Qualcomm koupil průkopníka bezdrátové technologie WiGig, firmu Wilocity

0

Qualcomm je v bezdrátových komunikačních technologiích snad nejsilnějším hráčem, ostatně již dříve tato společnost pohltila například známý Atheros. Nyní tento přední dodavatel čipů pro telefony své impérium ještě rozšíří, koupil totiž společnost Wilocity. Ta je jedním z tahounů vývoje kolem bezdrátových adaptérů standardu 802.11ad, též nazývaných WiGig.

Qualcomm je tradiční dodavatel klasického WiFi (v nejnovější generaci označovaného 802.11ac). Odkoupením Wilocity si ovšem pojistil i segment zatím se rodícího standardu WiGig, v němž byla koupená firma průkopníkem. Časem by se tato technologie měla stát rovnou i integrální částí čipsetů Qualcomm. Největší výhrou by ale akvizice měla být pro samotný WiGig, jelikož pod křídly společnosti, jako je Qualcomm, snáze najde uplatnění a rozšíření. Pokud se totiž WiGig stane přímo součástí Snapdragonů, velká část například výrobců telefonů se k němu dostane takříkajíc „zadarmo“.

WiGig na rozdíl od běžného WiFi používá zcela jiné pásmo, a to frekvence okolo 60 GHz. Díky tomu bude méně trpět rušením, ovšem zároveň má technologie menší dosah. Očekává se také například, že prakticky nebude pronikat zdmi. Z toho ale zároveň plynou výhody – zařízením komunikující přes WiGig nebudou tolik vadit sousedé a na svou kratší vzdálenost mají dosahovat vysokých rychlostí: dnes 4,6 Gb/s, výhledově údajně až 7 Gb/s. S běžným WiFi se WiGig bude spíše doplňovat (případně jej může použít jako záložní řešení), neboť jeho účelem je místo síťování jako takového spíše propojit zařízení s periferiemi v jedné místnosti. Přes WiGig tak možná budou fungovat úložiště, obrazovky, televize a další příslušenství budoucích PC či spotřební elektroniky.

Adaptéry pro WiGig na MWC 2014 (AnandTech)
Adaptéry pro WiGig na MWC 2014 (AnandTech)

WiGig tedy bude sloužit zejména jako bezdrátové periferní rozhraní. Do svého bezdrátového portfolia s ním mimochodem počítá také Intel. Ten se nechal slyšet, že do roku 2016 by již typické PC mohlo fungovat zcela bez jakýchkoli kabelů. Vedle různých technologií pro bezdrátové napájení bude i Intelu potřebovat robustní rozhraní pro periferie a LCD (které obzvláště vyžadují vysoké datové toky). WiGig by tedy asi ještě mohl doznat značného rozmachu, dost možná proto Qualcommu firmu Wilocity také odkoupil.

 

Kolik Qualcomm zaplatil, zveřejněno nebylo. Podle webu The Register byl údajně ochoten investovat až zhruba okolo 300 milionu USD. WiGig se v současnosti teprve chystá do mobilních telefonů, pro které by Wilocity měla uvést vhodné řadiče Wil6300 příští rok. V současnosti se al už s touto technologií můžete setkat v bezdrátových dokovacích stanicích pro notebooky – například od Dellu.

Logo společnosti Wilocity

Zdroje: Qualcomm, The Register

Ohodnoťte tento článek!