Quanta žaluje AMD, prý dodávalo vadné čipy

0

Je-li pro vás jméno Quanta Computer neznámé, pak vězte, že se jedná o největšího výrobce notebooků na světě – právě u Quanty si totiž nechávají své notebooky vyrábět další firmy, které je pak prodávají pod svou značkou. Mezi nimi jsou například HP, Dell nebo Acer, ale také japonský NEC. Právě jemu Quanta dodala notebooky, které po čase selhávaly údajně vinou vadného čipsetu. Tchajwanská firma proto žaluje AMD, které čipové sady dodávalo.

Americká firma se prý dopustila porušení smlouvy, zkreslování informací z nedbalosti a podvodu, a to tím, že uvedla nepravdivý údaj o rozsahu teplot, které čipy snášejí. Podle Cnet News se jedná o severní můstky RS600ME pro procesory Intel, které vyvinula a prodávala ATI v roce 2006, ještě než ji převzalo AMD. Obchodní název těchto čipsetů s integrovaným grafickým jádrem byl Radeon Xpress 1250.

Má AMD na krku podobnou kauzu podobnou „bumpgate“, tedy skandálu s vadnými čipy Nvidie? AMD jakoukoliv vinu rezolutně popírá a poukazuje na to, že stejné čipy byly použity i v jiných modelech notebooků (taktéž pro NEC), kde zvýšenou úmrtností netrpěly. Spíše to tedy vypadá, že Quanta u dotyčného modelu použila nedostatečně dimenzované chlazení. Rozhodne ale soud v kalifornském San Jose, kde tchajwanský výrobce žalobu podal.

Zdroj: Bloomberg, Cnet News

Ohodnoťte tento článek!