Švýcarská společnost Sirin Labs chystá první smartphone určený pro kryptoměny. Mobil s názvem Finney má fungovat na principu blockchainu, ale jinak půjde o běžný telefon s Androidem. Cenou kolem tisíce dolarů se vyrovná aktuálním vlajkovým lodím, ovšem bezpečnost má být jeho druhé jméno.

Sirin Labs naznačuje, že půjde každým coulem o smartphone pro fanoušky kryptoměn. Kromě uložené, ale většinu času zvenku nepřístupné kryptopeněženky bude umožňovat zabezpečené transakce a decentralizovaný má být dokonce i obchod s aplikacemi.

Finney má pro tyto kryptooperace druhý ukrytý displej a teprve po jeho vysunutí se v telefonu aktivuje část s uloženou peněženkou. Nemělo by tak být možné z telefonu cokoliv přečíst proti vůli majitele, neboť většinu času bude tato část bezpečně odpojena. Fyzická zábrana má stále něco do sebe, podobně jako krytky na webkamerách.

Na Finney zřejmě půjde uložit Bitcoiny, ovšem primární měnou je zde vlastní pod kódem SRN. Bez SRN si telefon ani nekoupíte, respektive při koupi bude vašich tisíc dolarů zkonvertováno na tuto měnu.

Společnosti Sirin Labs již jeden extrémní mobil prodávala. Jmenoval se Solarin a stál 16 000 dolarů a obsahovat 256bitové šifrování pro zabezpečenou komunikaci. Vyráběl se ve Švédsku v továrně Ericssonu. To nový Finney pro Sirin Labs už vyrábí čínský Foxconn. Finney získal v crowdfundingové kampani přes 150 milionů dolarů a první kousky se k majitelům dostanou nejdříve v listopadu.

finney__photo_2 finney__photo_3

Finney běží na Snapdragonu 845 se 6 GB RAM, 128GB úložištěm, 12 Mpx kamerou a disponuje akumulátorem o kapacitě 3280 mAh. Displej má šest palců a poměr stran 18:9. Operačním systémem je Googlem certifikovaný fork Androidu 8.1 pod názvem Sirin OS. Jeho konkurentem bude telefon HTC Exodus, který má také ambici stát se prvním blockchainovým telefonem, z něj jsou ale známé pouze nákresy.

hogegmessi-996x497
Lionel Messi a Moshe Hogeg, jeden ze zakladatelů firmy Sirin Labs

Finney nedávno podpořil i fotbalista Lionel Messi. Proč právě fotbalista není úplně jasné, nicméně podobné technologie jsou často spojené s nějakou celebritou. Předchozí počin Sirin Labs byl telefon s 256bitovým hardwarovým šifrováním za 16 tisíc dolarů, který podporovat třeba Leonardo DiCaprio a Tom Hardy.

banner2-fortuna-article

První telefon pro kryptoměny má výřez v jednom ze dvou displejů a podporu Lionela Messiho
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 5 hlasů

1 komentář