První pohled na procesory Haswell-E: DDR4 a konečně osm jader v desktopu

0

Od roku 2011, kdy přišel na svět socket LGA 2011, jsme v oblasti desktopového highendu svědky stagnace. Jelikož Intel není pod tlakem AMD, spokojuje se v tomto sektoru jen s drobnými zvýšeními frekvence u v podstatě stejných procesorů. Satisfakce ale přijde příští rok. Server VR-Zone publikoval slajdy, popisující (přes)příští generaci highendové platformy, Haswell-E, u nichž je jasné, že tentokrát dojde k výraznému nárůstu výkonu.

Hlavní zprávou u Haswellu-E je jednoznačně to, že Intel do desktopu konečně pustí osmijádro. Zatímco Sandy Bridge-E je k dispozici jen ve variantách se čtyřmi a šesti jádry (a Ivy Bridge v tomto trendu bohužel bude pokračovat), Haswell nabídne šest nebo osm jader. Škarohlídové mohou pochopitelně říct, že těch osm jader jsme mohli mít už dávno (již Sandy Bridge-E je původně osmijádrové, jak dosvědčují Xeony od této generace odvozené). Nicméně takové jsou již ekonomické reality, takže buďme rádi za to co máme, respektive budeme mít.

První podrobnosti o procesorech Haswell-E
První podrobnosti o procesorech Haswell-E

První podrobnosti o procesorech Haswell-EPrvní podrobnosti o procesorech Haswell-E

CPU bude disponovat 20 MB L3 cache (to by mělo platit pro osmijádro, u šestijádra zřejmě dostanete 15 MB). Řadič PCI Express bude oficiálně podporovat standard 3.0, což asi není překvapení, a vyvedeno je stále 40 linek (nativně by mělo být podporováno rozdělení na 16×/16×/8× či trojice zapojených grafik s osmi linkami pro každou). Zatímco Ivy Bridge-E dosahovalo maximálního TDP 130 W, Haswelly půjdou o něco výš – až na 140 W (avšak existovat budou i 130W modely). Podotýkám ale, že Sandy Bridge-E mělo i modely se 150W TDP. Soudě dle slajdu budou možnosti přetaktování odpovídat káčkovým Haswellům pro LGA 1150, a procesor bude mít také integrované regulátory napětí.

   První podrobnosti o procesorech Haswell-E
První podrobnosti o procesorech Haswell-E

  První podrobnosti o procesorech Haswell-E První podrobnosti o procesorech Haswell-E

Potvrzují se zprávy o tom, že Haswell-E bude používat socket velmi podobný současnému LGA 2011, fyzicky však nebude kompatibilní. Nová patice je označována LGA 2011-3 (těžko říct, zda jde o finální označení) a bude rozměrově zcela stejná, nicméně funkce pinů, kterých je údajně stejný počet, se změní. Ve výrobním zařízení se tedy zřejmě nebudou muset dělat žádné velké změny. Vložení procesoru do špatné patice budou bránit odlišné výřezy na jeho okrajích – fyzicky to tedy nepůjde. Navíc by Haswell-E stejně v základní desce platformy X79 běžet nemohl, jelikož používá místo pamětí DDR3 paměti DDR4.

O tom, že highendový Haswell již přejde na paměti DDR4, se mluvilo již dříve, nyní máme ale vše potvrzené. Stále čtyřkanálový paměťový řadič bude podporovat DDR4 až do efektivního taktu 2133 MHz – tedy oficiálně, s přetaktováním to nepochybně půjde o dost výš. V slajdech také najdete jednu zajímavou novinku – s Haswellem-E budete moci použít paměti typu registered. Zdá se ale, že technologie ECC nebude podporována ani na těchto, ani na běžných paměťových modulech. Podporován bude jinak jen jeden paměťový modul na kanál, čili maximálně čtyři.

První podrobnosti o procesorech Haswell-E
První podrobnosti o procesorech Haswell-E

Čipová sada pro tyto procesory, zatím označovaná Wellsburg, bude disponovat osmi linkami PCI Express 2.0 a její TDP bude 6,5 W. V podstatě bude v mnohém navazovat na čipovou sadu X79. Wellsburg ale bude mít nativní podporu pro šest portů USB 3.0 a deset portů SATA s rychlostí 6 Gb/s.

První podrobnosti o procesorech Haswell-E
První podrobnosti o procesorech Haswell-E

Ačkoliv Ivy Bridge-E, které má této nové platformě předcházet, ještě stále nedorazilo, na Haswell-E nebudeme naštěstí čekat zas tak dlouho. Má totiž přijít již v druhé polovině příštího roku. Ceny čipů pochopitelně neznáme, ačkoliv u nejvyšší extrémní edice ji lze odhadnout, jelikož tyto modely typicky stojí vždy stejných 999 USD.

 

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!