QNAP HS-210: nejtišší síťové úložiště bez ventilátorů (recenze)

0

Tajemství je v konstrukci

S prakticky prvním bezvětráčkovým NASem to zkouší QNAP. Samozřejmě se stále musí otáčet plotny pevných disků, stoprocentně tichý NAS ještě dlouho nebude existovat, ale některé jsou již tak tiché, že je stačí jen vhodně umístit. Nový HS-210 by mohl být prakticky neslyšný i z blízkosti. Místo pro NAS je třeba u televize (zvlášť má-li výstup HDMI), nebo u počítače. Nejlépe tam, kde bude dostupná gigabitová síť a přepěťová zásuvka.


 

HS-210 se už svým tvarem hodí k umístění mezi audio a videotechniku. Vypadá spíše jako přehrávač k televizi. Zrovna tento model nemá (ovšem jako většina NASů) výstup HDMI, takže pro přehrávání seriálů na televizi bude potřeba ještě HD přehrávač. Varianta se streamováním přes DLNA není u starších televizí využitelná a i u nových je problematická. Vyšší výkon spojený s přehráváním videa by se ovšem bez ventilátoru neuchladil.

Parametry
Cena 7990 Kč
Zapůjčil Conquest
QNAP HS-210
procesor Marvell 1.6GHz Processor
paměť 512 MB RAM
sloty pro disky 2× 3,5″ (nebo 2,5″)
RAID RAID0, RAID1, JBOD, Single
síť gigabit LAN
porty 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, SD
rozměry 30 × 22 × 4,1 cm
udávaná spotřeba 13,7 W
napájení externí adaptér 60 W

Jednoduchá konstrukce naležato pojme dva pevné disky velikosti 3,5″, ale do rámečků lze osadit i menší 2,5″ disky, které v některých kapacitách přijdou na stejné peníze. Nižší spotřeba i hluk z nich dělají lepší volbu, ovšem záleží právě na poměru cena/výkon. QNAP doporučuje disky WD ze série RED nebo Seagate. V příslušenství dostanete napájecí adaptér a síťový kabel, nechybí ani srozumitelný návod.

Právě osazení disků naležato vedle sebe zajišťuje mnohem lepší odvod tepla přes horní hliníkový plát. Takový NAS docela láka domácí kočku, která tak absorbuje další teplo do sebe. Zbytek těla je plastový. Přístup k diskům zepředu hlídá jen magneticky nacvaknutý kryt. Stačí překonat chvilkovou nedůvěru z kombinace magnet–pevný disk s důležitými daty, a zjistíte, že jde o velmi pohodlné řešení. Disky jsou přišroubované v kovových šuplících, které se do NASu jednoduše zasunují. NAS lze i rozšroubovat, ale není to potřeba. Našli byste stejný hardware, jako u modelu QNAP TS-220.


 
 

Operační systém od QNAPu se jmenuje QTS, je ve verzi 4.1 a po zkušenostech s minulými verzemi musím uznat, že je zase o kus lepší. V podstatě se QNAP neustále předhání se Synology a novým hráčem na trhu Asustorem o to, kdo bude absolutní špičkou. Střídají se velmi rychle, a pokud dnes napíšu, že je QNAP nejlepší, tak za měsíc jej může Synology předběhnout a v létě si role opět prohodí.


 
  

Zadní konektory čítají dvojici USB 3.0, dvojici USB 2.0, gigabitovou síť a čtečku SD karet. Vedle nich je i zapínací tlačítko, vpředu pouze malá dioda. Využijete je pro občasné zálohy na externí disk, ovšem posílat data přes počítač je pohodlnější. Samozřejmostí je další cihlička – externí napájecí adaptér. NAS spolu se dvěma disky od Seagatu si vezmou kolem 15 W, při nečinnosti klesá k 10 W.

 

 

Síťová instalace, QTS 4.1

Úvodní instalaci připravil QNAP velmi dobře. Po osazení disků klasicky zapojíte do sítě, nestaráte se o IP adresy, ale rovnou jdete na adresu start.qnap.com. Druhou možností je klasická lokální instalace.


 

Součástí je i cloudový přístup. Ke každému NASu dává QNAP unikátní kód přes QR, kterým jej přihlásíte a získáte tak přístup odkudkoliv z prostředí prohlížeče. Vzdálené přihlašování přes web je dvojí. Nejprve do rozhraní myQNAPcloud a poté na konkrétní NAS (můžete jich mít více). Není třeba vůbec nic nastavovat na routeru, vše funguje až překvapivě snadno.

 

Přes cloudový přístup na adrese myqnapcloud.com se dostanete ke sdíleným složkám a službám, které nejprve lokálně povolíte. Kdybyste chtěli plnohodnotnou administraci, je to potřeba řešit již přes povolování portů na routeru.


 


 

Po přihlášení vidíte plochu podobnou iPadu. Operační systém QNAPu nazvaný QTS prošel opět vylepšením, nyní ve verzi 4.1. Dvanáct ikon pro přístup k aplikacím a do nastavení. Přihlašovací obrazovka může kromě generické grafiky obsahovat výběr z vašich veřejných fotografií.

Plocha obsahuje horní lištu s tlačítkem start, indikačními ikonkami probíhajících událostí, možností odhlášení. Můžete si zvolit mezi dvěma typy zobrazení: okna a karty. První pracuje s okny jako Windows, karty provozují aplikace na celé ploše a přepínáte je v liště. Procházení mezi nabídkami je velmi rychlé.

Rychlost

Rychlost síťového disku dosahuje naprosto dostatečných hodnot 57 MB/s, respektive 41 MB/spři zápisu. Tedy podobně, jako lokální pevné disky v počítači. Teoretické maximum omezené rychlostí sítě se blíží ke 100 MB/s, ale tohle vás trápit nebude.


 
  

Rychlost je zkrátka dostatečná. Měření probíhalo kopírováním na SSD v počítači a při zapojení disků v poli RAID1, což je jediná rozumná konfigurace ve dvoudiskovém NASu. Teplota NASu i disků nepřekračovala 37 °C. Disky se totiž přes kovové šuplíky přímo dotýkají masivního hliníkového plátu, který tvoří horní část NASu.

Na QNAPu jen trochu zamrzí dlouhý start – po zapnutí trvá několik minut, než je NAS připraven. Vzhledem k tomu, že NAS se nevypíná, případně QNAP umí automatické vypínání a spouštění v předem nastaveném čase, tohle také nikomu vadit nemusí.

 

HS-210 samozřejmě hlídá stav disků, lze naplánovat pravidelné provádění kontroly SMART, a pokud si nastavíte odesílací SMTP server, budete zprávy o stavu NASu dostávat i na váš email. Zrovna u nastavení SMTP ale může vadit nutnost zadat heslo ke svému mailu. Veřejných SMTP serverů je pomálu a výrobce NASu by jej mohl pro uživatele třeba i sám provozovat. Zatím to žádný nedělá.

Další aplikace, hodnocení

HS-210 nabízí řadu rozšiřujících aplikací a desítky dalších lze jednoduše nainstalovat. Přes NAS tak můžete stahovat přes Torrent, spravovat a prohlížet fotografie či poslouchat muziku. Podobné má i konkurence a v praxi vás většina přestane časem bavit. Každý si ale najde ty své. Chybí mi tu Dropbox (samozřejmě jej lze namapovat), naopak v nabídce najdete Google Drive.


 

Připojit se vzdáleně ke svému NASu a sledovat filmy odkudkoliv je lákavé, omezuje to však tristní nabídka rychlého internetu v Česku. Navíc je potřeba mít titulky vždy integrované v MKV.


 

 

File station pro správu souborů vyžaduje Javu – má to ale důvod. Díky tomu získáte ve stejném okně přístup i ke složkám z vašeho počítače. Zajímavá je i Notes Station, který poskytne stejnou službu, jako Google Docs. Desítky dalších aplikací najdete přímo na webu výrobce.

         

Hodnocení

HS-210 je výkonným NASem nijak nevybočujícím z vysokého standardu QNAPu. Konstrukce naležato je praktičtější, hlavně ale umožňuje pasivní chlazení, což vyvažuje o něco vyšší cenu. Pořádný NAS ale něco stojí. Jediný hluk se line od pevných disků, ale je prakticky zanedbatelný. HS-210 také vypadá stylově a hodí se pro umístění mezi ostatní audio a videotechniku. S přídavnými aplikacemi si vyhrajete dlouho.

Pokud nechápete, proč dát skoro osm tisíc za krabičku na disky, když máte svůj externí a kdyžtak si dokoupte druhý, pak zřejmě nejste cílovou skupinou pro NASy. NAS je ovšem pohodlnější i bezpečnější, o síťových funkcích nemluvě. Ano, je drahý, jako všechny dobré NASy, ale je to také to nejlepší úložiště dat v domácnosti.


 

Parametry
Cena 7990 Kč
Zapůjčil Conquest
QNAP HS-210
procesor Marvell 1.6GHz Processor
paměť 512 MB RAM
sloty pro disky 2× 3,5″ (nebo 2,5″)
RAID RAID0, RAID1, JBOD, Single
síť gigabit LAN
porty 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, SD
rozměry 30 × 22 × 4,1 cm
udávaná spotřeba 13,7 W
napájení externí adaptér 60 W

 

snadná instalace vysoká cena
dostatečný výkon delší start
velmi tichý provoz (jen disky) horší přístup k portům
mnoho užitečných funkcí  
pasivní chlazení  
Hodnocení 95 %
Ohodnoťte tento článek!