Díky této součástce budete mít v mobilu internet o rychlosti 5 Gb/s

8
Qualcomm QTM052
Qualcomm QTM052

Do dvou let odstartuje nástup 5G sítí. První verze standardu už je hotová, operátoři začnou nové technologie již brzy testovat a připraveni jsou i výrobci. Qualcomm už má hotový první modem, Samsung a Huawei je dokončují. Qualcomm ale ukázal ještě jeden důležitý produkt.

Pod nesexy názvem QTM052 se skrývá anténní modul pro mobily a tablety, který jako první při takové velikosti podporuje klasické rádiové sítě v pásmech od 600 MHz do 5,8 GHz a také milimetrové spektrum nad 24 GHz. Konkrétně jde o pásma N261 (27,5– 28,35 GHz) a a N260 (37–40 GHz).

Ta se u předchozích generací mobilních sítí nepoužívala jednak proto, že pro takové frekvence nebyly normalizované, a jednak proto, že právě chyběl onen hardware. Milimetrové spektrum má krátký dosah a neprostoupí překážkami, takže se paprsky signálu mezi přijímačem a vysílačem musí velmi přesně směrovat a počítat s odrazy od okolí. QTM052 si s tím ve spolupráci s modemem Snapdragon X50 poradí.

Qualcomm Snapdragon X50, QTM052 a americký cent o průměru 19 mm
Qualcomm Snapdragon X50, QTM052 a americký cent o průměru 19 mm

Qualcomm uvádí, že pro plné využití potenciálu 5G sítí bude možné do mobilů integrovat až čtyři tyto moduly (kvůli MIMO). Rychlosti stahování se díky širokému pásmu mají pohybovat až okolo 5 Gb/s. V prvních produktech by se novinka mohla objevit ještě v první polovině roku 2019. Bez podpory operátorů ale není kam spěchat.

Díky této součástce budete mít v mobilu internet o rychlosti 5 Gb/s
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.54%) 13 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Zůstal bych v klidu. 5 Gbps mít v mobilu nebudeme ani za 10 let, jednoduše proto, že je to zbytečné. Na hodně kvalitní video je potřeba setina této rychlosti a nic datově náročnějšího se na mobilech zatím nedělá.

   • Tedy ve skutečnosti těch 5 Gbps nebudeme mít v mobilu, ale bude to kapacita té BTSky, která nás bude obsluhovat a ona o tu konektivitu bude muset podělit všechny své připojené klienty. Něco jako teoretická rychlost wi-fi.

    • Mohou být v telefonu, nicméně realita bude jiná a to z mnoha důvodů. Zarušení, zdroj dat který by poskytoval tolik dat tak rychle, kapacita paměti kam by se tak rychle zapisovalo, režie přenosu, fup 🙂 atd. atd..

     Teoretická rychlost wifi je to samé, to je pravda, je to dosažitelná rychlost, nikoli však reálná co se týče užitečných dat.

     No a kapacita BTS je vždy na operátorovi, kolik tam dá antén, jak tlustá optika k tomu vede na páteř a taky jak daleko od toho člověk bude.

 2. 5G je technológia s potenciálom ale nie pre súkromné účely (raz určite áno). Bežný užívateľ zase raz kúpi niečo, čo vôbec nepotrebuje, hlavne že u nás nefunguje poľnohospodárstvo, zdravotníctvo ani školstvo ale ľudia budú liať peniaze prúdom do 5G.