Qualcomm odhalil 10nm serverový procesor, má 48 ARM jader architektury Falkor

4

Intel chystá na příští rok rozjezd zcela nové platformy serverových procesorů Xeon s novým socketem LGA 3647 i schopnostmi. Zdá se ale, že se mu do cesty postaví jeden nebezpečně velký protivník: firma Qualcomm, která se doposud věnovala jenom mobilní oblasti, kde má ale až dominantní postavení. Qualcomm totiž nyní oznámil, že zhruba na stejnou dobu plánuje vydání svého vlastního serverového CPU.

Toto CPU (respektive SoC) se jmenuje Centriq 2400 a jde vlastně už o druhou generaci serverového čipu vyprodukovaného Qualcommem. První odhalila firma koncem minulého roku, měl být ale spíše demonstrátorem a zdá se, že posloužil spíše pro vývoj než ke komerční produkci, ačkoliv už tehdy měl 24 jader a byl vyroben FinFETovým procesem.

Čip Centriq 2400, který nyní Qualcomm odhalil, nese vysoký počet 48 jader architektury ARM a je vyrobený na 10nm procesu. Nevíme ovšem, zda u TSMC, nebo Samsungu. Půjde asi o první serverové CPU, které se s 10nm tranzistory objeví, neboť Intel taková asi bude mít nejdříve v roce 2018. Nicméně je třeba připomenout, že jde jen o nominální čísla, podle některých odhadů nebudou 10nm procesy Samsungu a TSMC výrazně napřed před 14nm výrobou Intelu. Ale i tak to bude pro Qualcomm silná výhoda.

Qualcomm Centriq 2400
Qualcomm Centriq 2400

Tato 10nm CPU mají být reálně uvedena (v tom smyslu, že se začnou prodávat ve větším objemu zájemcům) v druhé polovině příštího roku. Už v tomto okamžiku jsou ale dostupné vzorky, které už pro přípravu dostali někteří bližší partneři a zákazníci. To znamená, že by možná nemuselo jít až o prosinec 2017, ale třeba už srpen až říjen.

Centriq 2400 má mít speciální procesorová jádra, uzpůsobená pro serverové úlohy, která Qualcomm označuje „Falkor“ (což jejméno šťastného draka v knize Nekonečný Příběh Michaela Endeho; ovšem v anglické verzi, německý originál je Fuchur). Nevíme, jak moc se Falkor odlišuje od jádra Kryo, které má nyní Qualcomm v mobilech, takže těžko říct, zda bude mít výrazně vyšší výkon na 1 MHz či výrazně lepší frekvence. Má být každopádně plně kompatibilní s 64bitovou instrukční sadou ARMv8-A, a také se standardem SBSA (Server Base System Architecture), což by snad mohlo slibovat dobré fungování s běžným Linuxem bez nutnosti používat problematické patchsety nebo forky. Na čipu Centriq 2400 by podle Qualcommu měly běžet „všechny serverové systémy na bázi ARMv8“. Firma již nějaké servery s 10nm Centriqem demonstrovala, fungoval na nich údajně Linux, Java a Apache Spark.

Qualcomm Centriq 2400

 

 

Při 48 jádrech by Centriq 2400 měl mít poměrně slušný vícevláknový výkon, bude-li aplikace škálovat a pokud se neukáže být slabým místem paměťový subsystém (kolikakanálový řadič je použit, sděleno nebylo). Qualcomm zatím neuvedl jádro se skutečně vysokým IPC srovnatelným s Intelem, takže v obecném výkonu jej asi nepřekoná (zvlášť pokud je pravda, že Skylake-EP má nakonec až 32 jader). Nakonec ale může být nejdůležitější efektivita ve spalování elektřiny, tedy poměr mezi výkonem a spotřebou. 10nm proces by zde Qualcommu mohl pomoci nejen proti Intelu, ale i proti Opteronům s architekturou Zen, které na příští rok chystá AMD a vyrábět je bude ještě na 14 nm (Global Foundries).

Zdroj: Qualcomm

Qualcomm odhalil 10nm serverový procesor, má 48 ARM jader architektury Falkor

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE