QNAP Mustang-200: přidejte si do PC další dva procesory na kartě PCI Express

15

Do slotů PCI Express se dnes už většinou instalují jenom grafické karty a ostatní dříve kartová rozšíření PC nám stačí integrovaná. Co tedy s nimi? Pozoruhodná možnost se nenápadně objevila od firmy QNAP vyrábějící síťová úložiště. NASy totiž pořád kumulují další a další funkce a zřejmě je i poptávka po tom, aby v nich byl dostupný nějaký ten výpočetní výkon. QNAP k tomu vyvinul zajímavé řešení – PCI Express kartu, která slouží jako akcelerátor pro NAS. Nejde ale o GPU, jak byste čekali. V adaptéru se naopak schovávají dvě CPU navíc a s nim vlastně celé dva počítače, které lze využít na různorodou práci.

Akcelerátor se jmenuje Mustang-200 a vypadá trochu jako grafická karta – jde o adaptér s plnou výškou a s chladičem zabírajícím dva sloty, který má dva axiální ventilátory profukující pasiv podobný těm na GPU. Na kartě je dokonce i šestipinový konektor pro napájení. Instaluje se však do slotu PCI Express ×4, přičemž používá konektivitu PCIe 2.0.

Na PCB pak jsou dva procesory s architekturou x86 – jde o dvoujádra Intel Kaby Lake v BGA provedení pro notebooky. QNAP nabízí různé modely. Můžete mít Core i7-7567U (takt 3,5–4,0 GHz) nebo Core i5-7267U (3,1–3,5 GHz), která mají TDP 28 W, 64MB eDRAM a grafiku Iris Plus 650, nebo alternativně 15W Celeron 3865U (1,8 GHz bez turba a bez HT). Každý procesor má pak osazeno 16GB paměti DDR4-2133 ve dvou slotech SO-DIMM a 512GB NVMe modul Intel SSD 600p ve slotu M.2. Model s Celerony nicméně obsahuje jen 2 × 4 GB RAM a SSD postrádá. Sloty jsou však přítomné a asi si je může osadit sám uživatel.

qnap-mustang-200-komponentyNa kartě se tak nacházejí dva kompletní počítače, které může mateřský počítač používat jako pomocnou pracovní sílu. Třeba pro analýzu dat, strojové učení nebo pro transkódování videa pomocí integrovaných GPU. Funguje to tak, že oba stroje jsou fyzicky připojené přes 10Gb/s Ethernet – každý má vlastní adaptér, který je zase na PCB zapojen do 10Gb/s Ethernetu sedícího na sběrnici PCI Express karty (skrze rozbočovací můstek). Mateřský NAS tedy s těmito počítači komunikuje jako by to byly po síti připojené samostatné stroje a může jim tak zadávat práci. Obě instance mají vlastní IP je možné s nimi skrze NAS po síti komunikovat i zvenčí.

Akcelerátor má oba interní počítače zapojneé přes rozhraní Ethernet, jako vzdálená PC
Akcelerátor má oba interní počítače zapojneé přes rozhraní Ethernet, jako vzdálená PC

Karta má fungovat i v běžném PC

Ovšem nemusí to být jen NAS. Karta podle výrobce funguje i v běžných PC (nebo serverech), takže byste si ji mohli na experimenty pořídit také. Ona síťová abstrakce by to měla učinit poměrně jednoduché. Dva procesory navíc do obyčejného PC zas tak snadno nedostanete (i když je třeba upozornit, že na podobném principu fungují i akcelerátorové karty Xeon Phi, jen nemají své vlastní úložiště). Využít by se to dalo třeba jako fyzická náhrada virtuálních strojů, která neubírá výkonu hlavnímu počítači. Nebo jako doplněk pro spouštění x86 programů na počítači s nekompatibilním procesorem, třeba ve stanicích na bázi IBM Power nebo ARM.

Na obou strojích schovaných v kartě běží operační systém QNAP mQTS, který firma používá ve svých NAS, ovšem asi by mělo být možné dostat do nic i normální Linux. Karta má fungovat ve všech NASech QNAP TS-2477XU-RP, TS-1677XU-RP, TS-1677X, TS-1277, TS-877 a dále pak v modelech TVS-1282 a TVS-882 tehdy, pokud mají 450W zdroj, a v TS-1685 s 550W zdrojem. Systém musí být QTS 4.3.5 a vyšší.

qnap-mustang-200-1Karty by už měly být dostupné. Oficiální ceny sděleny nebyly, vyhledávač Geizhals.eu ale nějaké nabídky nachází. Verze s Celerony a 2 ×4 GB DDR4 podle něj stojí okolo 950 € (24 tisíc korun). Verze s čipy Core i5 nebo Core i7, 2 × 16 GB paměti a 512GB SSD pak vyjde na 3300–3800 € (85–98 tisíc). Není to tedy žádná levná sranda.

QNAP Mustang-200: přidejte si do PC další dva procesory na kartě PCI Express
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 20 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. JežišMarjaJozef pane Olšane, pokud Vám nejde o život můžete nepoužívat to slovo funkcionalita (přestal jsem chodit na jeden web protože to tam jeden tapetoval ze všech stran) pač mě z toho praskne cévka a budete mět o jednoho čtenáře méně 🙂 děkuju.

  • Nechci aby Vám praskla cévka, ale tenhle „novotvar“ se už poměrně uchytil a máte prostě smůlu. To slovo má prostě svůj význam a tak nějak víme co tím myslíme, když to používáme.

   citace odněkud z webu, ale vystihuje to co pod tím chápu já:
   funkčnost – vypovídá o tom, do jaké míry je předmět schopen plnit své funkce
   funkcionalita – vypovídá o tom, jaké funkce předmět poskytuje, označuje souhrnně soubor jeho funkcí

   • V tom případě je to slovo špatně použito.
    „NASy totiž pořád kumulují funkcionalitu…“

    Pokud „funkcionalita“ znamená výbava/sada funkcí jako konečný celek, pak se spíš hromadí (kumulují) FUNKCE, takže až s následným nahromaděním vzniká teprve „funkcionalita“. 😛

   • ctrl + c z jednoho příspěvku
    „Funkcionalita, implementace , maitenanse, destinace, a další výrazy za které se schovávají rádoby odborníci kterými se snaží ohromit posluchače. Postupně se rozšiřují do médií. Souhlasím s tím že by se používat neměla a přednášející bohatě vystačí s češtinou.“
    A já si myslím to samé.
    https://www.ontola.com/cs/ondi/xoxzgi/vyraz-funkcionalita
    Tapetáři to cpou všude jeden má všechno ikonické(seznam) a jiný je zas funkcionalita(Diit) ale porád dokola, na tento rozhovo už nebudu reagovat protože to nemá cenu budete to obhajovat, rád jsem sem chodil čas ukáže jestli budu chodit dál.

    • Mě by spíš zajímalo, jestli se pán rozbrečí a uteče z tesca když uvidí nápis Kaiserka místo rohlíku? Jako to musí být hrozný mít takovej panickej strach ze slov. Pokud bych někdy takového člověka potkal a mohl s ním mluvit, obávám se, že by nejspíš běham pár minut spáchal sebevraždu. Chtělo by to trošku tvrdší duši pane. Jen čistě pro moje studijní účely, směl bych vědět buď znamení zvěrokruhu ve kterém jste se narodil a nebo pokud by vám to nevadilo tak datum narození ve formatu DD.MM.RRRR ? Klidně soukromě na mail jaroslav.crha@protonmail.com Mockrát děkuji.

     • Odkdy je „kaiserka“ rohlík? :-O
      Jen čistě pro moje studijní účely, směl bych vědět vaše datum, místo i co nejpřesnější čas narození? Pouze den, natož jen znamení zvěrokruhu je příliš nepřesné.
      Děkuji.

      • 29.08.1973 a narozen před šestou, tuším 5:50, ale nevím to jistě a nechce se mi to hledat.

   • Sice koukam diskuze BOHUZEL zcela mimo tema, ale cenim si Honzo toho, ze mas sebereflexi a kdyz tu nekdo poukaze na treba i okrajovou chybu netykajici se podstaty clanku, ze to po sobe opravis.
    Tohle je fakt hodne sympaticky.

    (Jeste kdyby podobnou sebereflexi dokazal i Petr Urban a prestal s temi cestinarskymi patvary, ktere vydava za feminismus, pritom akorat ukazuje, ze ho nenaucili psat spravne cesky.)

 2. No, kdyz vidim tu cenu, tak se musim ptat jakou to ma cenu? 🙂

  Pravdepodobne neco podobneho nikdo z nas domacich uzivatelu nevyuzije. Naopak v poloprofi a profi sfere si myslim, ze bud mi aplikace pojede na vyslovene serverove masine nebo muze byt i takove reseni, ze nebudete vytvaret nejake pocitace v pocitaci, ale proste zapojite do prace vetsi pocet PC, jde pak o to si to pouze vyresit softwarove.
  Hned me to napadlo pri cteni clanku, protoze jeden takovy system znam od firmy ABBYY, specializuji se na OCR systemy a jejich reseni je takove, ze mate jeden vykonny PC (server) a klientske stanice, kterym proste dedikujete cast uloh treba pres noc, kdy se ty PC nevyuzivaji. Hlavni PC proste posle po LAN chce to aspon gigovou casti uloh na stanice a ty si to zpracuji a potom poslou vysledky tomu hlavnimu PC, ktery to da dohromady.

  • Mě třeba napadá jedno možné použití – streamování her. Jeden PC, jakkoliv výkonný, nedokáže zároveň s hraním i streamovat tak, aby nedocházelo k propadům FPS ve hře a ztrátě kvality při enkódování. Z toho důvodu se při profi streamech používají dvě PC – jeden na hru, druhý na zprostředkování streamu. S touhle kartou by to šlo spojit do jedné fyzické mašiny – nebyla by potřeba druhá základní deska, druhý zdroj, druhá case.