Nové mobily budou mít v displeji 17× větší čtečky otisků. Zvládnou dva prsty najednou

0
qualcomm 3d sonic max 1600
3D Sonic Max

Qualcomm včera večer během konference Snapdragon Tech Summit představil nové výkonné čipsety pro smartphony (o nich bude řeč v dalším článku) a také další generaci ultrazvukové čtečky otisků. Ta přinese několik zlepšení, které by měly výrobce mobilů odradit od nasazování alternativních biometrických metod.

Novinka nese název 3D Sonic Max a oproti předchůdci má 17× větší plochu senzoru. Zabere tak velkou část spodku displeje, kam při úchopu dosáhne palec. Nebo nově i dva. Max totiž umí najednou skenovat dva různé prsty, což má zvýšit zabezpečení. Čtečka kromě toho bude také rychlejší než dřív.

V displejích dnes najdeme dva typy čteček: ultrazvukové a optické. Ultrazvukové snímají prst ve 3D, takže zaznamenají skutečnou hloubku linek na bříšku prstu. Navíc jim teoreticky nedělají problém mokré či mastné prsty. V mobilech je dnes používá Samsung, konkrétně v Galaxy S10 a Note10.

Optické čtečky pracují s viditelným světlem. Displeje na bázi OLED panelů jsou na mikroskopické úrovni děravé, takže senzor umístěný pod nimi bříško skutečně vidí. Musí mu ale přitom pomoct samotný displej, ten v místě nad čtečkou osvítí prst. Sken je na rozdíl od ultrazvuku pouze 2D, takže teoreticky i snadněji napodobitelný. Technologie má ale nevýhodu v tom, že s mokrými či umaštěnými prsty spíš nefunguje. Optické čtečky používají všichni ostatní výrobci (Huawei, Xiaomi, OnePlus, Nokia…).

qualcomm 3d sonic max sensor
Čtečka otisků Qualcomm 3D Sonic Max

Včera se dokonce objevily další spekulace, že by nové iPhony mohly vrátit Touch ID právě v podobě velkých ultrazvukových čteček umístěných v displejích. Qualcomm je přitom příhodný partner. Obě firmy podepsaly šestiletou smlouvu o spolupráci na dodávaní modemů. Ty si však Apple bude vyrábět sám, takže závazky by mohl plnit i jinými čipy. Otázkou je, kdy Qualcomm začne nové čtečky vyrábět ve velkém, žádné datum zatím neprozradil.

Který typ biometrie preferujete?

Zdroj: Qualcomm

Nové mobily budou mít v displeji 17× větší čtečky otisků. Zvládnou dva prsty najednou
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů