První iPhone s eSIM (a dualSIM) přichází. Jak to vypadá s podporou v ČR?

1
Apple iPhone XR
Apple iPhone XR
-
Zdroj: Apple

Nové iPhony XS, XS Max a XR jako první telefony Applu podporují dualSIM, tedy možnost používat dvě čísla a dva tarify současně. S výjimkou čínských modelů ale firma bude firma do světa distribuovat telefony, které mají pouze jeden fyzický slot pro SIM kartu. Druhá SIM je integrovaná už v telefonu. Jde o programovatelnou eSIM, u níž si operátora zvolíte v nastavení telefonu.

Apple už eSIM nabízel v hodinkách nebo tabletech, Samsung hodinky s eSIM vyrobil také. Doposud ale tuto novinku podporovalo jen málo operátorů ve světě a v Česku žádný. S uvedením letošních iPhonů by se to mohlo změnit.

T-Mobile již o příchodu eSIM mluví od roku 2015, loni v lednu technologii začal testovat, ale v komerčním provozu ji zatím nemá. Na Twitteru tvrdí, že bude co nejdříve. Rozhodně k tomu má ze všech operátorů nejblíž, protože Česká republika je jednou ze zemí, které podle oficiálních stránek Applu eSIM funguje (a to díky T-Mobilu). Na druhou stranu ale Apple zatím nebude v Česku prodávat Watch Series 3/4, které eSIM také obsahují.

Operátoři podporují eSIM (zdroj: Apple)
Operátoři podporují eSIM v září 2018 (zdroj: Apple)

eSIM se bude rychle rozšiřovat v celé skupině Deutsche Telekom, z čehož by právě měla profitovat i dceřinka v podobě českého T-Mobilu. V rámci skupiny Vodafone se podpora také rozšiřuje, ale česká pobočka tvrdí, že technologii zatím nechystá.

O2 je optimističtější, na implementaci pracuje, ale žádné přesný termín spuštění nemá. Podpora ale také nebude daleko. Zrovna dnes totiž operátor představil první produkt s eSIM, komunikátor Zoxcall.

Vyjádření operátorů k implementaci eSIM

První iPhone s eSIM (a dualSIM) přichází. Jak to vypadá s podporou v ČR?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

1 komentář

  1. Vodafone tuhle komunikaci moc nezvládl … ostatní aspoň slíbili. Vodafone řekl svým zákazníkům „na*rat, ideálně bychom dual SIM zakázali úplně“. Což koresponduje s tím, že jsou občas v síti VDF s některými dual SIM telefony problémy … řešení? Nebude.