně při spouštění hry. Hra ale také možná počítá s nahráváním textur z disku i během hraní. SSD má sice téměř každý počítač, ale 100 GB volného prostoru pro jednu hru už tak běžné zatím není.

zdroj: Blizzard, Techspot

Doposud bylo SSD příjemné, ale nepovinné. Teď je tu první hra vyžadující SSD místo klasického disku
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.5%) 16 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Ale tohle už je ve hrách běžné že autoři doporučují SSD, koukněme na rok starou Division 2 kde přímo v settings u streaming distance jasně píší že s SSD to může člověk navýšit.

  Navíc s novými grafikami které budou dělat dekompresi přímo grafickou kartou dává rychlé úložiště opět smysl, všechno nahrávání bude rychlejší a méně zatíží CPU.

 2. kdo dnes nema v necem jako herni PC prave SSD? pri dnesnich smesnych cenach je docela s podivem ze bezni uzivatele jeste kupuji plotnaky, plotna je dnes vesmes idelani jen pokud je nekdo chronickej tahac velkych objemu dat ktere potrebuje skladovat, beznym uzivatelum bohate postacuje ssd do ctvrt TB, a kdo potrebuje tak si na data koupi dalsi disk jako plotnak nejakych 4-8TB

  SSD jsem dal mati i do pidi PC co ma na net a skype, to jestli dam tisicovku za SSD nebo tisicovku za plotnu je celkem fuk

 3. Kde jsou ty doby, kdy jsem WoWko TBC hrál ze síťového disku. Tunelovaného přes VPN, protože jsem na něj neměl v notebooku dost místa.
  Loadingy byly strašně dlouhé, ale fungovalo to a po načtení člověk nic nepoznal.
  Něco mi říká, že dnes už bych s tím nepochodil.