Brzy budeme mít v mobilech nové frekvence. Qualcomm ukázal první čipset s podporou Wi-Fi 6E na 6 GHz

5
Wi Fi 6E
Wi Fi 6E
-
Zdroj: Cnews

Wi-Fi Alliance začátkem roku odhalila nový standard Wi-Fi 6E jakožto rozšíření stávajícího Wi-Fi 6 (aka standard 802.11ax). Rozdíl je v přidání dalšího pásma, ke 2,4 a 5 GHz přibude 6 GHz. Na této frekvenci by mohl  nabídnout teoreticky až 3,6 Gb/s.

Nyní oznámil Qualcomm svůj první čip s podporou tohoto standardu. Nepůjde rovnou o Snapdragony, ale o čipy FastConnect 6700 a 6900 na 14nm technologii určené například pro routery. Očekává se však, že si nový standard najde cestu i do nových mobilních čipsetů.

Kromě nejnovější Wi-Fi přidal Qualcomm rovnou i podporu pro nejnovější standard Bluetooth. Verze 5.2 přináší funkce hlavně pro bezdrátová sluchátka. Díky profilu LE Audio tedy přibude nižší spotřeba, nové kodeky či možnost simultánního připojení více zařízení.

Tip: Bezdrátové sítě čeká další posun. Vzniká Wi-Fi 6E

Rychlosti zřejmě budou pro různé části světa jiné, neboť v Severní americe bylo pro toto pásmo vyhrazeno 1,2 GHz (5925 až 7125 MHz), zatímco v Evropě pouze 500 MHz. Udávaná rychlost 3,6 Gb/s platí pro vyšší model čipu Fastconnect 6900, model 6700 má dosahovat nejvýše 3 Gb/s. Qualcomm používá navíc modulaci signálu 4K QAM a 160 MHz široké kanály (pro 5 a 6GHz pásma).

Vedle Qualcommu už své čipy oznámili i Broadcom či Intel. První zařízení s Wi-Fi 6E se na trhu očekávají na konci tohoto roku. Uživatelé tak budou mít nyní dilema, jestli kupovat zařízení se stále ještě novým standardem Wi-Fi 6, když za rohem je velký technologický posun.

zdroj: Qualcomm

Brzy budeme mít v mobilech nové frekvence. Qualcomm ukázal první čipset s podporou Wi-Fi 6E na 6 GHz
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Ja si nemyslim, ze budu mat nejake dilema. Nieje to az taky technologicky posun a BFU si nevsimne rozdiel medzi starym n-kovym routrom a routrom podporujucim 6E
    Tiez aby ho vedeli vyuzit, tak by museli vymenit vsetky zariadenia, nemat susedov aby mohli vyuzivat 160MHz kanaly a neposlednom rade rychle internetove pripojenie a obsah.

    • Nemáte pravdu, N a AC (a nedejbože AX) jde od sebe celkem výrazně poznat, obzvlášť pokud máte na 5GHz kapku horší signál (mi osobně na jednom takovém horším umístění N-ko dá 35-40MB/s, AC v pohodě 60MB/s). Obzvlášť AX jde hodně poznat, protože má optimalizace na horší signál.m Sousedi jsou na 5GHz a 6GHz celkem nepodstatní, protože na těchdle frekvencích toho od sousedů až tak moc neproleze.