První přepisovatelný BDXL disk uvede Panasonic příští měsíc

0

Nástupci DVD, Blu-Ray disky, se přehupují do další etapy života. Nedávno uvedený formát BDXL se dočkává i přepisovatelné verze.

Hlavním důvodem uvedení nového formátu je až čtyřnásobné zvýšení kapacity a to u normálních médií (-R) až na 100/128 GB, u přepisovacích (-RW/RE) „pouze“ na 100 GB. Tohoto pokroku bylo dosáhnuto použitím tří- a čtyřvrstvých disků. Technologie má však jedinou nevýhodu – nerozumí si se starými přehrávači, proto bude nutné si dokoupit nový hardware. To je samozřejmě největším faktorem brždění vývoje (pokud teda je ještě možnost „placatá kolečka“ dotáhnout ještě k větší dokonalosti).

Panasonic - disk BD-RE XL

Dosud první disk uvedl Sharp v polovině minulého roku a to pouze nepřepisovatelné verze. Šance se ujal Panasonic a 15. dubna uvede na trh první přepisovatelné médium formátu BDXL s označením LM-BE 100J. Na třívrstvý disk o kapacitě 100 GB se vejde přibližně 12 hodin videa při rychlosti zápisu 17 Mb/s. Cena disku je vyčíslena na 10 000 yenů (118 dolarů/ 2000 Kč). K nám do České republiky se však jen tak nepodívají.

Zdroj: Panasonic (překlad JP-EN), Engadget

Ohodnoťte tento článek!