První monitor s FreeSync je tu. Je to 34″ nudle od LG s poměrem stran 21:9

0

Jak na nový rok, tak po celý rok, říká se. Možná by to nebylo špatné, protože první aktualitou, kterou pro vás v novém roce máme, je uvedení (vůbec prvního) monitoru s podporou technologie AMD FreeSync – či VESA Adaptive-Sync. Oznámilo jej poslední den teď už doklepaného roku 2014 LG. Obrazovka to ovšem bude mírně neortodoxní – s 34″ panelem a rozlišením 3440 × 1440 bodů – tedy o superširokoúhlém poměru stran 21:9.

Nový monitor se jmenuje 34UM67 a LG jej včera oznámilo tiskovou zprávou. Zatím tedy ještě není reálně uveden (pro pořádek je nutno říct, že tím pádem může LG faktické prvenství ještě někdo vyfouknout). Použitý panel by měl mít technologii IPS, jelikož nejspíš půjde o nějaký z těch, co už LG osadilo do existujících modelů tohoto formátu. Firma bohužel neuvádí žádné specifikace, takže nevíme, který z těchto panelů to bude. S úhlopříčkou 34 palců totiž LG nabízí nejen monitory s rozlišením 3440 × 1440 bodů, ale také model 34UM65-P, který má hrubší rastr a rozlišení 2560 × 1080 bodů. Jelikož modelové označení novinky s FreeSync je bližší tomuto modelu, dovolím si tipnout, že právě takový panel uvnitř bude. Samozřejmě to ale berte bez záruky.

LG 34UM67, první monitor s FreeSync
LG 34UM67, první monitor s FreeSync

LG monitor 34UM67 oznámilo coby první monitor s podporou FreeSync na trhu. Model bude vystaven příští týden na CES 2015, kde se nejspíš dozvíme více (minimálně to rozlišení by mělo vyjít najevo). Před pár dny se sice objevily zvěsti, že se s eventuální podporou FreeSync začne prodávat Iiyama ProLite B2888UHSU-B1 – tím „eventuální“ se přitom míní, že výrobce měl podporu dodat updatem firmwaru někdy v budoucnu. Ukázalo se však, že tento příslib byl jen chybou ze strany obchodu Overclockers UK, a zástupci Iiyamy o ničem podobném nevěděli. Obchod pak veškeré zmínky o FreeSync z informací o produktu zase smazal, takže u tohoto monitoru se s podporou zatím počítat nedá.

Zato LG 34UM67 by už asi FreeSync měl umět hned od začátku. Zástupci firmy v tiskové zprávě FreeSync chválí za to, že „eliminuje trhání a cukání, které trápilo hraní na PC po třicet let“. Kdy se ale tato záležitost bude dát fyzicky pořídit v obchodech, to zatím nikde nepadlo.

 

 

Nudlí od LG bude na CES víc. Například křivák pro firmy

LG kromě tohoto kousku uvede též 34″ a opět superširokoúhlý model 34UC97 s prohnutou obrazovkou po vzoru nejnovějšího trendu ze světa televizí. Také zde bude k mání 3440 × 1440 bodů rozlišení a u tohoto modelu je již použití technologie IPS potvrzeno. Firma uvádí, že monitor bude mít obvyklé pozorovací úhly 178°/178° a počítat se asi dá i s typickým kontrastním poměrem 1000:1. LG 34UC97 má pokrývat 99 % barevného prostoru sRGB. A pro potřeby uživatelů počítačů Apple by dokonce měla být zahrnuta i podpora pro Thunderbolt 2.

LG 34UC87M, superširokoúhlé prohnuté LCD pro firmy
LG 34UC87M, superširokoúhlé prohnuté LCD pro firmy

Se stejným formátem má přijít navíc ještě model 34UC87M pro firemní použití, kde LG s superširokúhlým formátem slibuje vysokou produktivitu práce (no, jak v čem asi). I 34UC87M bude navíc „křivák“.

Zdroje: LG, VR-Zone, The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!