Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]

Další balík novinek pro ty, koho neúnavné testování budoucích verzí Windows ještě baví.

0
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
Ninjacat je symbolem programu Windows Insider (Foto: Microsoft)
-
Zdroj: Microsoft

Microsoft vydal dvě novinky pro program Windows Insider. Windows 10 Insider Preview build 15226 pro mobily se věnovat dále nebudu, protože toto sestavení jako obvykle nabízí pouze pár oprav. V kanálu Fast ring pro osobní počítače a tablety vyšel rovněž Windows 10 Insider Preview build 16226. Ten po dvou týdnech opět nabízí řadu úprav, byť se v řadě případů jedná o naprosté maličkosti.

Pojďme si je přiblížit.

Další maličkosti pro Edge

Redmondští opět věnují tolik potřebnou péči svému prohlížeči. Tlačítko se symbolem křížku vždycky zavře panel, i když je v něm zobrazen dialog vyvolaný JavaScriptem. Současně vám dialogy nebudou bránit v interakci s prostředím prohlížeče, dostanete se tak ke svým oblíbeným položkám, do nastavení apod. Zavření celého okna by mělo být vždy možné.

Ze Chromu můžete importovat další položky, jmenovitě cookies a nastavení prohlížeče. Kdybyste měli aktivní Cortanu, můžete jí zadávat příkazy při čtení knihy ve formátu EPUB, takže vám udělá menší rešerši. I další věc je specifická, protože využívá digitálního pera a dotekové obrazovky k tomu, abyste si do e‑knih psali ručně poznámky. Příjemné, ale využitelné málokým.

Oblíbené položky lze upravovat pomocí kontextové nabídky
Oblíbené položky lze upravovat pomocí kontextové nabídky

Dříve jsem se pozastavil nad tím, proč se e-čtečka stává právě z Edge. Tato otázka je dnes ještě relevantnější. Edge totiž nově synchronizuje e-knihy ze Storu včetně záložek, poznámek a místa, kde jste se čtením přestali. Microsoft nicméně e-knihy v Česku neprodává. Samostatný klient ve stylu Amazonu by podle mě byl správným krokem.

Při přidávání stránek k oblíbeným položkám uvidíte adresářovou strukturu složek, podřazené lze pro přehlednější navigaci skrývat. To opravdu nešlo, Edge totiž dříve zobrazoval seznam složek. V případě komplexní adresářové struktury ovšem tento způsob zobrazení navigaci značně znesnadňoval. Pomocí kontextové nabídky lze upravit adresu URL oblíbených položek. Firmy mohou oblíbené položky spravovat pomocí Zásad skupiny.

Řada dalších vylepšení

V minulém týdnu jsme získali soubory na vyžádání, které představují obnovu jedné z někdejších funkcí OneDrivu. V návaznosti na to bude při vyžádání stažení souborů, jež byly do té chvíle uloženy jen v cloudu, zobrazen informační panel, kde se uvidíte průběh stahování. Zobrazit by se měl také v případě použití jiných cloudových úložišť s podobnou funkcí. Pokud stahování iniciuje aplikace, aniž byste si to žádali, můžete přenos rovnou zrušit, což se může hodit při omezeném připojení nebo s malým úložištěm.

Psaní na softwarové klávesnici pohybem prstem je dostupné v mnoha jazycích včetně češtiny. Slovenština se na seznamu ale nenachází. Jazyk může být nutné stáhnout, jinak dnes klávesnice bude vypadat, že reaguje, ve skutečnosti ale takto nic nenapíšete. Pro přesun klávesnice po displeji stačí pohyb prstem na příslušném tlačítku, zrušena byla nutnost nejprve tlačítko podržet. Na softwarové klávesnici se nachází nové tlačítko pro vkládání obsahu ze schránky.

Efekt zvýraznění položky v seznamu kategorií (foto: Microsoft)
Efekt zvýraznění položky v seznamu kategorií (foto: Microsoft)

Vylepšení klávesnice je více, všechny drobnosti ale jmenovat nebudu. Pár vylepšení si Microsoft nachystal také pro psaní rukou, především se můžete perem posouvat v klasických programech pro prostředí Win32. V oznamovací oblasti když klepnete na tlačítko pro správu zvuku, můžete přímo v kontextové nabídce zapnout či vypnut prostorový zvuk v požadovaném formátu, pokud je dostupný.

V rámci redesignování Microsoft do Windows přidal efekt Reveal, který je automaticky zapnutý pro seznamy položek. Typicky jde o postranní panel s hlavními kategoriemi v aplikaci. Panel je průsvitný a položky v něm se zvýrazňují, když nad ně umístíte ukazatel. Právě ono zvýraznění je novinkou zapnutou pro všechny. Průsvitnost zůstává volbou autora či autorky aplikace. Další drobnosti vezmeme ve zkratce:

 • Sestavení 16226 podporuje Emoji 5.0. V nabídce emoji už můžete vyhledávat – vyvoláte ji zkratkou Win+[tečka] či Win+[středník].
 • V nastavení herních funkcí přibyla funkce pro identifikaci a opravení případných potíží s připojením ke službě Xbox Live.
 • Správce úloh umožňuje sledovat aktuální vytížení GPU.
 • Přímo v nastavení správy úložiště lze odstranit soubory spojené se starší verzí Windows.
 • Do Nastavení se poprvé dostaly položky související se vzdálenou plochou, které byly doteď dostupné pouze v Ovládacích panelech.
 • Pokud selže aktualizace systému, místo pouhého kódu chyby uvidíte popis, který by měl pomoci objasnit, kde se stala chyba. Text i kód lze kopírovat, takže můžete zkusit najít další informace na webu.
 • Soubory lze sdílet přímo pomocí kontextové nabídky.
 • Pár vylepšení se sešlo u funkce My People. Mj. ji lze snadno vypnout.
 • Kalkulačka dostala do vínku konverzi mezi měnami. Funguji bez připojení, s připojením ale bude mít k dispozici aktuální data z kurzovního lístku.
 • Vypravěč dovede popisovat fotografie na základně vlastní analýzy jejich obsahu.
 • Ve výchozím stavu bude v čistých instalacích Windows odebrán protokol SMB1. Jedná se o bezpečnostní opatření v rámci dlouhodobé strategie pro zlepšení zabezpečení. Tento protokol zneužil mj. ransomware WannaCry.
 • Virtuální stroje lze sdílet.
 • Pár vylepšení se dočkala smíšená realita.

Microsoft v systému dále opravil celou řadu chyb, našlo se i pár známých problémů. Další informace naleznete na blogu Windows Experience.

[Některé odkazy v článku jsou placené, ale zcela bez vlivu na redakční obsah.]

Ohodnoťte tento článek!