Mobily se přiblíží počítačům. Qualcomm na nich bude aktualizovat ovladače GPU

6
qualcomm snapdragon 865 1600
Qualcomm Snapdragon 865

Qualcomm našel způsob, jak postupně zlepšovat grafický výkon mobilních zařízení. Včera během představení nových Snapdragonů 865 a 765(G) totiž nenápadně prozradil, že v budoucnu začne pravidelně vydávat nové grafické ovladače. Ty by mohly naučit GPU novým funkcím, případně díky různým optimalizacím zvyšovat výkon, jako to známe se světa počítačů.

Vylepšovat ovladače může již dnes, v praxi to ale znamená, že by musel vydat nový SoC kernel, který pošle výrobcům zařízení, jež by museli vydat novou verzi celého systému. A to je na Androidu velký problém, protože aktualizace systému prochází několika úrovněmi, stojí čas i peníze, a výrobci nemají v úmyslu tuhle proceduru podstupovat moc často.

Qualcomm však ve spolupráci s Googlem vymyslel způsob, že ovladače GPU půjde aktualizovat přes Play Store jako běžnou aplikaci. Před vydáním ji ještě bude muset otestovat a schválit výrobce mobilu, ale celkový postup by měl být mnohem rychlejší a jednodušší než teď.

snapdragon 865 presentation
Novinky Snapdragonu 865

Tato funkce má nejspíš souvislost se snahou Googlu modularizovat Android tak, aby se jednotlivé kousky mohly vyvíjet a aktualizovat nezávisle na zbytku systém. Jeho nejnovější projekt, jenž oddělí linuxové jádro systému právě od modulů s ovladači, se ale teprve připravuje a jeho nasazení jsme rozhodně nečekali tak brzy. Qualcomm nicméně naznačuje, že by Android 11 mohl přinést velkou změnu oproti současnému paradigmatu.

Firma nicméně detaily tají. Redaktoři Android Police pouze zjistili, že aktualizovatelné ovladače budou dostupné jen u Snapdragonů 865 a 765(G) a také všech novějších čipech, do starších SoC se nedostanou.

Vyvíjet hry pro Android každopádně bude zase o něco větší divočina. Už dnes musí studia myslet na desítky různých hardwarových konfigurací. Každý větší výrobce navíc nabízí nějaký „turbo mód“ zlepšující výkon či zkracující latence u konkrétní her. A nakonec ještě pro jednotlivé tituly nejspíš budou vznikat optimalizované ovladače, jako to známe ze světa GeForce Experience a Radeon Software Adrenalinu.

Mobily se přiblíží počítačům. Qualcomm na nich bude aktualizovat ovladače GPU
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Vtipny na tom clanku je to, ze Android je jen GUI + framework postaveny na kernelu linuxu a na linuxu jde uplne vsechno, co zminuje clanek velice jednoduse. Zvlast se daji aktualizovat veskere ovladace vcetne samostatne aktualizace kernelu. Jiste aktualizace CPU + GPU musi byt podporovana kernelem, ale GUI funguje oddelene.
  Jednoduse Qualcomm spolecne s Googlem vymyslel naprostou prdlacku, jen konecne MOZNA uklidili ten binec, kterym Android je, takze tam MOZNA zacne alepson cast linuxove funkcionality take na Androidu fungovat!

  • Kaslou na to, ale je lehke se pro zmenu vykaslat na ne. Ja driv i poslouchal doma Cnews FM v nedeli, ale protoze se k Cnews neda pristupovat jinak nez z Firefoxu a ten mam jen v praci na jednom PC, tak uz sem chodim jen vemi nepravidelne tak jednou – dvakrat tydne na chvili z prace, kdyz mam prestavku. Jejich smula, kdyz odradi uzivatele sem chodit, mohou zavrit kram.

 2. Qualcomm evidentně omezuje investice do mobilních soc. SD 865 už má pouze čistá ARM jádra (SD 800 a 820 měly čistě custom jádra a SD 835 + 845 měly upravené aspoň branch prediktory).

  Dříve vydávali novou generaci grafik každý rok, poté dva roky a SD 865 bude používat stejnou generaci už třetí rok…
  Také nechápu, proč nemá flagship soc integrovaný 5G modem?

  Začínám mít u mobilních cpu podobný pocit jako dřív u Intelu. Tady ani tak ne kvůli nedostatku konkurence jako spíš nedostatku kvalitní konkurence. Kdyby se MTK a Samsung cpu nacházely ve větším množství mobilů a zveřejňovali source kernelu a HALů stejně kvalitně jako qcom, tak by tu žádný problém nebyl… (odmítám si koupit telefon, který je odkázaný čistě na aktualizace od výrobce)

  Je taky docela smutné, že ty aktualizace jsou pouze na gpu (s tou bývá nejméně problému a většinou jsou i starší gpu drivery androidu kompatibilní s novějšími verzemi os).