Radeon HD 4850 s GDDR5: Gainward Goes Like Hell

0

Zlatý vzorek chodí jako z pekla

Stejně jako čipy R600 (Radeon HD 2900) a RV670 (Radeon HD 3800) podporovaly dva typy pamětí (GDDR3 a GDDR4), podporuje i RV770 (Radeon HD 4800) nejen GDDR3, ale i GDDR5. AMD vytvořila zpočátku dvě referenční karty s jádrem RV770: levnější Radeon HD 4850 s taktem 625/1986 MHz (jádro/paměti efektivně), pro něhož stačily levnější a dostupnější GDDR3, a Radeon HD 4870 o frekvencích 750/3600 MHz dosažených i díky GDDR5.

Velmi brzy se výrobci jako Asus (TOP), Gigabyte (Turbo), Sapphire (Toxic, PowerColor (PCS) nebo Gainward (Golden Sample) vytasili se svými přetaktovanými verzemi. To v případě Radeonu HD 4850 povětšinou obnášelo zvýšený takt jádra až na hodnoty kolem 700 MHz (což platí třeba zrovna pro Gainward GS) a v lepším případě i pamětí na 2100 až 2200 MHz efektivně.

Gainward má ale strategii, kdy vydává nejen přetaktovaný kousek označený jako Golden Sample, ale po zaběhnutí výroby u atraktivních modelů přichází i s většinou opravdu hodně přetaktovanou edicí nesoucí mimo Golden Sample ještě přízvisky Goes Like Hell. U Radeonu HD 4850 se výrobce rozhodl nedržet se návrhu AMD a osadit Radeon HD 4850 pamětmi GDDR5.

Pro GDDR5 nejsou problémem efektivní frekvence kolem 4 GHz, paměťová propustnost Radeonu HD 4850 by tak rázem mohla být takřka dvojnásobná. Jak si Gainward usmyslel, tak také učinil a na trh uvedl první Radeon HD 4850 s GDDR5 pamětmi

Goes Like Hell

Kdo by to jen řekl, Radeon HD 4850 GDDR5 se velmi rychle stal trnem v oku dalších společností. Ty považují počin Gainwardu za neférové nedodržení úmluv s AMD a dle našich informací se zřejmě stěžovatal Asus u AMD dovolal sankcí Gainwardu. AMD se rozhodla Gainwardu neposkytnout v první vlně čipy RV790 (Radeon HD 4890) a RV740 (Radeon HD 4770). To přimělo vedení Gainwardu k rozhodnutí nevyrábět dále grafické karty s čipy AMD, dost možná se spor rozšíří i na celý Palit.

Zamyslíte-li se nad specifikacemi i provedením Radeonu HD 4850 GS Goes Like Hell, dojde patrně k názoru, že je to v podstatě Radeon HD 4870 s o 50 MHz nižším taktem jádra RV770. Nejrychlejší Radeon HD 4850 zní určitě lépe než nejpomalejší Radeon HD 4870, takže pojmenování je pochopitelné.

Drzý počin Gainwardu částečně vysvlečen

Schválně zkuste dnes recenzovanou kartu Radeon HD 4850 Golden Sample Goes Like Hell najít globálním webu Gainwardu. Jestli za zamlčováním existence tohoto produktu stojí nedbalost zaměstnanců Gainwardu, nebo úmyslné nedráždění hada bosou nohou (produkt mimo specifikace), můžeme asi jen tipovat. Pusťme se ale prohlídky toho, co si z obchodu za necelých 3200 Kč s DPH odnesete.

Krabice je překvapivě obrovská…

…a uvnitř skoro prázná. Najdete zde jen obecný stručný manuál, CD s ovladači (a asi Gainward Expertool ATI) a redukci pro napájení ze dvou Molex na jeden PCI Express 6-pin. Karta je však chráněna velice dobře.

Berme to jako ušetření na správném místě, jde nám přece hlavně o grafickou kartu. A ta věru zle nevypadá.

Goes Like Hell

Gainward se rozhodl vytáhnout přímo tři různé digitální výstupy: Dual-Link DVI-I (s HDCP), HDMI a DisplayPort. Chybí pro změnu TVout realizovaný typicky miniDIN konektorem integrujícím S-Video (S-VHS), cinch (kompozitní) a RGB (komponentní) signál.

PCB je zhruba o 1 cm kratší než u Radeonu HD 4870 a tedy stejné jako u Radeonu HD 4850 nebo třeba GeForce 8800 GT (23 cm). Natěsnání do skříní s menším prostorem pro grafické karty pomohou i po vzoru dlouhých GeForce otočené konektory pro napájení.

Power

O rozvod tepla do pasivu se starají dvě heatpipe. Plastová kapota by měla pomáhat směrování vzduchu z chladiče, bohužel však nikoli přímo ze skříně.

Větráček od společnost Everflow je napájen až téměř čtyřmi watty, což při jeho rozměrech něco napovídá o otáčkách. Na druhou stranu, je tu čtyřžilové připojení slibující jak sledování otáček, tak možnost PWM regulace.

Nejkrásnější na onom plastovém krytu s větráčkem je asi to (před kapitolou o hlučnosti je to spoiler, já vím), že jde snadno odmontovat a zbude vám karta se solidním pasivem připraveným pro lehké přichycení 80/92 nebo dokonce s přesahy hodícími se pro ofuk napěťových regulátorů 120mm ventilátoru.

Na kartě bylo potřeba šetřit: analogový výstup (D-Sub) je určitě vyveden způsobem, který kvalitu nezaručuje.

D-Sub

Detaily napájecí kaskády prozrazují, že výrobce použil 4+1fázové napájení a na první pohled nikterak béčkově vypadající kondenzátory.

Paměti IDGV1G-05A1F1C-40X od Qimondy jsou pro Radeon HD 4850 nezvykle typu GDDR5 a 40X na konci napovídá, že jde o moduly určené až pro rychlost 1000 MHz (1,0 ns). Právě jejich osazení je důvodem zájmu o tuto kartu.

Hlučnost

Hlučnost

Je to samozřejmě také tím, že dosažené ztišení není až tak radikální. O tom ale už více v následujícím hodnocení hlučnosti.

Hlukoměr

Měření hlukoměrem jsou prováděna ze vzdálenosti 20 cm od větráčku karty a současně tak, aby na hlukoměr nesměřoval proud vzduchu z nějakého ventilátoru. Bočnice počítačové skříně je při testech hlučnosti odejmuta. Hlučnost okolí (ambient), resp. spíše sestavy používané pro testy hlučnost (jediným zdrojem hluku je disk WD7500AAKS v antivibračním kitu a zdroj Enermax Modu82+, oba od hlukoměru vzdáleny dále než karta), činí asi 36,5–37,5 dB(A).

Hlučnost ve FurMarku

Naměřené decibely nejsou úplně vše, takže se pusťme ještě do subjektivního hodnocení:

 • Gainward Radeon HD 4850 Golden Sample Goes Like Hell (GDDR5) – větrák je bohužel nastaven na 50 % otáček a výsledkem je poměrně silný aerodynamický hluk (naměřené decibely jsou relativně nižší než je nepříjemnost zvukového projevu karty: větráček vydává jakýsi vyšší a dost nepříjemný tón). Vzhledem k vcelku nízkým teplotám je možná regulace, přímo v Catalyst Control Center otáčky stáhnete na 20 % a aerodynamický hluk už je minimální. Bohužel cvrkot motůrku pokračuje, větrák od Everflow opravdu není tichošlápek. V zátěži se na vyšší otáčky většinou nedostanete, ve špatně větrané skříni (anebo při testu FurMark) kartu donutíte běžet na 60 %, kdy už hluk není nijak výrazně horší.
 • Asus GeForce GTS 250 Dark Knight – vysoké otáčky při implicitních hodnotách pro idle (30 %) dělají z Dark Knighta velmi hlučnou kartu, alespoň že zrychlování větráku v zátěžu už nepřináší velké nárůsty hlučnosti. Bohužel ani po uživatelsky nepřátelské softwarové regulaci větráku na 21 % to s hlukem není o tolik lepší, navíc začíná být dobře slyšet motůrek (předtím přehlušen prouděním rychle hnaného vzduchu) i jeho jakési ošklivé periodické zvuky.
 • Sapphire Radeon HD 4770 – při základním nastavení (32 %) je větrák pro většinu uživatelů zřejmě dost tichý, u hodně perforovaných skříní uslyšíte trochu vrčení motůrku. Po regulaci na 20 % se sice teplota GPU rychle vyšplhá až někam na 80 stupňům Celsia, odměnou vám je ale opravdové ticho (na hranici měřitelnosti v mých podmínkách, ale i zcela zblízka při poslechu). V zátěži už větrák uslyšíte dobře, nejedná se však o nijak hrozný hluk. Ve Furmarku se ventilátor roztočil na 41 %, v Bioshocku pak na 39 % (viz graf hlučnosti karet v Bioshocku). Nepříjemné je jen občasné roztočení (asi na vteřinu) na vyšší otáčky, děje se tak naštěstí jen v 3D zátěži, nikoli v idle jako to dělaly první Radeony HD 4870 a lekaly vás tak při sledování filmů či surfování. Po startu PC o sobě dá na pár vteřin větrák dost vědět, ale není to taková síla jako třeba u GeForce 8800 GT.
 • Sapphire Radeon HD 4830 – testoval jsem verzi s vlastním chladičem Sapphire („elipsa“), který je velmi účinný, ale také dost hlučný. Alespoň s dvoužilovým kabelem, pozdější verze s PWM možná bude tišší. Tento chladič umí být také tichý, ale k nízkým otáčkám si musíte dopomoct sami regulátorem typu Zalman Fan Mate.
 • Nvidia GeForce 8800 GT – až na děsivý start povětšinou tichá karta, resp. tichá pro všechny, kdo nemají opradu silentPC pro noční práci či sledování filmů. Nevysoké otáčky malého větráku jsou vykoupeny vyššími teplotami, takže nižšího hluku už dosáhnete jen výměnou. Pozdější GeForce 8800 GT nebo 9600 GT měly podobný chladič, ale s větrákem většího průměru. S ním klesly jak teploty, tak hluk (hlavně ten při startu).
 • Sapphire Radeon HD 4850 Vapor-X – toto chlazení je opravdu velice tiché, 900 rpm v idle pro nevelký větrák s tichým motorkem neurazí ani opravdové milovníky ticha. V zátěži dosáhne větrák 1600 otáček za minutu, což při jeho konstrukci znamená pořád vcelku tichý chod.
 • Sapphire Radeon HD 4870 Vapor-X – „RV770 XT“ potřebuje už trochu vyšší otáčky než HD 4850 se stejným chlazením, stále se ale jedná o dost tichou kartu, zřejmě nejtišší kartu ve své výkonnostní třídě. Maximální otáčky větráku mohou být ručně nastaveny na 4000 rpm, pak hlučnost stoupne na 59,6 dB(A). To je ale asi informace jen pro ty, kdo se honí za každým MHz při přetaktování, běžně se větrák točí jen 1200 rpm v idle, 2250 rpm při hraní (Bioshock) a 2500 rpm v extrémní zátěži ve FurMarku.
 • Gainward GeForce GTX 275 – po startu vás plně rozběhnuté větráky docela vyděsí, v idle se ustálí na hodnotě pod 2000 rpm. I to je tedy dost slyšet, nehledě na to, že je tam jakýsi periodický parazitní zvuk. Po regulaci (ze 40 na 20 %) přes software (přiložený ExperTool, RivaTuner, Precision) už nejsou větráky točící se na 1200 rpm tak hlasité, ale zmíněný zbuk je tam pořád. Naopak na 2700 ot./min v zátěži není hlučnost až tak strašná, mnoho z výkonnějších karet umí být ve FurMarku hlučnějších.
 • Gigabyte Radeon HD 4890 – v idle se podobně jako u Radeonu HD 4870 jedná o poměrně tichou kartu, náhodné roztáčení větráku na max. jako u prvních HD 4870 se už nekoná. Stačí však chvilka v 3D zátěži a větrák se točí už na dost hlučných 2500 ot./min.
 • Gigabyte Radeon HD 4870 – v idle pro většinu hráčů určitě dostatečně tichá karta, ani v zátěži není hluk nesnesititelné. Spíše se jedná o hluboké šumění a bručení ventilátoru, který se typicky pohybuje na 1900–2100 rpm. Manuální regulací nedosáhnete tak nízkých otáček, jaké nastaví automatika, proto je hlučnost naopak o něco vyšší.
 • Nvidia GeForce GTX 280 – FurMark (3200 rpm a velký hluk nad 65 dB(A)) dokáže GTX 280 hodně vytočit, ve hrách jsou ale teploty nižší. A tím pádem i hluk, protože stačí 2100 rpm. V idle platí to stejné, co u GTX 260.
 • XFX GeForce GTX 260 SP216 – v idle do tichého počítače zdánlivě nevhodná, ale díky nízkému zahřívání stačí v RivaTuneru či Precision nastavit 25 namísto 40 % otáček a rázem máte velice tichou kartu. V zátěži se umí větrák roztočit a foukat pořádně, jedná se ale o snesitelný hukot podobný projevu Radeonu HD 4870 v zátěži. Ve hrách se větrák točí většinou kolem 1700 rpm, ve FurMarku jde až na 2100 rpm.
 • Gigabyte Radeon HD 4850 Silent-Pipe IV – pasivní chladič opravdu žádný zvuk nevydává
 • Gigabyte GeForce GTS 250 – Zalman VF1050 je sice účinnou záležitostí, ale Gigabyte zase ten dolar za regulaci otáček musel ušetřit. Chladič bude tím nejhlučnějším ve většině běžných PC, díky vysoké účinnosti jej ale můžete manuálně (hardwarově) zregulovat. K tichému chodu postačí Zalman Fan Mate 2 za 80 Kč.
 • eVGA GeForce GTS 250 SuperClocked – referenční chladič nepříjemně překvapil. Zatímco stejně vypadající Cooler Master na 8800 GTS-512 se dal považovat za slušně tichý, ten na GTS 250 se projevoval hlubším vrčivým zvukem. Možná nebyl úplně v pořádku a jiný vzorek karty by byl lepší. Nefungovala bohužel ani manuální regulace, 35 % otáček v idle se drželo, ať jsem zkoušel hýbat s čímkoli. Teplotní regulace ale funguje a v zátěži už je chladič celkem hlučný.
 • Gainward GeForce 9800 GTX+ – v idle není hlučnost tohoto chladiče nějak nesnesitelná, v zátěži už je Gainward ale hlučný hodně. Manuální softwarová regulace se mi opět nedařila.
 • Gigabyte Radeon HD 4850 – referenční chladič vypadající ten na Radeonu HD 3850 (jen s jinými lopatkami větráku) bohužel není tichý ani u druhého zkoušeného kusu. V idle to ještě jde, kvalitnější skříň zřetelné vrčení motůrku snad ještě odhluční. V zátěži už je vrčení dost zřetelné.

Spotřeba

Spotřeba

Sestava s přetaktovaným Core i7 920, 6 GB paměti a herní grafickou kartou už něco spořádá, hodnotám od 100 wattů v idle se tedy nedivte.

 

Gigabyte ke svým zdrojům řady Odin GT dodává zajímavou utilitu Power Tuner, ve které kromě regulace větráku, sledování teplot a dalších věcí můžete vidět i spotřebu sestavy. Nakolik jsou tato měření přesná, to nevím, ale vypadají docela jako čísla korelující se spotřebou na wattmetru, jen tentokrát bez (ne)účinnosti zdroje.

Teplotní testy

Teplota

Teplotu GPU jsem odečítal z programů GPU-Z a RivaTuner (pro všechny karty oba programy ukazují stejné hodnoty) zhruba po 10 minutách klidu ve 2D prostředí Windows Vista.

Teplotu z extrémní 3D zátěže programu Furmark odečítám poté, co křivka teploty přestane růst. Spouštěcí soubor je přejmenován na etqw.exe.

Přetaktování, GPU-Z, takty v idle, RivaTuner, …

Přetaktování

Mám pro vás doporučení, které se určitě geekům nebude líbit. Zůstaňte při přetaktování této karty na zemi a bude vám stačit (a současně napovídat) Catalyst Control Center, záložka ATI Overdrive.

Ta vám umožní s Radoenu HD 4850 GDDR5 udělat posunem o 50 MHz na jádře Radeon HD 4870 a ještě o 50 (200 efektivně) MHz zvýšit takt pamětí a to taky zřejmě s většinou karet půjde.

Na screenshotu to není zrovna zachyceno, ale v klidové fázi se takt jádra v desktopu Windows sníží na 500 MHz, takt pamětí GDDR5 zůstává bohužel stále na 900 MHz. I tato vlastnost je tedy shodná jako u Radeonu HD 4870.

Jeden z vlastníků karty v našem diskuzním fóru psal něco o přetaktování na 770 MHz, zkusil jsem tedy zpočátku pozitivně naladěn 800 MHz pro jádro RV770 a 1050 MHz pro paměti Qimonda GDDR5 40X.

Ve FurMarku a 3DMark06 tak můžete docela dobře fungovat, problém nastane v náročné hře. Já jsem použil Crysis Warhead (DX10, gamer, 1680 × 1050 px, bez AA, průlet Cargo) a hledal nejdříve nejvyšší stabilní frekvenci jádra. Nakonec jsem se musel spokojit se 760 MHz. Totéž jsem provedl pro paměti a 1050 (4200 efektivně) se nezdálo být problémem.

Dohromady ale tato čísla nefungovala. Jakoby tedy nestačilo napájení karty (na něco možná poukazuje také menší spotřeba proti Radeonu HD 4870). Po delším laborování jsem zjistil, že delší opakování v Crysis je možné na kombinaci 750/1025 MHz (paměti efektivně: 4,1 GHz). Nebylo jednodušší prostě využít maxim v ATI Overdrive?

Sledovací software

Detekce karty není problém ani v GPU-Z, ani v RivaTuneru, neměl jsem tedy důvod ani Gainward Expertool zkoušet. Komu nestačí taktování v Overdrive, může použít RivaTuner. Ten se současně hodí pro sledování na kartě osazených čidel.

Jak ukazuje RivaTuner i GPU-Z, ani delší zátěž v extrémním testu FurMarku kartu nijak zvlášť nerozhodí (screenshot je vyroben pár vteřin po vypnutí FurMarku, maxima jsou však pozorovatelná na křivkách):

Testovací konfigurace: hardware a software

Testovací konfigurace

Hardware

 • monitor: HP LP3065 (30″, 2560 × 1600 px, S-IPS)
 • procesor: Intel Core i7 920 (20× 166 MHz = 3,33 GHz, Turbo Boost: 3,5 GHz)
 • základní deska: Gigabyte GA-EX58-UD5 (Intel X58)
 • paměti: 6 GB Kingston DDR3-1866 (1000 MHz, 7-7-7-20, 1,5 V)
 • pevný disk: Western Digital VelociRaptor VR150 (WD3000GLFS)
 • optická mechanika: Lite-On DH-4O1S (Blu-ray, DVD-ROM)
 • zdroj: Gigabyte Odin GT 800W (GE-S800A-D1)
 • skříň: Cooler Master Centurion 534
 • chladič CPU: Scythe Mugen 2 + Noctua NT-H1
 • systémové větráky: Arctic Fan12 PWM + Cooler Master 12 cm @ 800 rpm

Cpu-Z w/ Turbo

Operační systém a ovladače

 • Microsoft Windows Vista Ultimate SP1 (64-bitová verze)
 • ATI Catalyst 9.4 WHQL pro Radeon 4830
 • ATI Catalyst 9.4 (změněný INF) pro Radeon HD 4770
 • ATI Catalyst 9.5 pro Radeon HD 4850/4870
 • Nvidia GeForce 185.65 pro GeForce GTX 260/275/285
 • Nvidia GeForce 185.85 WHQL pro GeForce 8800 GT/GTS 250

Testovací software

 • 3DMark Vantage (1.1)
 • Bioshock (demo)
 • eVGA Precision (1.5.1)
 • Framebuffer Crysis Warhead Benchmarking Tool (0.31)
 • Furmark (1.6.0)
 • GPU-Z (0.3.3)
 • NiBiTor (4.9)
 • RivaTuner (2.24)
 • TechPowerUp Radeon BIOS Editor (1.2)
 • Window Clippings (2.3)

Herní testy

 • Assassin’s Creed (1.01/1.02, DirectX 10.1, 2008/04)

  • Metacritics: 79 % (users: 82 %), Gamerankings: 80 %
 • Call of Duty: World at War (1.3, DirecX 9.0c, 2008/11)

  • Metacritics: 83 % (users: 69 %), Gamerankings: 84 %
 • Crysis Warhead (1.1.1.687, DirectX 10, 2008/08)

  • Metacritics: 84 % (users: 82 %), Gamerankings: 85 %
 • Enemy Territory: Quake Wars (demo, 2.0, OpenGL, 2007/09)

  • Metacritics: 84 % (users: 83 %), Gamerankings: 84 %
 • Far Cry 2 (1.02, DirectX 10.1, 2008/10)

  • Metacritics: 85 % (users: 55 %), Gamerankings: 85 %
 • Mirror’s Edge (1.01, DirectX 9.0c, 2009/01)

  • Metacritics: 80 % (users: 81 %), Gamerankings: 80 %
 • Race Driver GRID (1.2, DirectX 9.0c, 2008/05)

  • Metacritics: 87 % (users: 76 %), Gamerankings: 88 %
 • S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky (1.5.07, DirectX 10.1, 2008/09)

  • Metacritics: 75 % (users: 77 %), Gamerankings: 73 %
 • The Elder Scrolls IV: Oblivion (1.2.046, DirectX 9.0c, 2006/03)

  • Metacritics: 94 % (users: 75 %), Gamerankings: 93 %
 • Tom Clancy’s H.A.W.X. (demo, DirectX 10.1, 2009/03)

  • Metacritics: 73 % (users: 85 %), Gamerankings: 77 %
 • Trackmania Nations Forever (2.11.11, DirectX 9.0c, 2008/04)

  • Metacritics: 84 % (users: 87 %), Gamerankings: 87 %
 • World in Conflict (1.008, DirectX 10, 2007/09)

  • Metacritics: 89 % (users: 76 %), Gamerankings: 89 %
 • Zaklínač (The Witcher, 1.3, DirectX 9.0c, 2007/10)

  • Metacritics: 81 % (users: 93 %), Gamerankings: 81 %

Grafické karty testujeme na 30″ LCD panelu HP LP3065

Za poskytnutí procesoru Intel Core i7 920 děkujeme společnosti Czech Computer

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston

Za poskytnutí základní desky GA-EX58-UD5 a zdroje Odin GT děkujeme společnosti Gigabyte

Mugen 2 v bedně

Za zaslání Blu-ray mechaniky děkuji společnosti Lite-On IT

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme společnosti RASCOM Computerdistribution

Za poskytnutí chladiče Scythe Mugen 2 děkujeme společnosti Scythe

Assassin’s Creed (DX10.1)

Assassin’s Creed

Pro měření použijte FRAPS, do volby automatického vypnutí po nějakém čase zadejte 72 sekund. Ve hře nastavte všechny detaily na maximální hodnoty, vypněte vertikální synchronizaci. Anti-aliasing se nastavuje také ve hře (vzorkování) a hodnota 3/3 by měla odpovídat 4× MSAA. Ten si lze ale dopřát jen do rozlišení 1680 × 1050 px včetně.

Po nastavení musíte mít hru uloženu na začátku prvního města (Masyaf), dole u studny (můžete využít i můj profil právě s takovou uloženou pozicí). Poté od studny vyběhněte ulicí nahoru (snažte se vyhýbat srážkám s kolemjdoucími, malé škobrtnutí ale nevadí. Používejte běh (pravé tlačítko myši), ale ne sprint (mezerník)) až k sekvenci ukazující pevnost. Po jejím skončení se otočte a vraťte se k domu, na který vylezete po žebříku. Dojděte až na jeho roh tak, abyste viděli z města pod vámi co nejvíce. Takto setrvejte několik vteřin a logování FRAPS se samo vypne. I při seběvětší snaze o co nejpodobnější opakování je v měření jistá malá dávka nepřesnosti (při naučení se průchodu se lze vejít do chyby 2 %).

AC

AC2

U Assassin’s Creeda mám nainstalovány dvě různé verze, jednu bez patche (1.01, retail) a druhou s patchem 1.02. Karty ATi Radeon s podporou DirectX 10.1 podávají v neošetřené verzi podstatně vyšší výkon, nějakých vad v obraze jsem si ani při pečlivějším studování screenshotů (alespoň v testované části) nevšiml. Zubaté stíny na Altairových šatech anebo lehce poblikávající spáry domů se objevují v obou verzích hry.

Call of Duty 5: World at War (DX9)

Call of Duty 5: World at War

Benchmark probíhá pomocí FRAPSu. Ten nastavte na 35 sekund. V možnostech hry aktivujte konzoli a do ní vepište devmap pel1b. Tím se dostanete na začátek mise Houževnatý (Relentless). Jakmile se tak stane, spusťte FRAPS. Po výskoku z vybuchlého tanku držte stále klávesu pro pohyb vpřed, FRAPS po chvíličce sám přestane logovat. Měření jsou opakovatelná s velmi malou odchylkou.

Crysis

Crysis Warhead (DX10)

Crysis Warhead

K otestování výkon v Crysis: Warhead používám utilitu Framebuffer Crysis Warhead Benchmarking Tool 0.31. Abych měl měření kompatibilní s ověřovaným (ranked) benchmarkem, nechávám volbu na mapě ambush a implicitním čase (v tomto případě noc). Používám rozhraní DirectX 10 a nastavení Gamer (hráč, odpovídá detailům high v původním Crysis). Beru výsledek druhého měření, kdy už je hra načtena v paměti. V tomtom druhém průběhu rovněž zaznamenám podrobný FRAPSLOG. Měření jsou opakovatelná s minimální odchylkou.

Pozor, Crysis Warhead je jednou ze dvou her v metodice, kde je k měření použito režimu timedemo (= zobraz zcela všechny snímky, jak rychle to jde). Křivky karet v průběhovém grafu jsou proto od sebe vzájemně časově posunuty.

Enemy Territory: Quake Wars (OpenGL)

Enemy Territory: Quake Wars

Nové Enemy Territory představuje jedinou současnou moderní OpenGL hru pod Windows a zároveň jediný OpenGL test v testovací sadě. Quake Wars používají značně upravený Doom 3 engine, obohacený především o technologii MegaTexture (více o technologii v článku na Beyond3D). Pro testy používám maximální detaily, přes konzoli vypínám limit 30 i 60 fps, AA i AF zapínám ve hře.

Pro účely testování jsem si nahrál vlastní timedemo (recordtimenetdemo), které měří výkon v rozsáhlé lokaci se stromy (Valley). Timedemo (pro verzi 2.0) ke stažení: zde.

Enemy Territory: Quake Wars je tou druhou hrou, kde je k měření použito režimu timedemo (= zobraz zcela všechny snímky, jak rychle to jde). Křivky karet v průběhovém grafu jsou proto od sebe vzájemně časově posunuty.

Far Cry 2 (DX10.1)

Far Cry 2

Pro testy jsem používal zabudovaný benchmark, test Ranch Medium. Výsledky v grafech jsou z plynulejšího ze dvou opakování. Používám režim DirectX 10 a maximální detaily. Anti-aliasing zapínám přes nabídku hry.

Více v článku Far Cry 2: výkon grafických karet a vliv nastavení.

Mirror’s Edge (DX9, PhysX)

Mirror’s Edge

Přesné testování v Mirror’s Edge je usnadněno naskriptovaným průchodem FlybyFlight (spustíte např. takto: “D:\Hry\Mirror’s Edge\Binaries\MirrorsEdge.exe” -FlybyFlight), který prolétne pokaždé stejně části děje v epizodě Flight. Před spuštěním testu nastavte FRAPS na 62 vteřin, pak je důležité, abyste začali logovat hned po načtení lokace. V TdEngine.ini je třeba vypnout položku bSmoothFrameRate (nastavte na False), rozšířenou PhysX i maximální detaily zapínám přes menu hry.

Lokace v benchmarku je mimochodem také první místo hry, kde při skutečném hraní a zapnutou rozšířenou fyzikou bez akcelerace PhysX dojde k hrubým propadům výkonu. Více v článku Mirror’s Edge, PhysX, GeForce, Radeony a procesory.

Race Driver GRID (DX9)

Race Driver GRID

FRAPS nastavte na vypnutí po 31 vteřinách. Po spuštění hry s nainstalovanou záplatou 1.2 zvolte v nabídce Race Day. Všechno mimo lokace (Location) a okruhu (Route) ponechte, tyto změňte na Milan a Castello Circuit B. V následující obrazovce vyberte start až za všemi dalšími auty (Grid Position: Back). Ihned po načtení trati spusťte FRAPS a startujte schválně pomalu: tak, abyste se drželi stále kousek za ostatními. To vydržte až do první prudší zatáčky, v níž akorát vyprší lhůta 31 vteřin a logování FRAPSu bude u konce.

Veškeré detaily jsou nastaveny na maximální hodnoty (Overall Detail: Ultra), anti-aliasing je zapínán rovněž přes menu hry. Změna rozlišení bohužel vyžaduje restart.

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky (DX10.1)

S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky

U pokračování hry ze zóny kolem Černobylu jsem si opět vystačil hned s prvním táborem. Tentokrát jsem měření zjednodušil a udělal jej jednak přesnějším a rovněž srovnatelným se serverem PC Games Hardware. Jinými slovy využívám uloženou pozici PCGH (Users\Public\Documents\stalker-stcs\savedgames), která nejenže obsahuje výkondrásající paprsky vycházejícího slunce (god rays), ale stačí u ní po načtená spustit FRAPS, držet klávesu W pro pohyb vpřed a FRAPS vypnout před naražením do plotu. Měření je tak poměrně dost přesné.

Používám takřka plné detaily, náročný režim Enhanced full dynamic lighting (DX10), všechny legrace jako SSAO zapnuty. Jen anti-aliasing průhlednosti už nezapínám. Zapnutí či vypnutí anti-aliasingu vyžaduje restart hry, rozlišení nikoli.

Enhanced full dynamic lighting je režim, který umožní zapnout několik funkcí jako třeba Volumetric Smoke či Wet Surfaces (více v tomto srovnání). U karet ATI Radeon zapínám podporu DX10.1 (zlepšuje výkon, obraz nechávám při stejném nastavení), anti-aliasing průhlednosti budou snad stíhat grafické karty nějaké další generace. Jen pro zajímavost: DX10.1 režim tohoto A-tested objects vyhlazování je asi hezčí, ale náročnější.

The Elder Scrolls IV: Oblivion (DX9)

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Čtvrtý díl série Elder Scrolls patří i přes svůj věk stále mezi nejnáročnější hry vůbec. Zvlášť, když stejně jako já v testu, vyberete lokace s množstvím vlnící se trávy, pohupujících se stromů a přesto rozhledem do vzdálené krajiny (The West Weald). Testuji s maximálními detaily a HDR. Soubor s nastavením (vše na maximum) a uložená testovací pozice ke stažení: zde.

Anti-aliasing i anizotropní filtrování vynuťte v ovladačích, v souboru Oblivion.ini se přesvědčte, že máte vypnutou vertikální synchronizaci (iPresentInterval=0). Po spuštění hry si nahrajte mou uloženou pozici číslo 260 a po načtení ihned začnětě logování FRAPSem a pohyb vpřed. Držte stále klávesu pro pohyb vpřed, dokud se neobjeví nápis upozorňující na to, že dále už nemůžete. Když nastavíte automatické vypnutí FRAPSu po 34 vteřinách, nic taky nezkazíte.

Tom Clancy’s H.A.W.X. (DX10.1)

Tom Clancy’s H.A.W.X. (DX10.1)

V arkádovém simulátoru bojových letadel lze využít nejen DirectX 10 pro efekty jako SSAO či volumetrické paprsky, ale také DirectX 10.1. Tuto revizi lze použít jak pro zrychlení hry na kartách, které ji podporují (což činím), nebo pro zlepšení obrazu nastavením SSAO na very high (což kvůli porovnatelnosti výsledků s kartami bez podpory DirectX 10.1 nečiním).

V nabídce s grafikými nastaveními je i tlačítko spouštějící zabudovaný benchmark, což v praxi znamená oblet města. Průběh loguji samozřejmě i FRAPSem, výstupem benchmarku jsou totiž jen dvě celočíselné hodnoty (průměrné a trošku nepochopitelně rovněž maximální fps).

Trackmania Nations Forever (DX9)

Trackmania Nations Forever

Trackmaniu hraje nejen ve světě, ale i v ČR obrovský počet hráčů, hra má navíc zabudovanou možnost benchmarku. Ten používám pro realistické a současně přesné měření i já. Detaily mám nastaveny na maximální hodnoty, anti-aliasing i anizotropní filtrování zapínám přímo přes možnosti hry a nastavením stínů na komplexní překračuji nejnáročnější předdefinovaný profil.

World in Conflict (DX10)

World in Conflict

Testuji s upraveným profilem very high details (zapnul jsem i water reflects clouds (voda odráží oblaka), anizotropní filtrování navýšil na 16×). Používám vestavěný benchmark.

Zaklínač (The Witcher) (DX9)

Zaklínač (The Witcher)

Opakovatelné testování v Záklínačovi není úplně jednoduché. Pro měření je samozřejmě používán nástroj FRAPS, detaily i anti-aliasing a anizotropní filtrování nastavuji v nabídce hry. Verze hry 1.3 a grafické karty s více jak 512 MB paměti by měly nabídnout i 4× AA přímo ve hře. U karet Nvidia GeForce funguje spolehlivě i vynucení anti-aliasingu v ovladačích, u karet ATI Radeon bohužel ne. Jakmile v ovladačích zvolíte 4× AA (MSAA, Box), vypne se anti-aliasing ve hře. A to bez ohledu na to, zda jej máte v menu hry zapnutý či vypnutý. Toto alespoň platí pro ovladače Catalyst 9.3.

Každopádně po načtení uložené pozice z Lesa na Blatech se otočte přímo na vstupní bránu do háje druidů, stiskněte klávesu pro pohyb vpřed a současně odstartujte logování FRAPSu (typicky F11). Projděte co nejpříměji, vyhněte se co nejmenším úkrokem ze směru. Logování vypněte v bažině, kde už opravdu dále směrem kupředu jít nejde. Měření jsou opakovatelná s překvapivě malou odchylkou, problémem je jen počasí. Jakmile načtete uloženou pozici a na Blatech prší, rovnou ji nahrajte znovu a doufejte ve vyčasený den (častější případ). Výkon karet je při deštivém počasí nižší. Při benchmarkování používám pohled přes rameno (F3).

Více v článku Zaklínač (The Witcher) vs. hardware: tweakguide.

3DMark Vantage

3DMark Vantage

Vantage

Zájemci o v 3DMarku Vantage použité technologie jejich popis najdou v tomto whitepaperu (PDF). V grafech najdete pouze výsledky z GPU testu.

Gainward Radeon HD 4850 Golden Sample Goes Like Hell (GDDR5), 512 MB, Performance:

GeForce GTS 250, 512 MB, Performance (s GeForce PhysX On = vliv na CPU Score):

CrossFire Radeon HD 4770, 512 MB, Performance:

Radeon HD 4770, 512 MB, Performance:

Radeon HD 4670, 512 MB, Performance:

4830

Radeon HD 4830, 512 MB, Performance:

4830

GeForce 8800 GT, 512 MB, Performance (CPU PhysX):

HD4890

GeForce 8800 GT, 512 MB, Performance (GPU PhysX):

HD4890

GeForce GTX 275, 896 MB, Performance:

HD4890

Radeon HD 4890, 1 GB, Performance:

HD4890

Radeon HD 4870, 1 GB, Performance:

HD4870

GeForce GTX 285, 1 GB, Performance:

GTX285

GeForce GTX 260 (SP216), 896 MB, Performance:

GTX260

GeForce GTS 250, 1 GB, Performance (s PhysX – ovlivňuje CPU score i celkové skóre):

Radeon HD 4850, 1 GB, Performance:

GeForce 9800 GTX+, 512 MB, Performance:

Radeon HD 4850, 512 MB, Performance:

Implicitním nastavením a také jediným, které si můžete v neplacené verzi 3DMarku Vantage zkusit, je Performance. To zvolí rozlišení 1280 × 1024 px, nastavení shaderů „performance“ a post-processsing 1:2. Po registraci získáte přístup také k profilům Entry, High a Extreme.

Nastavení shrnuje tato tabulka přímo od Futuremarku:

Shrnující grafy a verdikt

Shrnutí výkonu

Kdo procházel jednotlivé stránky s herními testy, určitě si všiml, že rozdíl mezi Radeonem HD 4850 GDDR5 a Radeonem HD 4870 není ani oněch asi devět procent, kolik činí rozdíl frekvencí v nich osazených jader RV770. Vše další je totiž už stejné. I proto (a částečně kvůli možnosti přetaktování) jsem ani nevytvářel nové grafy průběhu fps. Stačí, když v nich máte Radeon HD 4870 s 512 MB paměti, v křivkách průběhu dramatické rozdíly nejsou. Radeony HD 4870 jsem měl také dříve otestovány s ovladačem Catalyst 9.3, Catalyst 9.5 pomohl 512MB Radeonu HD 4870 k lepšímu výkonu ve Far Cry 2 a Crysis Warhead s MSAA, výsledky 1024MB se lišily v rozmezí běžné odchylky měření.

Přikročme už k tradičním rituálům začínajících vždy shrnutím výkonu ze všech herních testů. Každá hra se na výsledném skóre tedy podílela vahou 1/13. Pět her využívá rozhraní DirectX 9.0 (většinou i vymoženosti verze 9.0c, tedy shader model 3.0), jedna OpenGL, dvě DirectX 10 a čtyři pak nejnovější DirectX 10.1. Akceleraci PhysX skrze GPU dokáže využít jeden titul v jednom z použitých nastavení. Komu započítání proprietární technologie ve shrnutí (váha 1/26) nesedí, může se podívat na shrnutí výkonu bez GPU PhysX (graf pro 1680 × 1050 a 1920 × 1200 px).

S poměrem výkon/cena jsem si tentokrát dal opět dost práce a prohledal čtyři obchody (alfacomp.cz, barbone.cz. czc.cz a softcom.cz), abych nakonec našel takovéto nejnižší ceny (platné k 4. 6. 2009). Ty patří vždy nejlevnější kartě se stejným taktem a velikostí paměti jako v testu se statusem dostupná skladem. Radeony HD 4870 byly tentokrát nejlevnější v T.S.Bohemia (barbone.cz), Radeony HD 4830 a HD 4850, GeForce 9800 GT a GTX 260 pak v ALFA Computer (alfacomp.cz), GeForce GTS 250 v Softcomu. Vzhledem k nulové či velmi špatné dostupnosti Radeonu HD 4770 jsem opět u tohoto modelu ponechal cenu dříve testované karty Sapphire. Cena Gainward HD 4850 GS Goes Like Hell pochází z ALFA Computer. Nalezenými jsem podělil celkový výkon karet.

Komu by se mohlo takové zjednodušující shrnutí zdát zavádějící, pro něho mám shrnutí rozlišující výkon v jednotlivých herních titulech. Ono jediné číslo pro každou hru vzniklo též průměrem ze dvou měřených hodnot (nastavení) u každé z her.

Ten samý graf ještě v pruhovém provedení:

Verdikt

Kromě Mirror’s Edge dává ještě o něco levnější Radeon HD 4850 GDDR5 gigabajtem paměti vybavené GeForce GTS 250 skoro ve všech hrách docela na zadek. Plichtou to dopadlo už jen v Zaklínačovi, Trackmanii, Far Cry 2 a Crysis. Srovnání s Radeonem HD 4870 (512 MB) ukazuje na praktický rozdíl kolem 5 %, 512MB Radeon HD 4870 zároveň ukázal s Catalyst 9.5 zmenšení ztráty na svého 1GB bratříčka.

Pokud by vás 1/20 chybějícího výkonu na plnokrevný HD 4870 nějak trápila, můžete vše napravit přetaktováním, dokonce jednoduše přímo v ovladačích ATI Catalyst (Control Center, Overdrive). S dalším přetaktováním už je to ale složitější, zvýšení o 100 Mhz čekejte už následně jen od pamětí GDDR5 (Qimonda 40X).

Zatímco skoro nulové příslušenství při skvělém poměru výkon/cena odpustíme, hlučný chladič už ne. Regulací si pomůžete jen částečně, kdo chce opravdu tiché PC, má naštěstí také jednoduchý a vcelku levný recept. Demontáží plastu a větráčku jádro určitě nekřupnete, na solidní pasiv pak nasadíte vlastní (kvalitnější) ventilátor a budete spokojeni.

Vzhledem k tomu, že Gainward HD 4850 GDDR5 nabízí výkon karet z vyšší střední třídy (HD 4870, GTX 260 a spol.) a přitom poměr výkon/cena jako slabší karty typu GeForce GTS 250, Radeon HD 4770 nebo Radeon HD 4830 (tedy ze segmentu, kde je dosahován při dané metodice lepší poměr výkon/cena), určitě je přinejmenším na místě udělit ocenění Smart buy. Sami si už musíte rozmyslet, jestli některý z široké plejády mínusů pro vás není zásadní.

Goes Like Hell

Gainward Radeon HD 4850 Golden Sample Goes Like Hell (GDDR5)

+ poměr výkon/cena
+ nízké zahřívání
+ kratší PCB než HD 4870, otočené konektory
+ snadné nasazení vlastního 80/92/120mm ventilátoru
+ fungující softwarová regulace otáček
+ DisplayPort
+ takty Radeonu HD 4870 nejsou problém
– hlučné chlazení
– v idle na taktech HD 4870 (500/900 MHz)
– horší přetaktování než Radeon HD 4870
– příslušenstvím je jediný kabel (redukce napájení)
– analogový výstup (D-Sub) vyvedený kabelem
– vyšší spotřeba (hlavně v idle) než novější Radeony HD 4850/GTS 250
– chladič nefouká teplo ze skříně
– 512 MB paměti už může někde být málo

Za zapůjčení grafické karty Gainward Radeon HD 4850 Golden Sample Goes Like Hell (GDDR5) děkujeme společnosti ALFA Computer.

Radeon HD 4850 s GDDR5: Gainward Goes Like Hell

Ohodnoťte tento článek!