Qualcomm má vlastní VR/AR brýle, běží bez kabelů na Snapdragonu 820

0

Brýle pro virtuální realitu jakožto potenciální „příští velká věc“ přitahují kdekoho a také Qualcomm již před časem přišel s vlastním SDK Snapdragon VR, jehož cílem bylo vytvořit půdu pro využití mobilních čipů této firmy pro stavbu VR headsetů. Zdá se ale, že firma v této oblasti nezkusí jen uplatnit své existující SoC, ale vrhne se rovnou i na výrobu samotných brýlí.

Qualcomm nyní odhalil vlastní zařízení nazvané Snapdragon VR820 (zřejmě podle toho, že jej pohání Snapragon 820). To má dvě úlohy – bude jednak referenčním návrhem pro implementaci brýlí s tímto čipem, kterým by Qualcomm chtěl dát příklad dalším výrobcům, zároveň však má jít o běžný komerční produkt, který se bude dát normálně koupit, čímž začíná být zajímavý i pro nás.

VR820 svým Snapdragonem 820 (s grafikou Adreno 530) živí dvojici displejů typu AMOLED, které jsou oddělené pro každé oko a mají 1440 × 1440 bodů. Rozlišení je tedy poměrně dobré (jen nevím, zda jde o RGB pixely, nebo matrici Pentile), ovšem přístroj bude mít nižší obnovovací frekvenci: jen 70 Hz, zatímco Rift a Vive nabízejí 90 Hz. Díky okamžité odezvě panelů by prý VR820 měly mít zpoždění mezi vstupem a zobrazením jen 18 ms.

Qualcomm Snapdragon VR820
Qualcomm Snapdragon VR820

Snímání pohybu je realizováno gyroskopem, magnetometry, akcelerometrem a navíc dvěma čelními kamerami, které mají snímat trojrozměrný pohyb vůči okolí i rotace ve třech osách. Lze je také využít ke snímání pohybu rukou a dovolují i vytvoření rozšířené reality (AR), tedy proložení obrazu z kamer do zorného pole s VR elementy. Funkcí, kterou konkurence zatím nemá, je pak přítomnost kamer uvnitř brýlí, které detekují směr pohledu očí. To kromě využití pro ovládání umožňuje také zvýšit výkon pomocí tzv. Foveated Renderingu, kdy se pozorované místo v zorném poli vykresluje s maximální kvalitou a periferní oblasti se sníženou.

 

Headset by měl běžet na operačním systému Android a samozřejmě je plně autonomní, jelikož výpočetní hardware má integrován. Výdrž na baterie má při používání byt údajně „pár hodin“. Výkon by údajně měl být o něco vyšší než má Snapdragon 820 v tabletech nebo mobilech díky lepšímu chlazení a vyšší kapacitě akumulátoru.

Qualcomm Snapdragon VR820

Podle Qualcommu se má VR820 začít prodávat v příštím čtvrtletí a odvozená zařízení dalších firem by na sebe neměla nechat čekat příliš dlouho. Cenu zatím neznáme, údajně ale mělo být řečeno, že by mohla být „podobná ceně výkonného tabletu“.

Vzhledem k výkonu mobilních čipů ARM a omezením daným spotřebou autonomního headsetu je jasné, že na tomto zařízení nebudou moci běžet srovnatelně náročné hry jako na brýlích poháněných highendovým (nebo i jen mainstreamovým) herním PC. Využitelné by však kromě her se sníženými výpočetními požadavky mohly být pro řadu dalších neherních aplikací, nebo pro 360° video, což je jedna z aplikací, na které Qualcomm výslovně láká.

Zdroje: PC Perspective, The Tech Report, Qualcomm

Qualcomm má vlastní VR/AR brýle, běží bez kabelů na Snapdragonu 820

Ohodnoťte tento článek!