První Radeon HD 7990 – nereferenční tlusťoch Devil 13 od PowerColoru

0

Když AMD začátkem roku uvedlo novou generaci 28nm grafických karet, nikdo nepochyboval, že se objeví i duální model. Realita ale měla být jiná: v následujících měsících jsme o Radeonech HD 7990 či 7970 X2 slyšeli toliko neoficiální zmínky, které časem vyšuměly do prázdna. Nakonec to vypadá, že se fandové extrémních grafik přece jen dočkají. Radeon HD 7990 se poněkud polooficiálně zrodil v podobě karty PowerColor Devil 13 HD7990. Tu přitom původně její výrobce navrhl na vlastní pěst coby nereferenční duální model.

Devil 13 HD7990 měří na délku 31,5 cm a s tříslotovým chladičem dosahuje jeho výška 6 cm. Jde tedy o pořádnou cihlu. Jeden pozoruhodný detail: v PowerColoru zřejmě usoudili, že by se zákazníci mohli velkých rozměrů zaleknout. V příslušenství karty je tak preventivně přiložen tzv. PowerJack, kterým můžete kartu ve skříni podepřít. S třemi zabranými sloty (a třemi ventilátory) jde ruku v ruce napájení: zájemce se musí připravit na trojici osmipinových konektorů. Oba čipy Tahiti živí kaskáda v konfiguraci 12 + 2 + 2 fáze.

Devil 13 svými základními takty odpovídá původnímu referenčnímu Radeonu HD 7970. Jádra tedy běží na 925 MHz a paměti GDDR5 o celkové velikosti 6 GB na 5,5 GHz. Na jednom PCB tak dostanete v podstatě ekvivalent dvojice zmíněných karet v CrossFire. To je ovšem jen mírnější tvář tohoto „rudého ďábla“. Karta má na záslepce tlačítko (jak jinak než červené a navíc podsvícené), kterým přepnute na alternativní BIOS. Ten vám obě jádra přetaktuje na rovný 1 GHz .

Pokud vás zajímá, jak si takto vybuzený Radeon HD 7990 povede v souboji s GeForce GTX 690, můžete se podívat na testy na našem serveru (zde a zde). Kolega Adam Vágner totiž proti zmíněné kartě GeForce postavil právě CrossFire dvou Radeonů přetaktovaných na 1 Ghz. Vedle výkonu se přitom zaměřil i na obávaný microstuttering, kterému se duální karta Nvidie snaží zabránit pomocí technologie Frame rate metering.

PowerColor Devil 13 HD7990PowerColor Devil 13 HD7990

Tříslotový chladič spolu s trojicí osmipinových napájecích konektorů může vypadat poněkud strašidelně. Ve skutečnosti však asi provozní vlastnosti karty nebudou tak špatné, jak by se snad mohlo zdát. Jak chlazení, tak napájení je zřejmě předimenzováno s ohledem na přetaktování. Tři osmipinové konektory mají ostatně i další srovnatelné karty. Navíc je pravděpodobné, že do Devilů 13 směřují výběrové čipy, což by spotřebu mělo srazit. Vyloženě chladné a nenáročné to ale přirozeně nebude. Pokud vás to zajímá, PowerColor ve specifikacích uvádí, že karta vyžaduje zdroj s výkonem alespoň 850 W.

Mimochodem, karta zřejmě nepodporuje dynamické přetaktování, s kterým přišla gigahertzová revize modelu HD 7970. Alespoň o něm nikde není zmínka. A co se týče dalších podrobností: k dispozici je pět obrazových výstupů. Vedle jednoho HDMI je tu k službám párek mini DisplayPortů, jakož i dvojice portů DVI.

 

Podobných Radeonů HD 7990 se možná časem objeví vicero (na Computexu vystavoval svou verzi i HIS). Je ale otázka, kolik lidí si do svého počítače takovou legraci pořídí. Počin PowerColoru už se podle všeho usalašil v nabídce několika evropských e-shopů, cenovka vás ale nepotěší. Zatím se pohybuje těsně okolo nekřesťanské sumy 1000 EUR. Co si o kartě Devil 13 za tyto peníze pomyslet, to již nechám na vás.

Zdroje: PowerColor (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!