První smartphone s Tizenem je konečně v obchodech. Samsung Z1 odstartoval v Indii

0

Tizen mohl být šancí, jak se odpoutat od Googlu a postavit vlastní ekosystém. Samsung se ale příležitosti nechytil a systém, který začal vyvíjet spolu s Intelem, nakonec málem nechal shnít někde ve sklepě. Loni sice představil první smartphone, model Z, ale ten nakonec vůbec nezačal prodávat. Tizen se mezitím dostal do chytrých hodinek, letos si to namíří do chytrých televizorů a konečně i komerčních telefonů.

Korejský výrobce dnes v Indii začal prodávat smarpthone Samsung Z1. Oproti prvního Zku je značně osekaný, parametry by v androidovém světě odpovídaly naprostému lowendu, který v případě Samsungu zastupuje hodně podobný telefon Galaxy V. Tizen by však měl být efektivnější a na horším železe zahrát lepší divadlo.

Samsung Z1 je prvním prodávaným telefonem s Tizenem
Samsung Z1 je prvním prodávaným telefonem s Tizenem

Samsung Z1 dostal 4″ displej typu PLS s rozlišením 480 × 800 px. Uvnitř najdeme čipset společnosti SpreadTrum, o které jste nejspíš nikdy neslyšeli (ani já ne). Její čip SC7727S obsahuje dvoujádrový procesor Cortex-A7, grafiku Mali-400 s podporou videa o maximálním rozlišením 720p. Součástí SoC je také síťový modul pro 2G a 3G, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1, FM rádio a GPS. Zkrátka naprostý základ.

 

Telefon dále obsahuje 768 MB operační paměti a 4 GB té úložné, nechybí ani slot pro microSD. O foťácích víme jen to, že zadní fotí v rozlišení 3 Mpx, přední jen 0,3 Mpx. Vzhledem ke zbytku výbavy to nebude žádný zázrak. S 1500mAh akumulátorem má Z1 vydržet až 8 hodin volání nebo 7 hodin videa. Tělo je z plastu, má 9,7mm tloušťku a váží 112 gramů.

Samotný Tizen nabídne všechny základní funkce, které byste od telefonu čekali. Velkou neznámou ale bude software. Tizen bude co do moderních aplikací hodně strádat a musíme jej brát jako alternativu hloupým telefonům.

To je ostatně důvod, proč Z1 míří na indický trh. Ten je stále malý, zato s velkým potenciálem. Útočiště tam hledají všechny alternativní plaformy jako Firefox OS, Sailfish OS, dříve také Asha. Pro Indii má slabost i Microsoft a Google (Android One). Samsug Z1 se začal prodávat za 5700 rupií, což je asi 2200 Kč bez daně.

Zdroj: Samsung

Ohodnoťte tento článek!