První velká aktualizace pro ZPS X: vylepšení vrstev a nové funkce

4

Zoner s přechodem na předplatné u Photo Studia slíbil výraznější upgrady a aktualizaci vícekrát do roka. Včera představil první takový počin – velkou zimní aktualizaci 2016. Na podzim vydané nové Zoner Photo Studio X přineslo hlavně práci s
vrstvami, některé známé funkce ovšem chyběly. Aktualizace je vrací zpět a
přináší i novinky.


Předplatné není neúspěch. Uživatelé kupují ZPS, i když ví, že jen na jeden rok

Se zavedením předplatného mnozí spekulovali neúspěch, čeští uživatelé přeci nebudou za něco takového platit. Sami jsme si nebyli jistí, zda jde o správný krok (a stále úplně nejsme), ale dle slov ředitele Zoner Software je počet prodaných licencí téměř stejný (97 %), jako tomu bylo u verze 18. Uživatelé jsou současně aktivnější a program používají častěji. Pro Zoner jde jednoznačně o úspěch.

Kruhový filtr dává větší kontrolu nad úpravou pouze části snímku

Nejzajímavější je kruhový filtr, což je takový bratříček přechodového
filtru, se kterým zvládnete v nedestruktivním modulu Vyvolat i na lokální úpravy. Typicky si na fotografii
vyberete obličej nebo jen oči, a ty můžete zesvětlit (či jinak upravit
lokální expozici) bez narušení okolí. Kruhových filtrů vložíte na
fotografii kolik chcete, s různými parametry.

Chytré doostření doostřuje bez nežádoucích efektů

V modulu Editor přibyly funkce pro chytré rozmazání a chytré doostření (to najdete i ve Vyvolat). Pokud je potřeba více zaostřit fotografii, při běžném doostření to můžete snadno přehnat, jelikož ne všechny části fotografie takovou úpravu snesou. Funkce pro chytré doostření se aplikuje jen na ty části fotky, které doostření potřebují. Podobně chytré rozmazání vyhladí jen povrchy objektů, ale nerozmaže hrany a přechody.

S tvary a čárami můžete pracovat ve vrstvách

Mezi funkce, která ze ZPS na čas zmizela, patří vektorové tvary. Teď už si zase můžete přidávat k fotografiím šipky a bubliny, a to navíc ve vrstvách. Mohou být i hezké, jak je vidět na fotografi výše. Kromě toho se do Editoru vrátila i deformační mřížka a volná deformace.

Šum můžete odstraňovat jen v konkrétních barvách nebo světlosti

Odstranění šumu se také stává chytřejším. Nyní můžete snižovat šum pro konkrétní barvy a nekazit si tak zbytek obrázku. Už ve starší verzi jste ho mohli najít v Editoru, nyní funguje i v nedestruktivním režimu v modulu Vyvolat.

V modulu Editor přibyl nástroj pro lokální zesvětlení či ztmavení
Náhledy vrstev a masek celou práci s vrstvami podstatně zpřehlední

Také práce s vrstvami by nyní měla být jednodušší, už jejich náhledy jsou
nyní živé. Vrátily se také efekty, takže vrstvám můžete přiřadit třeba
stínování. Některé z novinek zřejmě měly být už na podzim v první verzi, ale další jsou příjemné zpestření.

Novinky ZPS X (zde kruhový filtr) živě předváděl Jan Kupčík ze Zoneru

Zoner nabízí malý vánoční dárek: pokud jste už ZPS X vyzkoušeli a uplynula 30denní lhůta, s novou aktualizací jej můžete vyzkoušet znovu až do 14. prosince.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

    • Nejen to, je tam i spousta novinek, které nemohli v žádném případě stihnout naprogramovat za ty dva měsíce a zjevně je většinou museli mít připravené předem – jinými slovy, co největší lákadlo pro váhající uživatele je tady.

      Na druhou stranu – ZPS zraje jako víno.

      • Pokud to měli předem, tak by mi to nevadilo, to je pochopitelné, verze je potřeba „dávkovat“ rozumně. Je by mi vadilo, kdyby něco předtím, co už bylo veřejně venku ve staré verzi, záměrně vyřízli a teď to vraceli.