Neskutečný bezdrátový boom. Počet zařízení s podporou Qi nabíjení letos zdvojnásobil

1
Qi nabíječka Anker PowerPort Wireless 10W
Qi nabíječka Anker PowerPort Wireless 10W

Je to jen pět měsíců, co jsme psali, že je na trhu přes 1000 produktů s podporou bezdrátového nabíjení Qi. Tento formát stojící na principu elektromagnetické indukce má již prakticky monopol. U mobilních zařízení sice vystrkoval růžky i konkurenční PMA (který například stále podporuje Samsung), ale tvůrci PowerMatu letos kapitulovali a sami začali vyvíjet Qi nabíječky.

I tento krok jistě pomohl, že během necelého půlroku se počet zařízení využívajících Qi zdvojnásobil. Wireless Power Consortium, které stojí za vývojem formátu, na webu eviduje již 2400+ zařízení a každým dnem přibývají nová.

Z oněch 2400 jich 1900 tvoří nabíječky něco přes 500 pak zařízení, která lze nabíjet. Typicky jde o mobily, ale v seznamu jsou také powerbanky, hodinky, gamepady, myši apod. Čísla je ale nutná brát s rezervou, protože některé produkty jsou v seznamu vícekrát, každá regionální varianta bývá vedena zvlášť. Čerstvá novinka Samsung Galaxy Note9 je tam jen dvakrát, ale třeba LG G7 hned desetkrát.

Samsung Wireless Charger Duo
Samsung Wireless Charger Duo

Hlavní boom nastal v nabíječkách, které již nabízí desítky výrobců. Chybí mezi nimi Apple, který svůj AirPower pro nabíjení iPhonu, Watch a AirPods současně již téměř rok odkládá. Tak trochu se mu nedávno vysmál Samsung, který uvedl Wireless Charger Duo pro nabíjení mobilu a hodinek.

Samsung mimochodem trochu rebeluje. Jeho telefony podporují aktuální verzi Qi 1.2, ale Korejci adaptovali jen tzv. Basic Power Profile, který standardně dovoluje zařízení nabíjet maximálním výkonem 5 W. Samsung ale nabízí vlastní proprietární bezdrátové rychlonabíječky s výkonem 9 W.

Tzv. Qi Extended Power Profile s výkonem až 15 W (v praxi se zatím používá okolo 10 W) zatím nasadily jen společnosti Sony (Xperia XZ2, XZ2 Premium) a LG (V30, V35, G7). Kompatibilních rychlonabíječek je více než 100.

Neskutečný bezdrátový boom. Počet zařízení s podporou Qi nabíjení letos zdvojnásobil
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

1 komentář

  1. Reálně je ale na evropském trhu telefonů s Qi „pětapůl“. Řada Galaxy S, LG V30, LG G7, Nokia 8 Sirocco, Xiaomi Mi Mix 2S, iPhone 8 a iPhone X. Nedávno se objevil ještě obskurní Allview (X5?). Pro lidi, co potřebují jack je na výběr akorát jen SGS a LG. Jedním slovem tragédie.

    Chtělo by se mi říct: „To by se za dob Windows Phone nestalo“.