Wi-Fi v mobilech bude rychlejší a bezpečnější. Qualcomm má řešení

4
Wi-Fi
Ilustrační foto (zdroj: ivke32 / Pixabay)

Po letech stagnace nás ve světě Wi-Fi potkají velké věci. Čeká se na schválení nového standardu 802.11ax, který přinese nové funkce a vyšší rychlosti. Připravena je také nová sada bezpečnostních protokolů WPA3, které řeší stávající děravé řešení a přináší základní ochranu i pro otevřené/nešifrované sítě.

Qualcomm ukázal nový čip WCM3998 určený pro počítače i mobily, který zvládne obojí. Wi-Fi 802.11ax oproti současným 802.11ac přinese do koncových zařízení až dvojnásobné rychlosti při až o 67 % nižší spotřebě energie. Zároveň jde o první oznámený čip s podporou šifrování WPA3. K výrobcům by sw WCM3998 měl dostane v druhém čtvrtletí 2018, v koncových zařízeních tak bude až ke konci roku nebo začátku příštího.

Ke standardizaci 802.11ax ještě nedošlo (dojde k tomu až v roce 2019), ale stejně jako u dřívějších verzí se počítá s tím, že výrobci připraví produkty postavené na dosavadních návrzích (tzv. draftů).

AX přinese účinnější modulaci signálu 1024-QAM, čímž dojde k 50% navýšení rychlosti. U 160MHz kanálů se propustnost zvýší z 866 až na 1200 Mb/s. Nově podporuje také schéma OFDMA používané u LTE pro zvýšení kapacity sítě. Najednou bude moci přes Wi-Fi komunikovat více zařízení současně. Víceanténový systém MU-MIMO se nově uplatní i u uploadu. A vrací se také podpora pásma 2,4 GHz, která u 802.11ac chyběla.

Wi-Fi v mobilech bude rychlejší a bezpečnější. Qualcomm má řešení
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

4 KOMENTÁŘE

 1. Reálné použití možná až za tři roky pro nadšence. Pro normální lidi tak za 5-6let.
  Proč kupovat všechna nová zařízení když staré fungují. (router, mobily, tablety, notebook, konzole,…)

  Nové verze sítí přestávají dávat z praktického hlediska rozum. Osobně mám Nkovou síť a pochybuji že to za pět let změním.

   • Na tabletu dám přes 80Mbit/s někdy v panelákově zarušené síti na 2,4GHz. Mám ASUS RT-N18U. Dal jsem tam ale 8db antény. Je to válka v paneláku. Sousedi co mají router kolem 600kč s jednou anténkou jsou bez signálu. 😀
    Hlavně většina z nich tomu rozumí jak koza petrželi.
    Už dávno jsem říkal že paneláky a podobné baráky mají mít centrální společnou Wi-Fi (nikdo nebude mít vlastní). Něco takového prosadit je nadlidský úkol ale.