Prý budou dvě verze čipsetu A620. AMD chystá menší čip, se kterým by AM5 desky byly levnější

8
Procesor Ryzen 2200G, 14nm čip Raven Ridge
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Čipset AMD A620 by nemusel být stejný křemík jako X670 a B650 s vypnutými funkcemi. Prý se chystá samostatná nativní implementace, s níž by desky pro Ryzeny 7000 mohly být levnější.

V lednu se objevily zprávy o první vlně levnějších desek platformy AM5 pro procesory Ryzen 7000 založených na čipsetu A620. Ty by snad měly přicházet na trh od příštího měsíce (února/februára) a stlačit cenový práh platformy AM5 níž. Vypadá to, že by tomu čipset A620 dokonce mohl pomoci tím, že se bude vyrábět z menších čipů. AMD prý totiž plánuje dvě verze, z nichž druhá by byla osekaná a levnější na výrobu.

Dosavadní informace byly takové, že čipset A620 bude založený na stejném křemíku ASMedia „Promontory 21“ jako čipsety B650(E) a X670(E), jenž má čipy dva. Bylo to tak ostatně i u předchozích platforem, kde čipset A320 používal stejný čip jako B350 a X370 a A520 zase byl čip používaný i v B550 (a stejně to víceméně dělá i Intel). To znamená, že byť je AMD výrobcům asi prodává za nižší cenu, výrobní náklady na tyto levnější čipsety jsou stejné. Kladou se tím jisté meze v tom, o kolik levněji se dají tyto nejlevnější verze čipsetů prodávat.

Nyní ale od hongkongského webu HKEPC přišla zpráva, že čipset (či jižní můstek) A620 by mohl být odlišný. AMD totiž prý chystá dvě verze. Část desek má používat opět Promontory 21, ale vedle toho prý bude vyráběný i speciální nový čip, který by byl menší a levnější. HKEPC pro něj nabízí označení Promontory 22, ale toto je asi jen jeho spekulace, může se ve skutečnosti jmenovat jinak.

Obě verze se budou zřejmě označovat jako AMD A620 a podle HKEPC budou mít i stejnou výbavu. Z pohledu uživatele by se tedy neměly lišit. První verze A620 založená na Promontory 21 by měla fyzicky přítomné všechny bloky čipsetu B650(E), ale část by jich byla deaktivovaná. Druhá verze A620 by měla speciálně navržený čip, který by neaktivní části neobsahoval a integroval v sobě už jen to, co je pro A620 relevantní.

První vlna desek A620 bude mít první verzi. Menší levnější čipset totiž má jít do výroby později a pravděpodobně by na deskách postupně vytlačil původní verzi. Je možné, že kvůli tomu pak výrobci budou uvádět nové revize modelů, které vyjdou nyní zkraje roku s první verzí. Menší A620 může používat stejné pinově kompatibilní pouzdro. Stejně by se ale asi firmware desky mohl lišit, takže by i tak asi tyto desky představovaly odlišné revize.

Bude mezi B650 a A620 velký rozdíl?

Zatím nejsou specifikace čipsetu A620 známé. Na jaře uváděl web Angstronomics, který jako první zjistil specifikace čipsetů X670 a B650, že levnější čipset A620 by se mohl podobat čipsetu B650 ve většině věcí – lišil by se jen odebráním jednoho z rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro SSD. Pokud by toto byl jediný rozdíl, pak by ale A620 pořád poskytoval řadič PCIe 4.0 se čtyřmi linkami a další čtyři linky PCIe 4.0 by mu sloužily ke komunikaci s procesorem.

Čipset Promontory generace 300 (Zdroj: SmallFormFactor.net)

V takovém případě by ale navržení separátního druhého čipu přímo s těmito parametry asi neušetřilo moc místa. Větší smysl by dávalo spíš, pokud by funkce A620 byly ořezané víc, pokud by například čipset A620 neposkytoval žádné linky PCIe 4.0 a i k procesoru se připojoval přes PCIe 3.0 ×4.

Uvidíme tedy, zda nakonec výbava čipu A620 nebude skromnější. Alternativně by asi AMD mohlo ušetřit tím, že by druhý levnější čip byl vyráběný na nějakém starším procesu. Spotřeba takovýchto jižních můstků není moc velká, takže by to nemuselo ničemu vadit.

Co všechno budou desky A620 nabízet a co naopak ne, se snad dozvíme brzo, mají-li skutečně první modely být odhaleny již v únoru. Vedle rozdílů v samotném čipsetu zde mohou být i další rozdíly mimo něj. Desky A620 například asi nebudou podporovat PCIe 5.0 pro SSD (nemluvě o GPU, což neumí ani ne-E verze B650 a X670) a také nejspíš nebudou umožňovat přetaktování CPU.

Zdroj: HKEPC

Prý budou dvě verze čipsetu A620. AMD chystá menší čip, se kterým by AM5 desky byly levnější
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Ať si ten chipset strčí někam. Ať vyvedou DP/HDMI/USB z CPU a PCIe do slotů x16, m.2, x4, x4. Nic víc člověk na levný desce nepotřebuje.
  Ještě bych byl ochotný tolerovat nějakou nouzovou síťovku připojenou přes USB

  • Procesor neposkytuje těch USB moc (3-4). Linek PCIe by měl hodně ×16 a dalších 12, ale ještě by k tomu byl třeba řadič SATA (pro většinu desek aspoň). Ten režim AM5 bez čipsetu je možný, ale asi je použitelný hlavně pro miniPC typu NUC.

 2. Tie ceny aktuálnych B650 sú síce o cca 60+ eur vyššie ako by mali byť, no ak to bude mať takú podporu ako AM4, teda ak tam budem môcť vymeniť CPU najbližšie 3 či 4 roky, tak to je stále brutálne super ponuka.
  Plus tá jednoduchosť pri upgrade CPU – netreba rozoberať celé PC a hlavne netreba preinštalovať OS! A starý CPU sa dá ľahko streliť v bazáre za dobrú sumu.

    • Na to jsem fakt zvědav.

     Jestli 14xxx bude refresh refrese Alder lake do stejného socketu.
     Anebo to bude potřebovat jiný socket.
     A pro jistotu už bez DDR4 za to s PCIe 5.0 x16 pro GPU a možná, ale opravdu jenom možná, i PCIe 5.0 4x pro NVME.

    • i tak je to velice příjemné když někteří LGA 1700 odepisovali ještě před vydáním. Nakonec to je platforma která úspěšně konkuruje jak AM4 tak AM5, něco takového je u Intelu nevídané. A pro majitele Z690 příjemné potvrzení toho že investice byla skvělá, protože se dávaly ještě bonusy na nákup a ne zrovna malé, já za Z690+12700K dostal vratku 1515Kč od Asusu – tedy ikdyž jsem formosany musel upomínat…

 3. Keby som mal v pláne stavať na AM5, tak cena dosky by ma v skutočnosti až tak netrápila a kľudne by som priplatil, ak viem, že s ňou bez problémov vydržím niekoľko rokov. Teraz by som do toho hodil nejakú 7700X a o koľko? 5 rokov? By som tam hodil nejaké CPU z poslednej generácie a mal pokoj na dalších pár rokov.

  Akože fakt by ma cena dosky trápila v prípade AMD minimálne. Ten rozdiel zase neni tak extrémny v porovnani s predošlými generáciami.