První žaloba na Apple kvůli sledování polohy

0

Proti Applu je namířena první žaloba kvůli narušování soukromí. Vikram Ajjampur a William Devito, majitelé iPhonu a iPadu, si stěžují u soudu v Carolině, že Apple porušuje zákon o ochraně soukromí, když sleduje polohu svých uživatelů (viz naše novinka).

O stížnosti se jako první rozepsal MobileCrunch, na jejich webu najdete i původní znění žaloby v PDF. U ní je vidět, že je psána narychlo v afektu, když bylo minulý týden zjištěno, že se v iOS uchovává soubor s vaší polohou a historií míst. I když dvojice náhodou neuspěje, nejspíš to nebude jediný podobný případ.

Apple sice tvrdí, že nesbírá osobní data, ale pouze pozice, které využívají partneři třeba pro lokální reklamu, a navíc tyto informace při odesílání sítí šifruje. Problém ale bude v nezašifrovaném souboru uvnitř zařízení, ke kterému se útočník může dostat v surové podobě.

Nejsem právní ani bezpečnostní expert, ale tato aféra asi definitivně rozhodne, co společnosti ukládat mohou a co ne. Pozici lze totiž vydolovat také u Androidu a Windows Phone 7 (u ostatních systémů se na to možná přijde později).

Otázkou je, do jaké míry ukládání těchto dat v telefonu ohrožuje soukromí uživatele. Lokalizační soubor consolidated.db v iOS může získat útočník krádeží nebo půjčení telefonu a rychlým zkopírováním databáze. Jenže co potom všechny osobní fotografie, videa, uložená hesla v prohlížeči, kontakty apod.? Tato data mi přijdou mnohem citlivější než to, kde jsme byl před rokem. Odhaduji, že Apple na základě stížností tento soubor pouze zašifruje v aktualizaci iOS a bude z obliga.

Zdroj: MobileCrunch

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář