První nereferenční GTX 980 na fotkách: MSI Twin Frozr V, Zotac a Galaxy

0

Vydání nových grafických karet Geforce s jádrem GM204 se neúprosně blíží a s tím vyplouvají na povrch stále nové informace. Unikly první fotky nereferenčních modelů z dílen MSI, Zotacu a Galaxy. Před několika dny se dostaly na internet i výsledky naměřené v 3DMarku.         

První a nejzajímavější model MSI GTX 980 a GTX 970 je vybaven novým firemním chladičem Twin Frozr V. Jedná se stále o klasickou kombinaci dvou 100mm ventilátorů. Proti staršímu TF IV mají lopatky mírně pozměněný tvar připomínající starý Twin Frozr II. Pasivní část včetně heatpipe prošla menší evolucí.

Jak bude nový Twin Frozr V výkonný (a tichý), to ukáží až první testy, ale doufáme, že překoná svého vydařeného předchůdce. Karta zabírá klasicky dva sloty a na délku bude měřit pravděpodobně 27 centimetrů. Výstupy zůstaly stejné z referenčního návrhu čítající dvojici DVI, HDMI a DisplayPort. Na trh budou dostupné 4GB varianty ale předpokládá se, že se objeví i karty se zdvojnásobenou pamětí. 

Další „uniklou kartou“ je GTX 970 od Zotacu. Výrobce se spoléhá na svůj nereferenční design plošného spoje, který byl výrazně zkrácen. V mainstreamu jsme si na zmenšené modely zvykli, avšak ve vyšší střední třídě (či hi-endu chcete-li) se zmenšené modely na českém trhu neobjevily. Vzhledem ke snížení TDP nemusí být chlazení zase tak šílené jako například u zmenšených GTX 760. Žebra pasivní části chladiče ochlazují dva ventilátory (o průměru asi 82 mm). Karta poběží na referenčních taktech 1178/7012 MHz a ponese 4 GB videopaměti. 

 

Třetí model GTX 970 je od čínského Galaxy. Chladič je poměrně robustní, od základny odvádí teplo čtyři heatpipe do masivního pasivu, který ofukují dva 100mm ventilátory. Nechybí ani backplate zpevňující celou kartu. Žádné brutální přetaktování se zde nekoná, karta má referenční takty i množství paměti. Nás jen mrzí, že výrobky od Galaxy jsou pro český trh nedostupné. 

Zdroje: Videocartz, TechPowerUp (1)(2)

Ohodnoťte tento článek!