První monitor Lenovo s FreeSync: prohnutá 144Hz sedmadvacítka s VA panelem

0

Během necelého roku od uvedení technologie FreeSync (v březenu 2015) se podpora dostala už do velkého množství monitorů, jeden z představitelů AMD se dokonce na Twitteru nedávno chlubil, že je jich víc než desetkrát víc, než těch s G-Sync (což jsem si ale neověřoval). Nějaké monitory podporující adaptivní obnovování s FreeSync má už většina výrobců, ale zdá se, že mezi nimi doposud chybělo Lenovo. To totiž první LC s podporou FreeSync úvádí nyní. Jedná se o model s označením Y27k, který AMD již chvíli mělo v seznamu na svých stránkách, na trh jde ale oficiálně až nyní.

Lenovo Y27k má úhlopříčku 27 palců při poměru 16:9 a používá standardní rozlišení 1920 × 1080 bodů – opět jde tedy o jeden z těchto monitorů s hrubým rastrem. Z šedého průměru ale do oblasti zajímavějších herních speciálů vyčnívá ve dvou směrech. Za prvé má panel s vysokou obnovovací frekvencí 144 Hz, což se do běžných pracovních a zábavních LCD, zamrzlých na 60/75 Hz, ne a ne rozšířit. Za druhé jde o zakřivený monitor, což má při hrách lépe „vtahovat do děje“. Prohnutí panelu je navíc hodně výrazné, poloměr zakřivení je jen 1,8 metru.

Lenovo Y27f
Lenovo Y27f

Přímo ve specifikacích není uveden typ panelu, z údajů o 4ms odezvě a statickém kontrastu 3000:1 je však jasné, že musí jít o technologii na bázi VA, což má také ve svém přehledu monitorů s FreeSync u tohoto modelového jména uvedeno AMD. V seznamu je rovněž uveden rozsah pracovních frekvencí pro FreeSync (které AMD nedávno doplnilo pro všechny monitory, jelikož výrobci si tento parametr často nechávají pro sebe), který dělá 48–144 Hz. Interval je dost široký na to, aby se s tímto LCD dala využít technika LFC, takže vám adaptivní obnovování bude díky opakování snímků (které ve výsledku násobí FPS) fungovat, i pokud vám hra běží pod hranicí oněch 48 snímků za sekundu.

 

Monitor má kromě DisplayPortu také vstup HDMI 1.3 (přes nějž ale FreeSync funkční není) a Lenovo integrovalo dvouportový rozbočovač USB 3.0, podporující rychlé nabíjení mobilů. Stojan má až na chybějící pivot pokročilou ergonomii – nabízí nastavení náklonu a natočení a také nastavení výšky. Stojan by měl být snadno odejmutelný, načež lze obrazovku osadit do VESA držáku. Na boku by se také měl dát vyklopit držák na sluchátka.

Lenovo Y27f

Monitor Lenovo Y27f by se již měl prodávat a firma mu stanovila doporučenou cenu 400 dolarů, za kterou se již v amerických obchodech objevil. V Evropě zatím vyhledávače cen výskyty neregistrují, tato cena by ale po připočtení DPH u nás odpovídala částce zhruba 11 700 Kč (nebo 433 eur na Slovensku).

 

Verze s G-Sync za značný příplatek

Mimochodem, v podstatě stejný monitor (se stejným panelem) vyrábí Lenovo také na bázi technologie G-Sync pro karty GeForce, tato varianta se označuje Y27g (písmeno na konci evidentně rozlišuje mezi G-Sync a FreeSync). Tato varianta ale vychází podstatně dráž, uvádí se u něj oficiálně cena dokonce 600 dolarů.

Zdroje: The Tech Report, techPowerUp, Lenovo, AMD

První monitor Lenovo s FreeSync: prohnutá 144Hz sedmadvacítka s VA panelem

Ohodnoťte tento článek!