Radeon HD 4770 bude dokonalá karta

0

Server IT168 zveřejnil obsah oficiální prezentace Radeonu HD 4770 od AMD a na obzoru se začíná čím dál podrobněji rýsovat výborná mainstreamová grafická karta.

Specifikace a prvotní informace o Radeonu HD 4770 najdete zde. Přibližný výkon novinky vám nastíní test předprodukčního vzorku karty s jádrem RV740, tedy karty parametrově téměř identické s HD 4770.

Radeon HD 4770

Velkou a zásadní otázkou byl doposud chladič novinky, začněme tedy od něj. Jde o velmi podobnou koncepci, jakou můžeme vidět např. na Radeonu HD 3870 či starším X1950 XTX, tedy vcelku výkonný a tichý dvouslotový chladič, který vyfukuje teplo ze skříně ven. Na obrázku je vidět dokonce jedna vyčnívající heatpipe, což je u karty se spotřebou do 80 W rozhodně příjemným překvapením.

Není zcela jisté, zda bude chladič použit na referenčních kartách. To, že je s ním karta představována v prezentaci od AMD, tomu nasvědčuje, ale je docela s podivem, že by AMD dávala na levné karty takto kvalitní a výkonný chladič. I když, pokud to tak bude, mluví to rozhodně výrazně v prospěch Radeonu HD 4770.

Radeon HD 4770 vs. GeForce 9800 GT

Na následujícím slajdu AMD hrdě srovnává Radeon HD 4770 s GeForce 9800 GT, což je již sice starší karta, leč přesto přímý cenový konkurent. Nadsázkou je pouze braní teoretického výkonu v GFLOPS coby ukazatele herního výkonu – HD 4770 opravdu nebude o 90 % výkonnější. Ovšem o něco výkonnější bude, s nižší spotřebou a stejnou cenou. Vzhledem k tomu, že Nvidia neplánuje v brzké době žádnou novou kartu do tohoto segmentu, nový Radeon má zaděláno na delší úspěch.

Roadmapa AMD Radeonů

Na závěr tu máme ještě jednoduchou roadmapu Radeonů. Jak je vidět, cenovka $99 (kolem 2500 Kč s DPH a malou marží) zůstává, a výkon od HD 4830 znatelně vzrostl (to tedy spíše ukázal test z Guru3D). Pokud to řekneme s trochou patosu, Radeon HD 4770 bude kartou s nejvyšším poměrem výkon/cena všech dob. A AMD si možná ještě přičte další bod za kvalitní a tichý chladič, což nám dohromady dává velmi zdařilý produkt.

Známe také přesné datum vypuštění novinky na trh, Radeon HD 4770 si budete moci koupit od 4. května/máje.

Zdroj: techPowerUp! News

 

Ohodnoťte tento článek!