
Do dvou let odstartuje nástup 5G sítí. První verze standardu už je hotová, operátoři začnou nové technologie již brzy testovat a připraveni jsou i výrobci. Qualcomm už má hotový první modem, Samsung a Huawei je dokončují. Qualcomm ale ukázal ještě jeden důležitý produkt.
Pod nesexy názvem QTM052 se skrývá anténní modul pro mobily a tablety, který jako první při takové velikosti podporuje klasické rádiové sítě v pásmech od 600 MHz do 5,8 GHz a také milimetrové spektrum nad 24 GHz. Konkrétně jde o pásma N261 (27,5– 28,35 GHz) a a N260 (37–40 GHz).
Ta se u předchozích generací mobilních sítí nepoužívala jednak proto, že pro takové frekvence nebyly normalizované, a jednak proto, že právě chyběl onen hardware. Milimetrové spektrum má krátký dosah a neprostoupí překážkami, takže se paprsky signálu mezi přijímačem a vysílačem musí velmi přesně směrovat a počítat s odrazy od okolí. QTM052 si s tím ve spolupráci s modemem Snapdragon X50 poradí.

Qualcomm uvádí, že pro plné využití potenciálu 5G sítí bude možné do mobilů integrovat až čtyři tyto moduly (kvůli MIMO). Rychlosti stahování se díky širokému pásmu mají pohybovat až okolo 5 Gb/s. V prvních produktech by se novinka mohla objevit ještě v první polovině roku 2019. Bez podpory operátorů ale není kam spěchat.
Zůstal bych v klidu. 5 Gbps mít v mobilu nebudeme ani za 10 let, jednoduše proto, že je to zbytečné. Na hodně kvalitní video je potřeba setina této rychlosti a nic datově náročnějšího se na mobilech zatím nedělá.
No hlavně tady bude ta možnost a operátoři dostanou obrovské pásmo, kterým budou moci dobře pokrývat stadiony, obchoďáky a jiná místa, kde se pohybují tisíce lidí.
Tedy ve skutečnosti těch 5 Gbps nebudeme mít v mobilu, ale bude to kapacita té BTSky, která nás bude obsluhovat a ona o tu konektivitu bude muset podělit všechny své připojené klienty. Něco jako teoretická rychlost wi-fi.
Mohou být v telefonu, nicméně realita bude jiná a to z mnoha důvodů. Zarušení, zdroj dat který by poskytoval tolik dat tak rychle, kapacita paměti kam by se tak rychle zapisovalo, režie přenosu, fup 🙂 atd. atd..
Teoretická rychlost wifi je to samé, to je pravda, je to dosažitelná rychlost, nikoli však reálná co se týče užitečných dat.
No a kapacita BTS je vždy na operátorovi, kolik tam dá antén, jak tlustá optika k tomu vede na páteř a taky jak daleko od toho člověk bude.
Těch 5 Gb/s je max. rychlost směrem k uživateli. Ale protože nikdo takovou prakticky nevyužije, půjde ji rozdělit mezi více uživatelů.
Neni to tak, 5G zavadi beam forming, takze se bude signal presne strilet na kazdy mobil bez interferenci a tim padem pujde cele frekvencni spektrum vyuzit pro vice uzivatelu.
https://www.youtube.com/watch?v=OidnBOcXvic
Beam Forming vyžaduje veľké množstvo výpočtového výkonu a energie, nič čo by sme mohli bez nevyčerpateľného zdroja používať.
5G je technológia s potenciálom ale nie pre súkromné účely (raz určite áno). Bežný užívateľ zase raz kúpi niečo, čo vôbec nepotrebuje, hlavne že u nás nefunguje poľnohospodárstvo, zdravotníctvo ani školstvo ale ľudia budú liať peniaze prúdom do 5G.