Reforma autorského zákona definitivně schválena. Prošla přes Radu EU

10

Vlády zemí EU dnes na setkání ministrů zemědělství hlasovaly o přijetí ostře sledované směrnice upravující autorské právo. Výsledek nakonec nebyl tak vyrovnaný jako v případě schvalování Evropským parlamentem. Pro přijetí bylo 19 zemí včetně Česka a Slovenska. Proti se postavily Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Finsko a Švédsko. Zástupci Belgie, Estonska a Slovinska se zdrželi hlasování.

Směrnici už čeká jen formální zařazení do oficiálního věstníku EU, následně budou mít členské země 24 měsíců na to, aby nové předpisy zavedly do svých zákonů.

Jak se hlasovalo o přijetí copyrightové směrnice
Jak se hlasovalo o přijetí copyrightové směrnice na Radě EU (foto: Julia Reda)

Cílem směrnice bylo dát větší moc do rukou tvůrcům obsahu a zlepšit jejich postavení vůči těm, kteří jejich díla využívají. Směrnice vzbudila kontroverzi zejména kvůli dvěma vágně formulovaným článkům, které lze interpretovat několika způsoby od toho, že se oproti současnému stavu nic nezmění, až po to, že uzákonění přinese daň z odkazu či dokonce cenzuru internetu.

Aktualizováno (13:44)Podle oficiálních stránek Rady EU bylo pro přijetí 20 zemí. Estonsko neabsentovalo, ale hlasovalo pro.

TIP: EU chce podojit Google a Facebook (komentář)

Reforma autorského zákona definitivně schválena. Prošla přes Radu EU
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 7 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  • No to je sice už dost pozdě, ti rozumnější se zamýšlejí už hezkých pár let, nicméně zamýšlet se nemá moc smysl, je třeba konat a máš jedinečnou možnost přispět k tomu aby se to RVHP rozpadlo co nejdřív … běž k eurovolbám a vol zástupce národních stran (jsou tady dvě, jinak je to tady eurohujerská pakáž) ….

    • No bohuzel, sam jsem jasne proti EU, ale tenhle argument slysim pomerne casto. Obzvlast jeste stale soucasny politik se na pozitivnim vnimani Evropske unie tezce podepsal, tudiz castym argumentem lidi pro EU je: Lepsi EU s Merkelovou nez Kalousek. :-/

     Je fakt, ze bude treba velkeho usili, aby lidi zacali vnimat ceske politiky pozitivne a hlavne by lidi jako Kalousek uz meli vypadnout, aby na to byla vubec sance.

    • Souhlas, proto to píšu. Když se zbavíš diktátu RVHP, nebude šance že v národních volbách vždycky zvítězí dosazená sebranka, podívej se na Slovensko jak to tam dopadlo, myslíš že by to tak dopadlo kdyby nebyli v EU? Vždyť to tam byla fraška průhledná jak řízek v závodce …

 1. Všimli jste si, jak při prvním hlasování podávali jednotliví zástupci svá obvykle negativní stanoviska a teď, kdy to bylo opravdu důležitý, prostě jen tiše zvedli ruku?
  Věta „to vyšumí“ je děsivě reálná podoba politiky.