Qualcomm: procesory ARM místo x86 v PC jsou nevyhnutelnost. První SoC s jádry Nuvia v létě

22
Qualcomm Snapdragon 888 1600
Qualcomm Snapdragon 888 (Zdroj: Qualcomm)
-
Zdroj: Qualcomm, via AnandTech

Qualcomm tvrdí, že ARM procesory s architekturou Nuvia vypráší kožichy Intelu, AMD a možná i Applu. První by měly být hotové už v létě, tak uvidíme, jak se velké ambice podaří proměnit.

Už pěkných pár let jsou teoreticky na trhu počítače s Windows na procesorech ARM, narušující klasickou představu o platformě „Wintel“. Říkáme teoreticky, protože v praxi moc rozšířené nejsou a představují pořád skoro kuriozitu. Podle Qualcommu je to ale jen ticho před bouří. Firma se chce do světa počítačů s Windows opřít pořádně. Budoucí procesory Qualcomm Snapdragon mají údajně místo okrajové úlohy udávat tempo a jejich prosazení v osobních počítačích je prý nevyhnutelné.

Tento převrat má nastat za nějaký rok a půl a jak asi tušíte, má být založený na technologii firmy Nuvia, kterou Qualcomm koupil, a která má v sobě nést „kouzlo“ stojící za úspěšnými ARM procesory Applu.

Qualcomm se o plánech na procesory s technologií Nuvia rozhovořil na konferenci Investor Day 2021, jinak asi zaměřené hlavně na finanční analytiky. Nuvia vyvíjela výkonnou architekturu CPU s instrukční sadou ARM, která měla být použitá v serverech. Poté, co Qualcomm Nuvii v začátkem letošního roku koupil, se ale plán změnil a místo toho vzniknou výkonné procesory ARM pro PC a notebooky. V těch Qualcomm vidí už nejen šanci na nějaké malé nevýznamné uchycení se na tomto trhu, ale na výrazné vedoucí postavení.

První „Snuviadragon“ v srpnu 2022

Qualcomm teď sdělil, že tyto procesory s architekturou CPU od Nuvie mají přijít na trh v roce 2023. Již příští rok má být k dispozici první zkušební hardware, který by ale něco mohl naznačit o tom, zda bude Nuvia opravdu taková bomba, nebo byla očekávání nerealistická. Podle Qualcommu budou vzorky procesorů dostupné zhruba od srpna 2022, aby pak reálně se prodávající počítače byly na pultech obchodů někdy v roce 2023 (tipujeme, že by to možná mohlo být už v jeho polovině, ale to se samozřejmě teprv uvidí).

Qualcomm Snapdragon s architekturou Nuvia
Qualcomm Snapdragon s architekturou Nuvia (Zdroj: ComputerBase)

Qualcomm uvádí, že tyto procesory už nemají trpět tím, co Snapdragony s Windows trápí dnes – výkon je poměrně nízký, a to i bez postihu, který přináší emulace x86 aplikací. Po nasazení architektury Nuvia mají tyto ARM procesory Qualcommu údajně být přinejmenším plně konkurenceschopné proti Intelu a AMD. A údajně také proti procesorům Applu.

Podle Qualcommu mají tyto procesory mít prvenství ve výdrži na akumulátor, a v „udržitelném výkonu“, což znamená výkon, který procesor zvládne držet trvale v kontrastu s krátkodobými boosty a turby. U Snuviadragonů by možná mohl být mezi turbem a setrvalým výkonem menší rozdíl ve výkonu (a ve spotřebě). Ale jak už bylo řečeno, špičkový má být i absolutní výkon, kdy tyto procesory mají udávat laťku, proti které se budou ostatní PC s Windows poměřovat.

Firma tedy očekává vysoký výkon a ambice jsou hodně velké. Zástupci Qualcommu dokonce řekli, že prosazení ARMu v počítačích s Windows je „nevyhnutelné“, což implikuje, že tato CPU budou výrazně lepší než ta s tradiční architekturou x86. Jiná věc je samozřejmě, zda se tyto sliby podaří naplnit. V tuto chvíli jde samozřejmě jen o marketing, ne o tvrdá fakta. Je logické, že Qualcomm bude tvrdit, že ARM převezme trh od x86, protože jde o výrobce podnikajícího v tom prvním a ne v tom druhém. Jak Qualcomm Snuviadragon dopadne ve skutečnosti, pak může být jiná.

Tyto procesory budou poměrně podobné tomu, jak dnes vypadají mobilní Snapdragony pro telefony, spíš než že by vycházely z PC procesorů. Qualcomm ukázal schéma, dle nějž budou next-gen jádra Nuvia dána dohromady s integrovaným GPU Adreno, ale také s DSP a AI Enginem Hexagon, s bloky pro obsluhu senzorů a vstupů, 5G modemem a další konektivitou a obvodem Spectra pro zpracování dat z fotoaparátu (nebo zde třeba webkamery). Do značné míry asi procesor může vycházet z úplně stejných technologií a infrastruktury, jen bude mít jádra ARM Cortex nahrazená za výkonnější Nuvia. A bude logicky zvýšená spotřeba. Je však pravděpodobné, že bude používat paměti LPDDR5 místo DDR5 a pokud bude přítomná konektivita PCI Express (kvůli SSD by asi mohla být), tak nebude mít moc linek.

Qualcomm Snapdragon s architekturou Nuvia 2
Qualcomm Snapdragon s architekturou Nuvia (Zdroj: ComputerBase)

Tento základ převzatý z mobilního procesoru by ale mohl vést k velmi vysoké efektivitě a k jen velmi nízké spotřebě v nečinnosti, který by se mohla podobat telefonům. V notebooku je sice spotřeba SoC jen část a hodně dělá i úložiště a zejména panel LCD/OLED, ale i tak by mohl být Snuviadragon, zvlášť pokud bude big.LITTLE s malými úspornými jádry, skutečně velmi úsporný. A díky tomu vést ve výdrži na baterie.

Ať už tyto Arm procesory budou skutečně hvězdy, nebo to nebude takový zázrak a spíš je třeba čekat něco víceméně srovnatelné s tím, co bude v noteboocích nabízet Intel a AMD, by to ale měl být zajímavý hardware. ARM verze Windows je dnes kvůli malému výběru notebooků (které jsou všechny také dost drahé) jak již bylo řečeno vzácnost, ale snad se s tímto novým výkonnějším hardwarem více rozšíří, protože by se tím svět PC stal o dost pestřejším.

Zdroje: Tom’s Hardware, ComputerBase

Qualcomm: procesory ARM místo x86 v PC jsou nevyhnutelnost. První SoC s jádry Nuvia v létě
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 12 hlasů

22 KOMENTÁŘE

 1. Mám trochu problém s tím označením PC. Když v 80. letech konkurovaly počítačům kompatibilním s IBM PC jiné počítače, ať už Macy, Amigy nebo třeba Atari STčka, tak by nikoho nenapadlo tu konkurenci nazývat PC. A myslím, že ani teď není důvod s tím začínat. PC je dle mého pořád počítač „kompatibilní“ s IBM PC, bez ohledu na to, co zkratka PC původně znamenala.
  Jinak úspěchu ARMu celkem věřím. Včera jsem řešil se svou osmnáctiletou dcerou notebook, co chce k Vánocům. A celkem mě překvapilo, když mi řekla, že notebook s androidem by uměla ovládat lépe, než ten s windows. Nakonec to tedy vyhrál notebook, který já bych označil zkratkou PC, ale vlastně jen proto, že dokud to platím, mám právo veta. Kdyby si to kupovala sama, tak si místo PC notebooku koupí nějakou androidí placku s přídavnou klávesnicí.

   • Technicky personal computer vznikl mnohem dřív, než s tím názvem IBM přišlo, už první mikropočítače (v porovnání s s centrálními mainframy a k tomu připojenými konzolemi) Digital PDP a VAX a ještě později Alpha, i dalších firem, vlastně i první a pracovní a grafické stanice byly personal computer, protože nepotřebovaly žádný další externí výpočetní výkon ke své práci a ani k přístupu k datům. A ty nižší konfigurace ani nebyly tak krvavě drahé na tu dobu. Těch výrobců a procesorových architektur bylo hodně. I IBM PC měl být původně na procesorech Motorola, ale procesory nebyly včas připraveny a Intel byl rychlejší, AMD už byla jen přidělena jako druhý výrobce tehdy vlastní řady 2900 a později 29000. Ty procesory byly dost dlouho vyráběny pro jiné použití, hlavně do tiskáren a možná i průmyslové použití. Celkem by mne zajímalo, kdo by byl pro Motorolu ten druhý výrobce jako Intel/AMD.

  • While the IBM Personal Computer incorporated the designation in its model name, the term originally described personal computers of any brand.

   In some contexts, „PC“ is used to contrast with „Mac“, an Apple Macintosh computer.[5][6][7][8] Since none of these Apple products were mainframes or time-sharing systems, they were all „personal computers“ and not „PC“ (brand) computers.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Personal_computer

   • To je pravda. Z původního všeobecného označení PC (personal computer) se označení PC postupem času stalo synonymem pro počítač obsahující x86 procesor.
    Mac je taky PC, ale nikdo mu tak neříká.

    Já nové konkurenci tleskám, může to nám zákazníkům jen a pouze prospět. Dva současní hráči jsou málo. Snad se Qualcomu podaří alespoň dílčí, ale trvalý úspěch.
    Co se týče emulace, možná to nemusí být nějaká hrůza – vždyť i Intel a AMD např. používají různé odlišné rozšiřující sady instrukcí. Takže úplná utopie to není.

  • Tady není jedna ARM plaforma, ale desítky/stovky ARM platforem, které jsou vzájemně natolik nekompatibilní, že ani nejsou schopny zahájit boot (neříkám úspěšně nabootovat) ze společného média.

   • Nesmysl! Nedivejte se na super levne arm desky z Ciny, ale na skutecna reseni. Co ma dneska v ARM svete smysl (mluvime o vykonu PC a vys) je SBSA, takze to bootuje podobne jako amd64. Krom toho, vite, ze dnesni arm stroje nejen, ze maji UEFI (ahoj Intele), ale take ACPI? (Zase ahoj Intele?). — pokud nedelate v oboru, pak oboji jsou potreba pro start OS. (a ne ze by se to nedalo vyresit elegantneji, jednoduseji, ale arm svet proste prebral reseni z amd64 sveta.)

  • „PC je dle mého pořád počítač „kompatibilní“ s IBM PC, bez ohledu na to, co zkratka PC původně znamenala.“

   No ono PC už přešly z 16bitů na ISA 386 a pak x64, rozhraní pro rozšiřující hardware se měnilo na PCI, AGP, PCIe, u disků MFM, IDE, SATA, NVMe… takže podle mě není úplně nemožné změnit instrukční sadau procesoru na něco úplně jiného za podmínky, že se jinak přenese ten stávající ekosystém. Takže když na tom poběží Windows a bude tam ta podpora pro x86 aplikace (kterou doufám MS nebude po několika verzích zahazovat jako Apple), tak mi nevadí dál tomu říkat PC. Linux asi na té emulaci x86 závislý víceméně není nebo je jim nepodpora starších x86 balíčků jedno, takže pro ten asi změna platformy tolik neznamená, ale může pro něj být důležité to, že se pořád bude bootovat podobným způsobem z UEFI (to i pro WIndows) aby distribuce fungovaly out of the box bez specifických hacků pro každá SoC a desku…

   Ovšem měly by při takovém přechodu zase být dodržené další věci, jako třeba že zůstanou standardizované periférie, že se bude dát osadit disk to M.2/SATA, v desktopu možnost volně skládat komponenty, karty PCI Express a moduly pro paměti… že zůstanou na klávesnici všechny relevantní čudlíky (versus třeba Chromboooky). Že se bude dát ten počítač aktualizovat na nové verze Windows i když se na podporu Qualcomm vybodne (teda ne jako je to u mobilů/Apple). Že těch ARM procesorů/platforem bude víc než jenom ty Qualcommy…

   • Zatím fungovaly pokusy s MS s ARM jako úspěšné odstrašující příklady, obracejíc se zády právě k devizám x86_64. Otevřenost, kompatibilita, možnost/podpora alternativního OS. Případný další neúspěch tak bude pro oba (s Qualcommem) opět plně zaslouženým.

   • Problémem je přepsat všechny aplikace a ovladač HW. Něco jde emulovat, ale pokud to má běžet stejně rychle už to vyžaduje výkon navíc a akční / arkádové / sportovní hry a simulátory všeho možného jsou citlivé a latence, nejsem si jistý, jak by se právě ta emulace na latencích podepsala, ale jistě by neprospěla.

    • Apple ukazuje, že toho dosáhnout lze. Rosetta 2 (překlad x86_64=>ARM) má ztrátu cca 30%. I AAA hry jsou na ní schopny dosahovat >100FPS a limitujícím faktorem bude spíše vykon jejich GPU než CPU.

  • Hlavně musí velmi dobře fungovat emulace x86 za co nejnižší ztráty výkonu. Přepsat pro ARM jednotlivé programy se dá, proto také Apple na ARM přešel. Ale u her to nelze očekávat. A herní průmysl se na prodeji PC s Windows podílí velkou měrou. Hráč si nekoupí počítač s ARM procesorem, když mu na něm kvůli emulaci nepoběží deset let staré hry.

   • Nezapomeň, že další velký počet PC jsou kanclkompy, na kterých neběží jen office, ale hlavně nějaký erp, sap či účetní software. A s tím se také nikdo přepisovat nebude. A jelikož jakýkoliv software, který pochází od MS, stojí s prominutím za hovno, nevěřím tomu, že by zvládli napsat natolik schopný překladač pro ARM, aby se to značně nepodepsalo na výkonu a kompatibilitě. Ve výsledku se tak ARM dostane pouze do levných laptopů typu chromebook a svět PC zatím stále budou ovládat hlavně procesory x86