Qualcomm se nechce spojit s Broadcomem. Prodej odmítl a cenu vidí jako příliš nízkou

0

Touto dobou před týdnem panovalo „velké haló“ nad smělým plánem firmy Broadcom koupit a spojit se s dalším velkým křemíkovým hráčem Qualcommem, čímž by hlavně v oblasti komunikačních technologií vznikl nový gigant. A také by šlo o největší takový obchod (akvizici jedné firmy druhou) v oboru vůbec, Broadcom nabízel 105 miliard dolarů, přičemž se započítáním přejímaného dluhu se dalo dokonce mluvit o zhruba 130 miliardách. Ovšem jak jsme tehdy upozorňovali, nebylo jisté, zda se celý nápad zamlouvá i Qualcommu. A nyní to vypadá, že nijak zvlášť.

Qualcomm je teď – dost možná dočasně – v situaci, kdy nepříznivé zprávy během letoška hodně zredukovaly cenu jeho akcií. Broadcom by z toho akvizicí samozřejmě hodně těžil, kdežto prodávající strana naopak přichází zkrátka. Qualcomm je zdá se přesně tohoto názoru, protože nyní vydal oficiální prohlášení, dle kterého představenstvo nabídku Broadcomu jednohlasně odmítlo. Přičemž také nezapomněl zmínit, že návrh byl jednostranný, to znamená, že Broadcom s Qualcommem předtím tento návrh přímo neprojednával a od Qualcommu žádná taková iniciativa nebyla.

Důvodem je, že dle mínění představensta návrh výrazně nedoceňuje hodnotu firmy a příležitostí, které má. Tisková zpráva připomíná, že Qualcomm je lídrem v oblasti mobilních technologií (Qualcomm v podstatě vede iniciativu mobilního připojení 5G), a podle názoru svých vedoucích má také ze všech nejlepší předpoklady pro úspěch v oblastech IoT, automobilů a dalších oblastí. Na základě pečlivého zvážení okolností a s přihlédnutím k právním a finančním poradcům si prý proto Qualcomm myslí, že pro akcionáře bude mnohem lepší (čili výnosnější), pokud firma bude dál sama pokračovat ve své vlastní strategii a samostatné expanzi. A je zde ještě jedna potíž: Qualcomm upozorňuje na ono riziko, že by takto velkou fúzi zarazily regulační úřady kvůli obavy z vytvoření monopolu.

Definitivní nesouhlas, nebo otázka ceny?

Zatím tedy Qualcomm říká rozhodné ne. Ovšem kardinální otázka je, zda je proti prodeji v tomto momentě absolutně, nebo zda by věc přehodnotil, kdyby Broadcom nabízel výrazně víc. A to ještě klidně může přijít, pokud by měl vážný zájem – toto odmítnutí by klidně mohlo mít za cíl hlavně navýšení ceny. Je-li ale firma rozhodně přesvědčená o tom, že to nejlepší pro její byznys teprve přijde, pak by asi spolknutí akceptovat nemusela. Otázka samozřejmě také je, zda nepřevládne touha akcionářů po okamžitém zisku, které by se vedení muselo podřídit.

qualcomm-centriq-2400-1600

Některé dopady by mohly být negativní

Kromě otázky peněz a svolnosti se v tomto kýženém sňatku ještě vznášejí otázky jiného charakteru. Někteří pozorovatelé vznášeli po oznámení prvotní zprávy pochybnosti, zda by se sloučení s Broadcomem nemohlo na Qualcommu podepsat i negativně. Podle některých názorů by Broadcom mohl Qualcomm hodně „proškrtat“ a zaříznout některé zajímavé, ale nejisté projekty v zájmu maximální okamžité ziskovosti zejména z licenčních poplatků.

Je otázka, zda by takovou akvizici přežily třeba čerstvě vypuštěné serverové procesory Centriq a vývoj specifických CPU architektur Qualcommu (Krait, Kryo). Poté, co současný management ze společnosti Avago absorboval Broadcom, totiž jeho vlastní projekt ARM procesorů pro servery zrušil (šlo o architekturu Vulcan, která byla ale aspoň odprodána firmě Cavium). Podobně by asi mohly skončit i další oblasti, do kterých Qualcomm nyní investuje, případně technologie, kde se přímo kryje s Broadcomem (Wi-Fi čipy).

Qualcomm se nechce spojit s Broadcomem. Prodej odmítl a cenu vidí jako příliš nízkou

Ohodnoťte tento článek!