Radeon HD 4770: Media Edition vs. Retail Edition

0

Začnu tím, čím jsem původně začít chtěl. Společnost XFX, jež se teprve nedávno stala výrobcem Radeonů (předtím byla věrna jen Nvidia GeForce), uvedla jako první Radeon HD 4770, který má zřejmě chladič stejný, jaký jste viděli ve většině prvních zahraničních recenzí Radeonu HD 4770.

Chladič zabírá dva sloty a funguje na principu DHES (přímé vyfukování tepla ze skříně ven), který tu s námi je už od dob prvního Silenceru od Arctic Coolingu. Pro urychlení odvodu tepla na ofukovaný pasiv používá heatpipe. Ze všech chladičů mi nejvíce připomíná ten z Radeonu HD 3870, zahraniční redaktoři jej nazývají odlehčenou verzí toho, který znáte z Radeonu HD 4870. každopádně XFX má stejný, nebo podobný chladič. Jist si nejsem proto, že z fotografií není zcela patrné, jestli se liší jen tvarem plastu a nálepkami, nebo jsou nějaké rozdíly třeba právě v heatpipe.

XFX má samozřejmě i „normální“ (a asi levnější) verzi Radeonu HD 4770. Podrobný test takové karty včetně zkoušky hlučnosti osazeného chladiče jsme vám přinesli v tomto článku.

Web Expreview sehnal obě verze karet a jal se je porovnávat. Kartu s DHES chladičem s heatpipe označil vtipně jako Radeon HD 4770 Media Edition, námi už také otestovanou běžně prodávanou verzi pak jako Retail Edition. Rozdíly nejsou jen v chladiči, ale (jak jsem vás už upozornil v recenzi Sapphire Radeonu HD 4770) také v použitých součástkách. Media Edition má osazeno viditelně více kondenzátorů a čtyřpinový konektor pro větrák. Škoda, že Expreview zatím skončili u fotosrovnání, zajímavé by asi bylo i srovnání hlučnosti, teplot a přetaktování.

Nový Radeon HD 4770 od XFX pak sice používá lepší chladič, v osazení kondenzátory je ale totožný s dalšími prodejními verzemi (Retail Edition). Co je ale trochu podivné, obě verze od XFX se podle webu výrobce skrývají pod stejným názvem výrobku a u fotogalerie, kde jsou oba dva, lze vidět prohlášení Product appearance may vary.

Přečtěte si také:
Asus: jediná OC edice Radeonu HD 4770

Zdroje: XFX, Expreview, TweakTown

Ohodnoťte tento článek!