Qualcomm míchá názvy. Zapamatujte si Snapdragon, Mobile a Platform

1
Qualcomm Snapdragon
Qualcomm Snapdragon

Jak pojmenovat hlavní řídicí čipy, které najdeme v mobilech? Výrobci nebo sami uživatelé je běžně označují jako procesory. Procesorem ale v užším smyslu chápeme jen CPU. Jenže čipy v mobilech obsahují i GPU a další koprocesory. Integrují v sobě LTE modemy, obrazové a zvukové procesory a převodníky, síťové moduly pro Wi-Fi, řadiče dotykové displeje a další obvody.

Všeobjímající název pro takové řešení je SoC – system on chip. Anglický název je nepěkný, zkratka pro laiky nepochopitelná, dobrý český ekvivalent není. My často používáme označení „čipset“. Není přesné, původní čipsety totiž byly právě dezintegrované systémy sestavené z více fyzicky oddělených obvodů, kdežto SoC je logicky na jednom kusu křemíku.

Sémantickou záludnost chce Qualcomm vyřešit tím, že ze svých „procesorů“ udělá „platformy“. Snapdragony budou platformami. Je to ještě víc matoucí označení (proto platforma je dnes v IT skoro vše), ale jde jen o název. Hardware se nijak nemění.

Nejde o jedinou změnu. Vedle Qualcomm Snapdragonu vznikne ještě nová řada Qualcomm Mobile. Co to znamená? Nejlevnější procesory čipsety platformy série Snapdragon 200 už nebudou pojmenovány jako Snapdragony. Pravděpodobně půjde o Qualcomm Mobile 200 něco… Řady 400, 600 a 800 ale zůstanou Snapdragony.

 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář