Pyrrhovo vítězství pro filmová studia: Pirátům už screenery nestačí

0

A je to tu zase. Tradiční pirátské žně, při nichž filmy na torrentech předbíhají své kinopremiéry o celé měsíce a navíc ve skvělé kvalitě. Třebaže válku s leaky svých předoscarových screenerů vede Akademie filmového umění a věd už od začátku tisíciletí, velkých vítězství nedosahuje.

Prosinec až leden se tak pravidelně stává jednak upoutávkou na únorové udílení filmových cen, jednak demonstrací nedostatečných antipirátských opatření akademiků. Letošek není výjimkou a z 36 nominovaných snímků jich je aktuálně 34 ke stažení, jak naznačuje tato tabulka serveru Waxy.org.

Pokud bychom se však podívali na graf zachycující unikání screenerů, mohlo by se zdát, že Motion Picture Association of America (MPAA) svůj boj vyhrává. Zatímco ještě v letech 2003 a 2004 unikalo skoro 90 % screenerů rozeslaných akademikům, letos se jich na torrenty dostala pouhá třetina.

Počet předoscarových DVD screenerů meziročně klesá
Počet předoscarových DVD screenerů meziročně klesá

To ovšem neznamená, že by se na zbytek filmů muselo čekat. Ostatní leaky totiž nevzešly ze screenerů, ale z jiných zdrojů. Paradoxně ze zdrojů lepších.

SD akademici, HD piráti

Snaha MPAA odpudit piráty od screenerů otravným vodoznakem a špatnou SD kvalitou konečně vyšla, jen trochu jinak, než si nejspíš představovali. Uživatelům torrentů přestalo stačit jakékoliv nižší než HD rozlišení, ve kterém přitom bylo pouze devět z 68 rozeslaných screenerů.

Piráti se tedy začali dívat po jiných zdrojích a 44 % nominovaných filmů se tudíž na torrentech objevilo buď jako HDRip nebo jako Webrip. Ze zdrojů, jako jsou streamovací služby – většinou bez jakýchkoliv rušivých prvků v obraze a ve vysokém rozlišení. Čili mnohdy v lepší kvalitě, než jakou dostali do rukou sami akademici…

 

Lidé jsou na torrentech stále zvyklí stahovat v tomto období spíše screenery, třebaže opožděné, tedy nadále najdete nejvíce seederů a leecherů u nich. Přesto nástup HD věku mění pravidla hry. Kde ještě pár let zpátky leckdo nepohrdnul roztřeseným camripem, tam dnes některým nestačí screener z DVD. Dá se tomu vůbec konkurovat legální alternativou?

Zdroj: Medium.com

Ohodnoťte tento článek!