Qualcomm ukázal, kteří výrobci mobilů s ním půjdou do 5G. Tři největší chybí

2
Surfování na mobilu
Ilustrační foto
-
Zdroj: terimakasih0 / Pixabay

Sotva jsme si zvykli na LTE, už přichází síť nové generace. Loni v prosinci byla schválena první verze standardu 5G NR, takže výrobci a operátoři se již mohou na zavádění nových technologií připravovat, protože vědí, podle jakých karet se bude hrát. Letos se bude 5G zatím ještě testovat, komerční provoz odstartuje v roce 2019. Už z kraje roku by měly přijít první podporované telefony.

Qualcomm už s předstihem (ještě před standardizací) vyvinul první 5G modem nazvaný Snapdragon X50. Čip si rozumí s milimetrovými vlnami v pásmu 28 GHz. V něm dokáže využít šířku až 800 MHz, s nímž by teoretická rychlost stahování byla až 5 Gb/s. Podporuje rovněž technologie beamtracking a beamforming, které zvyšují sílu a dosah signálu, pokud mezi anténami není přímá viditelnost.

Firma nyní uvedla, kteří výrobci X50 nasadí do svých zařízení. Abecedně jde o Asus, HMD Global (Nokia), HTC, Inseego/Novatel, LG, NetComm, Oppo, Sierra, Sony, Telit, Vivo, Wingtech, WNC, Xiaomi a ZTE. Nejde jen o producenty mobilů, ostatně Qualcomm by čip rád viděl i v počítačích, brýlích pro virtuální realitu či přímo prvcích tvořících síťovou infrastrukturu.

Mezi uvedenými společnostmi chybí tři největší výrobci smartphonů. Samsung si už modemy vyrábí sám, Huawei také. A Intel se chce závislosti na Qualcommu také zbavit. Ming-Chi Kuo, analytik z KGI Securities, který má vždy nejlepší informace o tom, co Apple připravuje, tvrdí, že letošní iPhony už budou obsahovat pouze modemy od Intelu. Apple navíc s Qualcommem bojuje na několika frontách.

Qualcomm ukázal, kteří výrobci mobilů s ním půjdou do 5G. Tři největší chybí
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

2 KOMENTÁŘE