První test AMD Zambezi: velké zklamání?

0

Uživatel čínského fóra ChipHell vystupující pod přezdívkou 诺坎普国王 tvrdí, že má vzorek nového osmijádrového procesoru AMD architektury Bulldozer (kódově označeného Zambezi). V testech Cinebench R10, 3DMark06 a SuperPI jej srovnává proti Core i7-2600S, který má stejnou frekvenci (2,8 GHz), stejně velkou L3 cache (8 MB) a jedná se o čtyřjádro s Hyper-Threadingem, tedy umí zpracovávat naráz osm vláken. Výsledky ovšem pro novinku od AMD nedopadají vůbec dobře. Bude snad Bulldozer velké fiasko?

Screenshot s testy na procesoru AMD…

…a na Intelu

Přehledněji výsledky ukazují grafy. AMD má delší sloupeček pouze u SuperPI, kde se ale jedná o dobu výpočtu a tedy menší = lepší.

Výsledky se upřímně zdají být podivné. Někde musí být chyba. Nabízejí se dvě možná vysvětlení: 诺坎普国王 píše, že testoval „Zembezi“ a nikoliv Zambezi, takže koupil na tržišti nějakou lacinou čínskou napodobeninu.

A nebo je jeho procesor skutečný Bulldozer, ale jak vysvětluje w0mbat na fóru XtremeSystems, kvůli jakési chybě (nejspíše v BIOSu) procesor i při testech běží na frekvenci, na kterou se podtaktovává v nečinnosti (to jest 800 MHz). Nasvědčuje tomu i napětí, které zobrazuje utilita CPU-Z, pouhých 0,960 V. A jak dodává uživatel s přezdívkou informal, jestliže výsledky jsou naměřeny na taktu 800 MHz, pak víceméně odpovídají těm, které už před dvěma měsíci zveřejnil server DonanimHaber (naměřené na správné frekvenci).

Další uživatel jménem mAJORD ale tvrdí, že na 800 MHz jsou výsledky příliš dobré a že skutečná frekvence bude o něco vyšší, leč těžko soudit jaká přesně. Testy od uživatele 诺坎普国王 tedy nemůžeme brát vážně. Mezitím můžeme doufat, aby AMD vyřešilo problémy s Turbem a Cool’n’Quiet a vydání Bulldozer se neopozdilo. Nebo je snad „chyba“ záměrná, aby se do poslední chvíle nevědělo, jaký výkon nové procesory mají?

Zdroj: fóra ChipHell, XtremeSystems

Ohodnoťte tento článek!