Qualcomm uvedl první 5G modem. Mobilní sítě nabídnou rychlost až 5 Gb/s

1

Snapdragon X50 je podle Qualcommu první 5G modem na světě. Až na to, že zatím nebyl vyroben a že ještě nebyl přijat žádný 5G standard… Špičky v oboru telekomunikací mají jen hrubý nástin toho, co by měly technologie, které přijdou po LTE, nabídnout.

Půjde o sítě, které budou fungovat na vysílačích s dosahem těch dnešních, ale zároveň se rovnou počítá i využitím femtobuněk na úrovni ulic (vysílače v lampách apod.) nebo domácností. 5G bude dostupné pro mobily i jako pevné bezdrátové připojení.

I Snapdragon X50 počítá s využitím v mobilech a stolních modemech. Čip si rozumí s milimetrovými vlnami v pásmu 28 GHz. V něm dokáže využít šířku až 800 MHz, s nímž by teoretická rychlost stahování byla až 5 Gb/s. Podporuje rovněž technologie beamtracking a beamforming, které zvyšují sílu a dosah signálu, pokud mezi anténami není přímá viditelnost.

Testovací vzorky Snapdragonu X50 dostanou výrobci koncových zařízení teprve v druhé polovině roku 2017. V prvních produktech by se nový modem mohl objevit během roku 2018.

Zdroj: Qualcomm

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Ja sam mam pevny 4G LTE 25/2 mb ide super problem je FUP (50 giga na 7 dni-co nie je problem prekrocit za 2-3 dni) a obmedzene Youtube a stremovanie na 6 mb/s….Tato technologia je dobra a rychla, ale kvoli obmedzeniam je tiez na prd.