Rusko letí na Měsíc i Mars, startujeme v roce 2019, říká Putin

8
Mars
Snímek Marsu (zdroj: NASA)
-
Zdroj: NASA/JPL

V Rusku se o víkendu konají prezidentské volby a Vladimir Putin je opět hlavní favorit s tříčtvrtinovou podporou. V rámci kampaně poskytuje řadu rozhovorů a zajímavý byl ten u Andreje Kondrašova (plné znění v ruštině na VK.com). Putin v něm řekl, že se Rusko vrací do vesmírných závodů a má velké plány s Měsícem i Marsem.

Chystáme bezpilotní a později i pilotované lety do hlubokého vesmíru coby součást lunárního a marťanského programu. Nejbližší mise přijde velmi brzy, cestu k Marsu plánujeme už na rok 2019,“ uvedl prezident.

S termíny ani cíli výzkumu bohužel nebyl moc konkrétní. Neznáme ani rakety nebo plavidla, se kterými se v misích počítá. Z Putinova vyjádření je zřejmé, že Měsíc bude mít vyšší prioritu. V interview uvedl, že Rusko chce prozkoumat oblast jižního pólu, kde bude hledat vodu.

Mise k Měsíci rovněž odstartuje v roce 2019. O tři roky později tam má vznikat trvalejší infrastruktura a na rok 2025 počítají s odebráním a posláním půdních vzorků na Zemi. V letech 2040 až 2050 by už na našem přirozeném satelitu mohla fungovat plnohodnotná základna pro trvalý pobyt lidí.

Prokletý Mars

Průzkum Marsu bude zajímavější, avšak náročnější. Pro Rusko a předtím SSSR je rudá planeta zakletá, většina misí skončila neúspěšně (viz přehledný seznam na Wikipedii) a to včetně těch, které měly kolem Marsu jen proletět nebo zaparkovat na oběžné dráze. Sondy určené k přistání byly 100% neúspěšné. Prokazatelně se podařilo přistát jen Marsu 3 (1971), ale ten přestal po pár sekundách vysílat. Poslední mise Fobos-Grunt z roku 2011 ztroskotala ještě na oběžné dráze Země.

Selhala také Evropská kosmická agentura, jejíž sonda Schiaparelli EDM se odmlčela předloni. V roce 2003 sice úspěšně přistál evropský Beagle 2 (součást Mars Expressu), ale nerozložily se solární panely, které navíc blokovaly signál z anténu, takže s modulem nešlo komunikovat.

Mars InSight
Mars InSight

Plně úspěšné byly jen Spojené státy. V 70. letech přistály sondy Viking 1 a 2. V roce 1997 na povrch dosedl Pathfinder s vozítkem Sojouner. Mars okupují též dvojčata Spirit a Opportunity. První rover se odmlčel v roce 2010, druhý funguje dodnes. Vrcholem je pak robotický průzkumník Curiosity, který přistál v roce 2012.

Letos v květnu by měl odstartovat a v listopadu přistát InSight, který se provrtá pod povrch a bude zkoumat seismickou aktivitu. V roce 2022 chce na Marsu přistát i první komerční společnost. Kdo jiný než SpaceX.

Mimochodem: Startovací okna na Mars se nastavují na dobu, kdy jsou k sobě planety nejblíže, aby se ušetřilo palivo. Proto se létá cca každé dva roky. Aktuální výhodné okno bude v květnu 2018, další pak v červnu 2020. Je proto překvapivé, že Rusko chce letět příští rok.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

      • Atomovy pohon je starina. Len na zapade to po uspesnych praktickych testoch zavrhli pre nebezpecnost pri doprave na obeznu drahu a vysoke hodnoty oziarenia posadky. Ale Rusom to nevadi. Ich mnoga. A od Cernobilu su asi zvyknuty na nejake tie neocakavane vybuchy.

      • Neviem, odkial mas svoje zdroje, ale podla wikipedie je Rusko na 3.mieste v spotrebe alk.napojov v litroch na osobu a rok, ked ho predbehlo Cesko (pivom) a Madarsko (pivo, vino aj destilaty su na tom rovnako). Podla druheho zdroja (HN), kde sa riesi uz len cisty alkohol, je poradie prvej desiatky od najviac rocne na hlavu smerom dole Bielorusko, Moldavsko, Litva, Rusko, Rumunsko, Ukrajina, Andora, Madarsko, Cesko a Slovensko. Prva sestka ma az 5 byvalych sovietskych krajin. Nevypil si si predtym, ne si tu nieco pisal?