Qualcomm vypouští na trh serverová CPU Centriq, mají porazit Intel efektivitou i cenou

4
Zdroj: Qualcomm

Qualcomm je nyní v hledáčku médií (a „vlků z Wall Street“) skrze možnost, že by se koupí sloučil s jiným velkým hráčem Broadcomem. Zda se tento nápad líbí i Qualcommu, to zatím nevíme, společnost měla ale na tento týden přichystanou jinou významnou novinu: definitivně totiž ze svého mobilního písečku expanduje do oblasti serverů. Firma začala prodávat čipy Centriq 2400, které jsou první z linie ARM procesorů, jimiž chce Qualcomm zaútočit na dominantní postavení Intelu v této oblasti.

O Centriqu jsme již párkrát psali. Tyto již 10nm čipy (vůbec první v oblasti serverů) Qualcomm odhalil před 11 měsíci, nedávno jsem pak k nim měli technické podrobnosti odhalující architekturu jejich jader a schopnosti. Nyní již jsou definitivně na trhu, firma je začala dodávat zákazníkům. Jejich sestavu tvoří tři modely, Qualcomm tedy zatím nepodniká nějakou masivní segmentaci ve stylu Intelu, který poslední generaci Xeonů roztříštil na desítky různých verzí.

Qualcomm Centriq 2400 v desce (Zdroj: The Register)
Qualcomm Centriq 2400 v desce (Zdroj: The Register)

Jen tři modely

Maximální konfigurace se jmenuje Centriq 2460 a nese plných 48 jader 64bitové architektury Falkor s celkem 60 MB L3 cache; architektura nepoužívá SMT, takže počet vláken je stejný. Procesor běží na základním taktu 2,2 GHz, přičemž turbo ho může vyhnat až na 2,6 GHz. Tento čip Qualcomm nabízí za 1995 dolarů.

Pokud ovšem o něco slevíte z požadavků, za o hodně lepších 1383 dolarů lze dostat mírně ořezanou verzi Centriq 2452. Ta má jen 46 jader a 57,5 MB L3 cache, ale takty jader jsou stejné, tedy základ 2,2 GHz a turbo 2,6 GHz. Tato konfigurace tedy bude podstatně výhodnější a Qualcomm asi počítá, že od ní prodá nejvíce kusů. Deaktivace dvou jader znamená, že by pro ni měla být upotřebitelná většina čipů, i těch s nějakou chybou. Poslední model, Centriq 2434, je ořezán o něco více a stojí 888 dolarů. Má již jen 40 jader, 50 MB L3 cache a takty 2,3 – 2,5 GHz.

Parametry třech modelů procesorů Qualcomm Centriq 2400
Parametry třech modelů procesorů Qualcomm Centriq 2400

Všechny tyto procesory mají stejnou zbylou výbavu – šestikanálový řadič paměti DDR4 podporující rychlost až 2666 MHz s ECC (maximální kapacita RAM by měla být 768 GB). SoC obsahuje integrovaný řadič PCI Express 3.0 s 32 linkami, grafiku coby serverový procesor přirozeně nemá. Zajímavé je TDP, jenž je u všech třech modelů jen 120 W, i když podle některých údajů má Centriq 2434 jen 110 W (data v tomto nejsou úplně konzistentní). Spotřeba je tedy o dost nižší, než kam se v aktuální generaci dostaly nejvýkonnější Xeony a Epycy. Qualcomm přiznává, že jádra Falkor nemají tak vysoký jednovláknový výkon jako konkurenční architektury x86, ale mají být atraktivní v poměru výkonu a spotřeby a poměru výkonu a ceny.

qualcomm-centriq-2400-jadro-falkor-slajd-02Příští generace přinese jádra Saphira

Podle Qualcommu je čip velký 398 mm² a obsahuje 18 miliard tranzistorů. Vyroben je jak již bylo zmíněno na 10nm procesu s tranzistory typu FinFET, a to technologií Samsungu. Čip samotný je v provedení BGA napevno připájeném na PCB, o konkrétním modelu je tedy rozhodnuto, už když kupujete desku. Centriq 2400 nemá podporu pro víceprocesorový režim (NUMA), takže zatím na něm vzniknou jen „1S“ desky a servery. Nicméně to ještě může přijít, jelikož Qualcomm už připravuje následující generace. Další se údajně kódově označuje „Firetail“ a měla by zřejmě mít opět novou či upravenou architekturu jader. Ty se totiž už u tohoto čipu nejmenují Falkor podle šťastného draka z Endeho Příběhu, který niky neskončí (což je mimochodem skvělá kniha), ale Saphira. To je zřejmě zase podle dračí parťačky mládence Eragona ze stejnojmenné knihy. Něco mi říká, že v Qualcommu mají rádi fantasy.

Benchmarky

Zajímá-li vás výkon, pak Qualcomm zveřejnil výkonnostní srovnání s některými Xeony, které můžete vidět na slajdech v galerii níže. Použité jsou benchmarky SPECint, ale pozor na to, co srovnávají. První slajd porovnává top Centriq 2460 s 24jádrovým Xeonem Platinum 8160, který není úplně nejvyšším CPU v nabídce Skylake-SP (i když je bližší spotřebou), navíc také tyto benchmarky mohou být hodně ovlivněné kompilátorem. Druhý slajd ukazuje skóre přepočtená na jeden watt TDP, třetí slajd pak výkon na jeden dolar ceny, kde ale figurují vysoké oficiální částky z katalogu Intelu, které ale velcí zákazníci neplatí.

Možná zajímavější než tato marketingem filtrovaná čísla je však praktičtější testování, které publikovala firma Cloudflare, která Centriqy také zkouší. Obnáší testy v kryptografii, NGINX, kompresi (gzip, Broetli), ale také jazycích LuaJIT a Go. Tento článek si můžete přečíst zde na blogu Cloudflare.

Nasazování do praxe bude pozvolné

Ačkoliv v tuto chvíli již procesory jsou dodávány partnerům a z obchodního hlediska se tedy prodávají, neznamená to, že okamžitě zaplaví datacentra. V této oblasti bývá nástup novinek hodně pozvolný, zvlášť pokud nejsou od výrobce představujícího status quo. Jelikož jde o novou platformu, dostanou se procesory ke koncovým klientům až v okamžiku, kdy se na trhu objeví desky a servery, v kterých budou nainstalovány. Také AMD Epyc coby další „alternativa“ se ostatně do produkčních serverů dostává poměrně pomalu, a to čelí díky architektuře x86 méně bariérám.

Server na bázi čipu Qualcomm Centriq 2400
Server na bázi čipu Qualcomm Centriq 2400

Qualcomm uvádí, že se Centriqy u různých klientů a partnerů objeví během příštích dvanácti měsíců, což dává perspektivu, na jak dlouhé lokte rozjezd takové serverové platformy je. Nicméně při uvedení vyjádřili podporu či zájem zástupci Alibaby, Microsoftu, Googlu a HPE, takže minimálně zvažovány tyto procesory řadou důležitých zákazníků jsou. Každopádně Qualcomm má ze všech firem pokoušejících se dosud o serverový ARM zatím asi největší šanci na úspěch.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Spíš něž Xeony a hrubý výkon je tohle podle mě dobrá náhrada architektury Spark, která byla (než Oracle uzmul SUN) hodně používána na aplikáče. Tam by mi to dávalo smysl.
    Dobrá je ta ukázková fotka, protože narvat do 1U serveru 3.5″ HDD, to je už dnes trochu mimo, minimálně jako nějaký výrobek, který je novinka a má ukazovat budoucnost. Přemýšlím, kdy naposled nám někdo dodal server s 3.5′ HDD, všude nám rvou už konfigurace s 2.5″, včetně enterprise polí.